Kredi

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltme yolları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ek hesap kullanımı: Bankalar, müşterilerin ek hesap açması ve ödemelerin zamanında gerçekleşmesi durumunda kredi notlarına olumlu yansımalar yapmaktadırlar. Açılan ek hesaplar ile fatura ödemeleri ve diğer ödemeler takip altına alınmaktadır. Bu takibin sonunda kredi notu olumlu veya olumsuz yönde etkilenmektedir.
  • Düzenli ödemeler: Hesaba ait ödeme takviminin düzenli takip edilmesi ve ödemelerde gecikme olmaması gibi durumlar kredi notunun yükseltilmesinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
  • Kredi kartlarına ait düzenli borç ödemeleri: Kredi kartlarına ait borçların düzenli ve dönem borçları üzerinden ödemelerin yapılması ile kredi notu yükseltilebilmektedir. Yapılan incelemeler sürekli asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yapan kişilerin kredi notlarında önemli düşüşlere neden olduğunu göstermektedir.
  • Borçlarınızı takibi: Bankalara olan unutulmuş ve gecikmeye takılmış borçlar kredi notu üzerinde ciddi etkilere sahiptirler. Bu konuda yapılacak olan dikkatli davranışlar kolayca kredi notuna etki eder.
  • Harcamalarda kredi kartı kullanmak: Kredi kartları, bankaların müşterilerine kendi bankaları üzerinden işlem yapmalarını ve müşterileri banka ile sıkı ilişkiler kurmalarına yarayan bir finans aracıdır. Bu kartlar üzerinden yapacakları alıverişler bankada olumlu karşılıklar bulmaktadır.

Bu koşullar yerine getirildiği takdirde findeks kredi notunun yükseltilmesi kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Kredi kullanmak isteyen kişiler zamanında yapacakları düzgün ödemeler ile daha sonra çekecekleri kredilerin temininde olumlu sonuçlar ile karşı karşıya kalacaklarıdır.

Günümüzde insanların birçoğu bu konularda tam olarak bir bilgiye sahip değillerdir. Bununla ilgili yapacakları araştırmalar ve bilinçli tüketici davranışları ile bu olumsuzluğu rahatlıkla ortadan kaldırabilme şansına sahiptirler.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunun hesaplanması bankalar tarafından kişiye ait detaylı bir rapor hazırlanmasının ardından gerçekleşmektedir. Bu raporda çıkan sonuca göre 1 ile 1900 arasında bir puanlama yapılarak kişinin kredi notu saptanmaktadır. Burada puanın yüksek olması istenir. Yani 1900 burada en iyi kredi puanını temsil etmektedir.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kredi notunun öğrenilmesi için yapılması gereken birkaç yol bulunmaktadır. Kredi notuna bankaların internet bankacılık sistemleri üzerinden, müşteri hizmetleri veya şubelere gidilerek kolay ve hızlı şekilde öğrenilebilmektedir. Bu işlem sonucunda alınacak “Kredi risk raporu” kredi çekmek isteyen kişinin ödemeleri ile ilgili ayrıntılı bir rapor sunulmuş olacaktır. Findeks kredi notunun yükseltilmesi için müşterilerin şimdiden düzenli bir ödeme planı ile hareket etmeleri onların gelecekteki hayatlarını kolaylaştıracak önemli bir adımdır.

Kredi Notunun Kullanıldığı Yerler?

Kredi kotunun kullanıldığı yerler sırasıyla şu şekildedir:

  • Kredi başvuru işlemleri
  • Ev kiralama işlemlerinde
  • Beyaz eşya ve mobilya gibi harcama işlemlerinde
  • İş başvurusu

Bu sıralamada görüldüğü gibi vatandaşların karşısına çıkabilmektedir. Esas olarak kredi başvurularında bakılan kredi puanı diğer işlemlerde de göz önünde bulundurulabilmektedir.

Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi puanına göre bankalardan hızlı kredi rahatlıkla alınabilmektedir. Sahip olunan sicil puanına göre kolay bir şekilde kredi şu bankalardan alınabilmektedir:

Vatandaşların bankalar ile sağlamış oldukları ikili ilişkiler arasındaki bağlantı ne kadar güçlü ise findeks kredi notunun yükseltilmesi işlemi o kadar problemsiz gerçekleşecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu