BankaKrediMemur

Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur? Nasıl Öğrenilir?

Gelir testi kimler yaptırmalı, sonucu kaç günde belli olur, nasıl öğrenilir, kimler yaptırmak mecburiyetinde, G0, G1, G2, G3, G4 sayıları ne anlama gelir? İşte bütün ayrıntılar..
Memleketimizde 1 Ocak 2012 tarihinde gelen değişiklik ile beraber Genel Sağlık Sigortası zorunlu hale getirildi. 5510 sayılı kanuna bakılarak Genel Sağlık Sigortası tamamen zorunlu hale getirilmiştir. bu sebeple gelir testi uygulaması tamamen devreye girmiş bulunmaktadır. Sigorta prim yatırmaları gelir testi ile belli olduğundan çoğu kimse bu mevzuda araştırmalar yapmaktadır. Getirilmiş olan yeni düzenlemede asıl amaç her insanın eşit şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir. Sosyal devlet olma yolunda atılan adımlardan bir tanesi olan bu değişiklik ile memleketimizde sağlık hizmetlerinden yararlanamayan bireylerin sayısının en aza indirilmesi amaçlamaktadır.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, bir bireyin türlü gelir belgelerini göstererek aylık olarak mevcut gelirinin belirlenmesi manasına gelir. Yapılmakta olan bu gelir testi ile beraber bireylerin maaşları ne kadar yüksek sebeple ise o kadar prim ödemeleri olacağı söz mevzusudur. Bu sebeple aylık kazancı düşük olan bireylerin prim ödemeleri de azaltılacaktır. Gelir testi yaptırılabilmesi için vakıfa müracaat yapılmak mecburiyetindedir. Müracaat gerçekleştirmeden herhangi bir gelir testi yaptırmanız olanaklı olmayacaktır. Başvuruyu gerçekleştirmeniz halinde sizlere vakıf tarafınca sonuçlarınız belirtilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şimdilik gelir testi yapan bir birim olmadığından dolayı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptırabilirsiniz. Bu müracaat sonrasında vakıflardan gelir testi kaç günde belli olur ile alakalı yanıtta alabilirsiniz. Vakıflara gittiğinizde sizlere ilk önce gelir testi başvuru formu verilecektir. Bu müracaat formunu eksiksiz biçimde doldurarak müracaatınızı gerçekleştirmelisiniz.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunda Olanlar

Memleketimizde Genel Sağlık Sigortası zorunlu hale getirilmiş olduğu için bu test genel sağlık sigortası yaptırmak istemekte olan herkes tarafınca yaptırılmalıdır. Gelir testi yaptırmak mecburiyetinde olan kimseler ise Genel Sağlık Sigortası olmayan veya bu hakkı sonlanmış olan kişilerdir.

 • 4/a kapsamında sigortalı olmayan veya sigorta primini isteyerek ödemeyen kimseler,
 • 4/b kapsamında sigortalı olmayan veya sigorta primini isteyerek ödemeyen kimseler,
 • 4/c kapsamında sigortalı olmayan veya sigorta primi ödemeyen kimseler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ölüm aylığı almayan kimseler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca yaşlılık aylık kazancı almayan kimseler,

Gelir testi yaptırmak zorundadırlar.

Gelir testi ev ziyareti nedir? Test hakkında oldukça fazla sorulan sorulardan bir tanesi de gelir testinde eve geliyorlar mı sorusudur. Başvuruda bulunmuş olan yurttaşların maddi ve ekonomik durumları ev ziyaretleri ile kontrol edilebilmektedir. Kontrolü sağlayan uzmanlar tarafınca ikamet ettikleri adreste yapılmış olan tespitte bireyin maddi olanaksızlıklar içerisinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bununla beraber başvuru yapan bireyin doğru adres vermesi, aile de kaç bireyin yaşamış olduğu, başvuru da belirtilen bilgiler ile ikamet edilen evde ki durum değerlendiriliyor.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunda Olmayanlar

Memleketimizde bulunan kimi bireylerin gelir testi zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu kimseler ise;

 • 4/a SSK- İşçi dahilinde bulunanlar,
 • 4/b Bağ-Kur dahilinde bulunanlar,
 • 4/c Devlet memuru kapsamında bulunanlar,
 • İsteğe bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ya prim ödemesi yapan kimseler,
 • İşsizlik aylık maaşı alan kimseler,
 • Geçici köy korucusu olarak göreve getirilmiş ve aylık alan kimseler,
 • 65 yaş aylığı alan kimseler,
 • Engelli aylığı alan kimseler,

Gelir testi yaptıramazlar. Bu kimseler gelir testi için başvuru yapsalar dahi, müracaatları kurum tarafından reddedilecektir. Müracaatların ret olması halinde gelir testi yapılmaz ve gelir testi neticesi hakkında da bilgi sahibi olamazlar.

Gelir Testi Müracaatı Nereye Yapılmalıdır?

Gelir testi müracaatları için nereye başvurulur diyen kimseler bulundukları il veya ilçe sınırlarının içinde olan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarından herhangi birine başvurmalıdırlar. Bu müracaat yapılmadan öncesinde müracaat için verilecek olan formu eksiksiz biçimde doldurmalıdırlar. Müracaatınızı gerçekleştirdikten sonrasında, müracaat yaptığınız vakfı arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Müracaat meydana getiren vatandaşlar, müracaat yaptıkları il ve ilçe SYDV’na giderek neticesi öğrenebilmektedir. Gelir testi neticesinde ailenin maddi geçim problemi olduğu ve Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyeceği tespit edilmesi durumunda, ailenin GSS primleri devlet tarafınca ödenecektir. Ama sonucu olumsuz çıkan vatandaşlar ise, GSS primlerini her ay ödemek mecburiyetindedir. 2020 senesi GSS primi aylık 89 Türk lirası’dir. Bu primi ödeyen bütün vatandaşlar hem kendileri hemde ailelerini sağlık sigortası kapsamına aldırırlar ve Devlet / Üniversite hastanelerinde sigortalı çalışanlar gibi hizmet masrafı ödemezler. Sorgulama sonrası G0, G1, G2, G3 gibi sonuçlar görülebilir. Sonuçların manaları aşağıda mevcuttur. Elbette bunlar eski GSS dahilinde ki ödenen tutarlardır.

Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Sonuçlar ortalama 15 gün içinde açıklanmaktadır. Ama yapılmış olan müracaatların yoğunluğuna bakılarak 1 ayı da bulabilmektedir. Bunun haricinde gelir testi sonucu e-devlet üstünden de öğrenilebilmektedir. Sorgulama yapmak için E-devlet parolanı ile sisteme giriş yapınız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı beş hizmet sunmaktadır. Bakanlığın hizmetlerine girmelisiniz.

Bu menüde;  Gelir Testi Sonucu Sorgulama, (E-devlet sistemine giriş yaptıysanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.)

 • Proje Destekleri Takip,
 • Sosyal Yardım Detayları Sorgulama,
 • Şehit ve gazi yakınları için bilgi sorgulama bölümü mevcuttur.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama bölümüne giriş yapınız ve sonucun görüntülenmesi için beklemelisiniz. Sonuç olarak, müracaat tarihi, başvuranın kimlik numarası ile adı ve soyadı, sonuç, sorgulama meydana getiren Vakıf ve adresi yer verilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu