Teknoloji

Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Görüntülü konuşma özelliklerini kullanmak hem cep telefonlarında hem bilgisayarlarda hem de telefon ve bilgisayarlara indirilen uygulamalarda aranan bir özellik haline geldi. Telefon aramalarından sonra hızla yaygınlaşan görüntülü konuşma, Türkiye’nin hatta dünyanın neresinde olursanız olun arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle hasret gidermek; yalnızca seslerini duymak değil yüz ifadelerini görmek ve duygu paylaşımı yapabilmek için büyük bir kolaylık oluşturuyor. Hayatımızda özellikle son zamanlarda yaşanan gelişmelerle, koronavirüsün (COVID-19) de gündelik yaşamımıza getirdiği sosyal izolasyon ve birbirimizden fiziksel olarak uzak durma gerekliliği ile beraber önemli bir yer edinmeye başlayan görüntülü konuşma, hem günlük aramalar ve sohbetler için, hem öğretmenlerin öğrencilere uzaktan ders verebilmeleri için hem de uzaktan uzağa yapılan iş toplantıları için oldukça güzel bir imkan sunuyor. Görüntülü konuşma yapabilmenin birkaç yolu mevcut.

Akıllı telefonlardan herhangi bir uygulama indirmeden direkt olarak görüntülü konuşma yapabilmek için telefonunuzun Ayarlar bölümünden Şebeke Ayarları kısmını seçin. Daha sonra Şebeke Modu seçeneğinden Otomatik kısmını seçin. Telefonunuzun üst çizgisinde 3G yazıyor ise telefonunuzla görüntülü arama yapabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli uygulamalar üzerinden de görüntülü konuşma gerçekleştirebilme seçenekleri mevcut.

Whatsapp İle Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

whatsapp ile goruntulu konusma nasil yapilir

Whatsapp uygulaması içinden görüntülü konuşma yapmak oldukça yaygın kullanılan bir görüntülü iletişim çeşidi. Whatsapp artık hemen herkesin cep telefonlarında hatta bilgisayarlarında da web.whatsapp.com aracılığı ile kullandıkları ve çoğunlukla mesajlaşma için kullandıkları bir uygulama. Whatsapp uygulamasında sesli arama, görüntülü arama, hikaye paylaşma gibi seçenekler de zamanla eklenen özelliklerden. Whatsapp uygulaması içinden görüntülü konuşma araması yapmak ise gayet kolay ulaşılabilir bir işlem. Whatsapp uygulamasını indirdikten sonra görüntülü konuşma için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibi:

 • Kiminle görüntülü konuşmak yapmak istiyorsanız Whatsapp kişiler kısmından o kişinin adının üstüne tıklayın.
 • Konuşma yapmak istediğiniz kişiyle olan mesaj sayfası karşınıza çıkacak. Daha sonra mesajlaşma sayfasının üst kısmında kişi adının yazdığı çizginin sağ tarafında en solda bulunan kamera imgesine tıklayın.
 • Kamera işaretine tıkladığınız an direkt olarak görüntülü arama devreye girecek ve karşıdaki kişi aranacaktır.

Whatsapp uygulaması üzerinden görüntülü konuşma yapmak yalnızca telefondan yapmak mümkün. Bilgisayardan girdiğiniz web.whatsapp.com aracılığı ile sadece Whatsapp mesajlaşmaları görülebilir fakat görüntülü arama ya da sesli arama yapılamaz.

Skype İle Görüntü Konuşma Nasıl Yapılır?

Skype uygulamasından görüntülü arama yapmak da bugün en çok tercih edilen arama uygulamalarından bir tanesi. Skype uygulamasında her ne kadar mesajlaşma kısmı olsa da daha çok görüntülü konuşma için kullanılır. Skype uygulamasını telefona indirdikten sonra görüntülü konuşma yapmak için izlenmesi gereken adımlar ise aşağıdaki gibi:

 • Skype uygulamasına giriş yapın.
 • Uygulamanın ana ekranında bulunan mesajlaşmalardan görüntülü konuşma yapmak istediğiniz kişinin adına tıklayın.
 • Sağ üstte çıkan görüntülü arama ve normal arama seçeneklerinden kamera simgesini seçin.
 • Kamera simgesine tıkladığınız an karşınızdaki kişi görüntülü olarak aranmaya başlayacak.

Görüntülü aramanın başarılı bir şekilde bağlantı kurabilmesi için karşınızdaki kişinin de aktif olarak Skype uygulamasını açmış olması ya da açık olarak arka planda çalışıyor olması gerekmektedir. Skype konuşmaları esnasında iki taraf da dilediği zaman yalnızca kamerasını, yalnızca mikrofonunu ya da aynı anda ikisini birden aktif hale getirebilir.

FaceTime İle Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

facetime goruntulu konusma nasil yapilir

Facetime üzerinden görüntülü arama yapmak isteyen kişilerin öncelikle IOS işletim sistemli bir akıllı telefona ihtiyaçları bulunmaktadır. Yani bu seçenek yalnızca Apple markasının Iphone modeli telefonlarında bulunmaktadır. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda FaceTime yapılamamaktadır. Iphone kullanıcılarının FaceTime üzerinden görüntülü konuşma yapabilmeleri için izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Telefon rehberinize girin.
 • Kiminle görüntülü arama yapmak istiyorsanız o kişinin üstüne tıklayın.
 • Kişi profilinde normal arama ve mesaj seçeneklerinin ve telefon numarasının hemen altında çıkan FaceTime seçeneğinin yanındaki kamera simgesine basin.
 • Telefonunuz direkt karşı tarafı görüntülü arayacaktır.

FaceTime üzerinden görüntülü konuşma yapılabilmesi için her iki tarafın da Iphone kullanıcı olması gerekmektedir. Iphone kullanmayan birini aramak istediğinizde kişi profilinde FaceTime seçeneği çıkmamaktadır.

Facebook Messenger İle Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Facebook uygulamasından görüntülü arama yapabilmek için Facebook uygulamasının mesajlar kısmı ayrı olarak Facebook Messenger şeklinde belirlenmiştir. Facebook Messenger uygulamasını Facebook’tan ayrı olarak telefonunuza Google Play Store ya da App Store üzerinden indirmeniz gerekir. Daha sonra izlenecek adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Uygulamayı açın ve Facebook hesabınız ile giriş yapın.
 • Kiminle görüntülü konuşma yapmak istiyorsanız o kişinin üzerine tıklayın.
 • Ekranın sağ üst tarafında bulunan kamera simgesine tıklayarak görüntülü konuşma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu