Genel

Geri Ödemesiz KOSGEB Desteği Başvurusu ve Şartları

Geri ödemesiz KOSGEB desteği, yeni iş kurmak isteyenler ya da mevcut işini büyütmek isteyen vatandaşlar için büyük bir fırsat olmaktadır. KOSGEB, ülkedeki istihdam oranını arttırmak amacıyla iş kurmak isteyen, projesi olan ancak sermayesi olmayan vatandaşlar için hibe vermektedir. KOSGEB destek vermek için belirlediği alanlara 60 bin liraya kadar hibe vermektedir. KOSGEB destekleri verilirken özellikle engelli, kadın vb. dezavantajlı vatandaşlar daha öncelikli olarak değerlendirikmektedir. Bunların yanı sıra geri ödemesiz KOSGEB desteği almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Geri Ödemesiz KOSGEB Desteği Almanın Şartları Nelerdir?

geri odemesiz kosgeb destegi almanin sartlari

Geri ödemesiz KOSGEB desteği almak için, bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. KOSGEB desteğinden faydalanmak için başvuru yapacak olan kişinin yeni bir iş kurmak istemesi ya da zaten süredürdüğü işi genişletmek istemesi gerekir. Bu iki durum için farklı şartlar söz konusudur. Girişimci konumunda olan ve yeni bir iş kurmak isteyen kişinin geri ödemesiz KOSGEB desteği alabilmesi için aşağıda sıralanan yükümlülükleri yerine getirmiş olması gerekmektedir.

 • KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin tamamlanması desteğe başvurmak için şarttır. Bu eğitimi tamamlamayan vatandaşların başvuru yapması mümkün değildir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB tarafından düzenlenmekte olup, KOSGEB’le anlaşmalı kurum ya da kuruluşlardan da alınabilmektedir.
 • Destek başvurusu yapmak için bir diğer gereklilik yine KOSGEB tarafından düzenlenen Genç Girişimci Geliştirme Programı’nın tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Yeni işletme açacak kişilerin katılması gereken diğer bir KOSGEB programı ise Küçük Ölçekli İş Kurma Danışmalığı Desteği Programı’dır.
》》  Menfi Tespit Davası İle Borçtan Kurtulma

Bu eğitimi tamamlayan ve programlara katılan kişiler, işletmesini kurup KOSGEB’e başvuru yapabilirler. Geri ödemesiz KOSGEB desteği almak isteyen kişi hali hazırda bulunan işletmesini geliştirmek için başvuru yapacaklarsa, söz konusu işletmenin İŞGEM’e kayıtlı olması gerekir. Bunun yanında işletme 3 yılını doldurmadığı takdirde İŞGEM’e kayıtlı olsa da başvuru yapamaz. 3 yılı tamamlamış, İŞGEM’de kayıtlı işletmeler için KOSGEB desteğine başvurmak mümkündür.

KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB başvurusu yapmak için, eğitim ve programa dair şartlar sağlandığında ya da İŞGEM üyesi işletme için başvuru yapılmak istendiği takdir de KOSGEB’e kayıtlı olmak gerekecektir. KOSGEB kayıt işlemi birkaç aşamada tamamlanmaktadır. KOSGEB kayıt aşamaları şu şekilde sıralanabilir.

 • İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gerekmektedir. KOSGEB’in web sitesinden kayıt olmak mümkündü
 • Veri tabanına kayıt olduktan sonra, işletmenin KOBİ olup olmadığının anlaşılaması için işletme bilgilerinin istendiği KOBİ beyannamesinin doldurulması gerekir. Doldurulan beyanname KOSGEB’te bu iş için görevli yetkili kişiler tarafından incelenir. İncelemenin sonucu kişiye bildirilir.
 • Bu aşamalardan tamamlandığı takdirde destek alınmak istenen konu ile ilgili KOSGEB yetkilileri ile görüşü KOSGEB’in destek sağladığı birçok alan ve proje bulunmaktadır. Yetkilerle görüşme sağlanmadan önce KOSGEB programlarından hangisine başvuru yapılacağına karar verilmelidir.
》》  Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

KOSGEB Hangi Alanlarda Hibe Desteği Sağlamaktadır?

kosgeb hibe alanlari nelerdir

KOSGEB’in hibe desteği sağladığı alanlar oldukça geniş olmakla beraber genellikle hizmet sektörüne yönelik taleplerin yoğunlukta olduğu bilinmelidir. Geri ödemesiz KOSGEB desteği almak için aşağıda sıralanan sektörler için başvuru yapılabilmektedir.

 • Elektrik tesisatı, çatı bakımı vb. işleri de kapsayan inşaat sektörü için başvuru yapılabilir.
 • Pastacılık, fırın, kafe vb. işleri kapsayan imalat işlerinde destek başvurusu gerçekleştirilebilir.
 • Saat tamirinden deri onarımına kadar her türlü tamirat işi için hibe verilebilmektedir.
 • Kuaför, saç bakım merkezi vb. bakım sektörlerine yönelik hibe verilebilmektedir.
 • Nakliye ve kurye gibi ulaştırma ile ilgili meslek dalları için destek başvurusu yapılabilmektedir.
 • İletişim teknolojileriyle ilgili alanlarda destek sağlanmaktadır.
 • Fotoğrafçılık, reklamcılık vb. alanlar için KOSGEB desteğine başvurmak mümkündü

Bu sektörlerin tümüyle ilgili olarak geri ödemesiz KOSGEB desteği için başvuru yapılabilir. Ancak sektörlerin bunlarla kısıtlı olmadığı bilinmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu