Birikim

Gram Altın Bankadan Mı, Kuyumcudan Mı Alınmalı?

Gram altın yatırımı küçük ölçekli tasarruf sahipleri bireyler tarafından sıklıkla başvurulan yatırım aracıdır. Bu yatırımları gerçekleştirebilmenin iki yolu vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Kuyumcu aracılığı ile alınması
 • Bankalar aracılığı ile alınması

İki yöntemin kendine göre avantajlı ve dezavantajlı yanları bulunmaktadır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda günümüzde altın yatırımları için sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında bankalar aracılığı ile yapılan altın alımları gelmektedir.

Bankalar ile oluşabilecek tüm riskler engellenmek ile birlikte birçok olumlu yansımaları olacaktır. Tasarruf sahiplerinin gram altının nereden alınacağı konusunda uzmanlar, müşterilerinin bankaları kullanmalarının daha fazla getiri sağlayacağını önermektedir.

Altın Alım Yöntemlerinin Sağladığı Avantaj ve Dezavantajlar Nelerdir?

Bu yöntemlerin kendi içindeki farklılıkları şu şekilde sıralanır:

 • Fiyat: Kuyumculardan alınmak istenen bir altın için birçok fiyat seçeneği ile karşılaşılır. Uygun fiyat veren kuyumcu bulabilmek için ciddi bir gezinti yapılması gerekmektedir. Altın fiyatları çok değişkenlik göstermektedir. Buna karşın bankalar aracılığı ile alınan altınlarda müşteriler sabit ve düşük fiyatlar ile karşılaşmaktadır. Bu durumun birçok nedeni olmakla beraber genel olarak bankalardan alınması daha avantajlıdır.
 • Gramaj: Müşterilerin bankalar üzerinden aldıkları altınların gramajları genellikle farklılık göstermemektedir. Kuyumcuları tercih eden müşteriler sıklıkla gramajlarda yaşanan farklılıklardan dolayı sorun yaşayabilmektedir.
 • İşçilik ücretleri: Bankalarda altın alımlarında işçilik ücretleri altın fiyatlarına etki etmemektedir. Bu ücretler altının kuyumcular üzerinden alıdığı durumlarda fiziki bir ürün verileceğinden dolayı fiyat artışına neden olacaktır.
 • Altının ayarından kaynaklı ücretler farkı: Bankadan alınan gram altın ve diğer altın çeşitlerinde ayar farklılıkları bulunmamakla birlikte bu durum kuyumcularda tam tersi bir durumdur.
 • Yatırım limiti: Müşteriler almak istediği miktarda altını kuyumcular üzerinden almak istedikleri zamanlarda bazen istedikleri miktarı temin edemeyebilirler. Bu durumun aksine bankalarda istenilen miktarda altın alımı gerçekleşebilmektedir.
 • Güvenli yatırım: Altın kuyumcular üzerinden alındığı takdirde birçok riski de beraberinde getirmektedir. Dışarıdan gerçekleşebilecek olan hırsızlık, dolandırıcılık ve buna benzer oluşabilecek olumsuzluklar yatırımcıyı mağdur edebilmektedir. Oysa bankalardan alınan altınlar bankanın güvencesindedir.

Bu bilgiler ışığında gram altının nereden alınacağı ile ilgili müşterilere sağlanan avantajlar doğrultusunda tercihlerini hangi yönde kullanmaları gerektiği daha anlaşılır olacaktır.

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gram altında fiyatın hesaplanması Ons altın fiyatının belirli oranlara bölünmesi sonucu gerçekleşmektedir. Bu oran 31.10 olarak belirlenmiştir. Yapılan işlem sonucu dolar cinsinden gram altın bulunmakla birlikte bu hesaplama TL cinsine çevrilmektedir.

Gram Altın Bozdurulurken Neresi Tercih Edilir?

Gram altın bozdurma işleminde tasarruf sahipleri için daha kârlı olabilecek seçenekler şu şekildedir:

 • Müşteriler altınlarını bankalar üzerinden hızlı ve kolay şekilde bozdurabilmektedir. Acil nakit ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yol olan bankalar yatırımcıya kolaylık sağlar.
 • İstenildiği zaman kolayca bozdurabilme olanağı sağlayan bankalar, müşterilerin yatırımlarını istedikleri fiyat düzeyine gelindiğinde bozdurma işlemini yapabilmektedir. Aksi durumda altın yükselişte olduğu durumlarda kuyumcular altın bozdurma işlemlerinde sorunlar çıkarabilmektedir.
 • Altının hızlı nakde çevrilebilmesi ve pratik olması nedeniyle bankalar önemli bir başvuru noktasıdır.

Altın bozdurmada bankaların sağladığı birçok avantajlar onların yatırımcıyı çekme potansiyelini ortaya çıkarmaktadır. Bu avantajlardan yararlanabilmek için bankalarda müşterilerin altın hesapları bulunması gerekmektedir. Böylece gram altının nerede bozdurulursa daha avantajlı olacağı gram altının nereden alınacağı durumuna bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu