Banka

Garanti BBVA Nedir? Garanti BBVA Ortaklığı ve Avantajları

Garanti BBVA 2010 yılında gerçekleştirdiği ortaklığın sonucu olarak Garanti Bankası’nın almış olduğu yeni isimdir. Garanti Bankası ve BBVA 2010 yılı itibariyle Türkiye bankacılık sektöründe hizmet vermeye beraber devam etme kararı almışlardır. Bunun neticesinde 1946’da kurulmuş olan Garanti Bankası’nın ismi Garanti BBVA olarak değişmiştir. Ortaklığın gerçekleşmesinden bu yana BBVA’nın hisselerinin  ve banka üzerindeki söz hakkının artmasına bağlı olarak isim değişikliği için yasal süreç başlamıştır.

BBVA Nedir?

bbva nedir

BBVA, açılımı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria olan İspanya merkezli bankadır. 1980’de kurulan bankanın merkezi Bilbao’dadır. BBVA Asya, Avrupa ve Amerika’da çeşitli atılımları ve şubeleri bulunan bir bankadır. Birçok ülkede hizmet veren BBVA İspanya’nın en büyük ikinci bankasıdır ve dünya genelinde gelişmiş finansal bir ağı bulunmaktadır.

BBVA Hangi Ülkelerde Faaliyette Bulunmaktadır?

BBVA kuruluşundan bu yana dünya genelinde çeşitli girişimlerde bulunan bir banka olup, 30 küsur bankada hizmet vermektedir. BBVA’nın hizmet verdiği ülkeler farklı coğrafyalara dağılmış olmakla beraber Güney Amerika yoğunluklu olduğu söylenebilir. BBVA’nın yoğunluklu olarak hizmet verdiği ülkeler şu şekilde sıralanabilir.

 • İngiltere
 • Fransa
 • Almanya
 • İsviçre
 • İtalya
 • Portekiz
 • Kolombiya
 • Uruguay
 • Şili
 • Meksika
 • Paraguay

Bu ülkelerde bankacılık sektöründe hizmet veren BBVA, 2010 itibariyle Garanti Bankası ile kurduğu ortaklıkla Türkiye piyasasında da hizmet vermeye başlamıştır. BBVA dünya genelinde markalaşan bir firma olup, Garanti Bankası tarafından da bankanın ismine ve logosuna eklenmiştir.

Garanti Bankası İle BBVA Ortaklığı Ne Zaman Başlamıştır?

Garanti Bankası ile BBVA ortaklığı 2010 yılında başlamış, sonrasında BBVA Doğan Grubu ile anlaşarak hisselerini yükseltmiştir. 2010 yılında ortaklık başlarken BBVA Garanti Bankası’ndan %24.85 hisse satın almıştır. Bu durumda banka yönetimine dair söz hakkı temel olarak hale Garanti Bankası’ndayken, 2017 yılında BBVA’nın hisseleri %49.85’e yükselmiştir. BBVA’nın bankadaki hisseleriyle beraber söz hakkı da artmış. Buna yönelik olarak bankanın isminde, logosunda ve yönetim kadrosunda çeşitli değişiklikler gerçekleşmiş ve Garanti BBVA oluşmuştur.

Garanti Bankası İle BBVA Ortaklığı Sonucu Yönetimde Gerçekleşen Değişiklikler Nelerdir?

Garanti Bankası ve BBVA ortaklığı sonucu Garanti Bankası’nın yönetim kurulunda kurul başkanı ve Ceo gibi birçok pozisyonda çeşitli değişiklikler yaşanmıştır. 2017 itibariyle banka üzerinde ciddi bir hissesi olan BBVA yönetim kurulunda ciddi pozisyonlar edinmiştir. Yönetim kurulu üyelerinin çoğu BBVA bünyesinden olsa da Garanti BBVA’nın CEO’su Onur Genç Türk bankacısı olarak Garanti Bankası bünyesinde göreve getirilmiştir.

Garanti Bankası’nın Doğuş Grubuyla Ortaklığı Devam Etmekte Mi?

garanti bankasi dogus grubu ortakligi

Garanti Bankası’nın BBVA ile ortaklığı sonrasında Doğuş Grubu ile olan ortaklığının bittiğine dair bir takım söylentiler oluşmuş olsa da Doğuş Grubu ve Garanti Bankası hala beraber çalışmaktadır. Ortaklık bitmemiş olsa da Doğuş Grubu’nun hisselerinin bir kısmı BBVA’ya geçmiştir. Garanti Bankası üzerinde Doğuş Grubu’nun hisseleri ve söz hakkı azalırken, BBVA’nın hisseleri artmıştır. Buna rağmen Garanti Bankası’nda her iki tarafında hissesi ve söz hakkı bulunmaktadır. BBVA 2017 yılında hisselerini arttırmak için Doğuş Grubu’nun hisselerinden almıştır.

Garanti Bankası ve BBVA Ortaklığının Avantajları Nelerdir?

Garanti Bankası ve BBVA ortaklığının sonuçları medyada bir süre tartışılmış, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk bu ortaklığın Garanti Bankası yükselişi için önemli bir adım olduğuna dair açıklamalar yapmıştır. Ortaklık sonucunda Garanti BBVA’nın Türkiye’nin ikinci büyük bankası olması ekonomik açıdan doğru bir hamle atıldığının göstergesidir. Garanti Bankası ile BBVA ortaklığ bankanın globelleşmesi için bir avantaj olurken, BBVA içinde Türkiye bankacılık sektöründe bulunma fırsatı yaratmıştır. Garanti BBVA globalleşme hedefleri olan ve günden güne gelişen bir bankadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu