Hukuk

Hak Düşürücü Süre Ne Demek?

Hak düşürücü süre, bir hakkın kullanım süresine sınırlama getirmek olarak tanımlanır. Bir hukuk terimi olan hak düşürücü süre, zaman aşımı ile benzerlik gösterse de ikisi farklı durumları tanımlamaktadır. Hak düşürücü süre, belli bir hakkın kullanımı için belirli bir sürenin olduğu ve bu süre geçtikten sonra hakkın talep edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Hukuki bir terim olan hak düşürücü süre farklı idare mahkemelerince davalara göre değişerek kullanılmaktadır. Örneğin adınıza çıkan bir mahkeme kararı olması durumunda, itiraz hakkı için belli bir süre verilir. Bu süre geçtikten sonra ititraz etme hakkınız ortadan kalkacaktır.

Hak Düşürücü Süre ve Zaman Aşımı Farkları

hak dusurucu sure ve zaman asimi farklari

Hak düşürücü süre ve zaman aşımı, benzer hukuki süreçlerde kullanılan farklı terimlerdir. Aralarındaki farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Zaman aşımı hak olarak ele alınırken, hak düşürme süresi itiraz olarak değerlendirilir. Zaman aşımı hak olarak ele alınmasından kaynaklı olarak vazgeçilebilir niteliktedir. Ancak hak düşürücü süre de itiraz söz konusu olduğu için vazgeçme ihtimali yoktur.
  • Zaman aşımı yargıç tarafından, insiyatifle ele alınamaz çünkü yaratacağı bir değişiklik olmayacaktır. Ancak itiraz hak düşürücü süre yargıç tarafından değerlendirilmek zorundadır.
  • Zaman aşımında sürenin durdurulması ,uzatılması ya da kesilmesi söz konusudur. Hak düşürücü süre de ise herhangi bir değişiklik yapılamaz.

Hak Düşürücü Süre Geçtikten Sonra Dava Açılabilir Mi?

Hak düşürücü süre geçtikten sonra, genellikle dava açılamaz. Yargıç açılmak istenen dava için sürenin geçtiğine kanaat getirmesi durumunda dava için red kararı çıkaracaktır. Ancak nadir de olsa bazı durumlarda hak düşürücü sürenin geçmesine rağman davanın açılabildiği görülmektedir. Hak düşürücü süre geçtikten sonra davanın açılması için en önemli şart, davalının açılacak davayı kabul ediyor olmasıdır. Eğer davalı açılacak davayı kabul etmezse hak düşürücü sürenin geçmiş olduğu davanın açılma olanağı yoktur.

Hak Düşürücü Sürenin Yasadaki Yeri Nedir?

hak dusurucu sure yasadaki yeri nedir

Hak düşürücü süre, birçok yasa başlığı altında karşılığı olan bir terimdir. Yoğunlukla borçlar kanunu altında bilinen ve kullanılan hak düşürücü süre, medeni yasadan icraya, hukuk yargılama yasasından idari mahkeme yasasına birçok hukuki süreçte karşılığı olan bir kavramdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu