Hukuk

HAGB Kanunu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kanununun anlamı, hükmü kesinleşmeyen cezanın belli bir denetim süresinde sanık tarafından tekrarlanmaması ve bu süreçte sanığın yükümlülüklerine uygun davranması sonucunda ortadan kaldırılmasıdır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kanunu, henüz bir mahkeme hükmünün olmadığı anlamına gelmektedir. Bu kanun denetim süresi verilen kişinin hayatında herhangi bir kısıtlama uygulamaz. Bu kanunun her türlü suç ve her sanık için uygulanamaz.

HAGB Kanunu Uygulanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

hagb kanunu uygulamasi icin gerekli sartlar

Hükmün açıklanmasının geri alınması kanununun uygulanması için, bir takım şartlar ve yasaklar bulunmaktadır. Kanunun uygulanamayacağı suç çeşitleri ve kanunda faydalanamayan sanık çesşitleri bulunmaktadır. HAGB Kanunu aşağıda sıralanan suç çeşitlerinde uygulanamaz.

  • Disiplin suçlarında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kanunu Suçun niteliği ya da cezanın miktarı ne olursa olsun disiplin suçlarında HAGB Kanunu’nun uygulanması söz konusu değildir.
  • İmar kirliliği yaratan suçlarda da HAGB Kanunu uygulanamamaktadır.
  • Çek kanununa karşı işlenilen suçlarda HAGB Kanunu uygulanamaz.

Bunların dışında HAGB Kanunu’nun uygulanabileceği suçlarda da çeşitli sınırlamalar olabilmektedir. Hapis cezası için bu kanun uygulanmak isteniyorsa hapis cezası 2 yılın altında olmak durumundadır. 2 yıldan fazla olan hapis cezaları için bu kanun uygulanamaz. Aynı şekilde adli para cezasında da belirli sınırlamalarla HAGB Kanunu uygulanabilir. Adli para cezasının doğrudan olması durumunda kanun uygulanabilirken, hapis cezası para cezasına çevrilirse HAGB Kanunu uygulanamaz.

HAGB Kararı Hangi Sanıklar İçin Çıkarılabilir?

HAGB kararının çıkarabilmesi için, hakkında karar çıkarılmak istenen sanığın da uyması gereken bazı şartlar vardır. Sanığın tabi olduğu şartlar şu şekilde listelenebilir.

  • Sanığın daha önce işlediği bir suçtan mahkum olması durumunda HAGB kararı çıkarılamaz. Suça verilen cezanın türü sanığın durumunu etkilemez. Sanığın daha önceki suçu kasten işlemiş olması kararın çıkarılmaması için yeterlidir.
  • İşlenen suçtan kaynaklı verilen zararın giderilmesi kararın çıkarılması için gerekli bir nedendir. Verilen zarar kamuya ya da bireye olabilir. İki durumda da zararın tamamen karşılanması gerekir. Eğer mağdura karşı zararın tamamı ödenemiyorsa belli bir kısmı ö Bu durumda mağdur HAGB kararı çıkmasını onaylarsa karar çıkabilir.
  • Mahkemenin HAGB kararı vermesinde sanığın tavır ve kişilik özellikleri de önemli bir noktadadır. Kararın çıkması için mahkemenin sanığın yeniden suç işlemeyeceğine ikna olması gerekir.

HAGB Kararına Uyulmazsa Ne Olur?

hagb kararina uyulmamasi

Hakkında HAGB kararı çıkan sanık, denetim sürecinde yükümlülüklerine aykırı tavırlar sergilerse ve kararı bozacak hareketlerde bulunursa geri bırakılan hüküm aynen tekrarlanır. Hükmün Açıklanmasının Geri Alınması Kanunu sanık için büyük avantaj olmakla beraber, kuralları bozacak sanıklar için durum daha kötü bir hal alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu