Hukuk

Garanti Sözleşmesi Ne Demek, Özellikleri Nelerdir?

Garanti sözleşmesi garanti veren ve garanti alan arasında yapılan, 3. bir kişiyle girilen ekonomik bir ilişkiden doğabilecek sonuç ve risklerin teminatına yönelik sözleşmedir. Garanti sözleşmesinde, garanti veren taraf, kendisinden bağımsız olarak gerçekleşecek eylemin sonuçlarına yönelik sorumluluk almaktadır. Sözleşmeye göre garanti veren taraf, garanti alan tarafın herhangi bir eylemini yerine getirmemesi durumunda sorumluluk almakta ve 3. kişinin söz konusu ilişkiden doğacak zararını karşılamakla yükümlüdür. Garanti sözleşmesi kefalet sözleşmesinden farklı bir noktada durmaktadır.

Garanti Sözleşmesinin Özellikleri Nelerdir?

garanti sozlesmesinin ozellikleri nelerdir

Garanti sözleşmesi belli durumlar için ve çeşitli amaçlara yönelik olarak yapılabilmektedir. Garanti sözleşmesinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Garanti sözleşmelerinde, garanti veren taraf garanti alan tarafı sonucu belli olmayan yeni bir eyleme yöneltme amacında olabilir.
  • Garanti sözleşmesi zaten gerçekleşmekte olan bir eylem ya da durum için de yapılabilmektedir.
  • Garanti sözleşmeleri olumsuz sonuçlara yönelik yapılabileceği gibi olumlu sonuçlar için de yapılabilir.
  • Garanti veren taraf, söz konusu eylemden bağımsız olarak garanti verir. Yani varolan durumda bir taraf konumunda değildir.

Garanti Sözleşmesinin Türleri Nelerdir?

Garanti sözleşmelerinin iki şekilde yapılması mümkün olmaktadır. Garanti sözleşmeleri teminat amaçlı garanti sözleşmesi ve saf garanti sözleşmesi olarak ikiye ayrılır. Teminat amaçlı garanti sözleşmelerinin dışında kalan garanti sözleşmelerinin tümü saf garanti sözleşmesidir. Teminat amaçlı garanti sözleşmelerine banka teminatları örnek olarak verilebilir.

Garanti Sözleşmesi İle Kefalet Sözleşmesinin Farkları Nelerdir?

garanti sozlesmesi ile kefalet sozlesmesi farklari

Garanti sözleşmesi ve kefalet sözleşmesi özellikle belli bir borcun üstlenilmesini içerdiği durumlarda karıştırılmaktadır. Anacak iki sözleşme türü arasında çok belirgin ve birbiri yerine kullanılamayacak farklar bulunmaktadır. Garanti sözleşmesi ve kefalet sözleşmesi arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir.

  • Kefalet sözleşmesinde belli başlı şekil şartları bulunmaktadır. Garanti sözleşmesi ise şekil şartlarına tabi değildir.
  • Kefalet sözleşmesinde asıl borçlu ile alacaklı arasındaki sözleşmenin bitmesi ile kefalet sözleşmesi de geçersiz sayılır. Ancak garanti sözleşmesi, temel ilişkideki borç bitse bile garanti sözleşmesi devam eder. Garanti veren taraf, temel ilişkideki durumdan bağımsızdır.
  • Kefalet sözleşmelerinde, kefilin helafet hakkı vardır. Ancak garanti sözleşmelerinde garanti veren helafet hakkından yararlanamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu