Genel

Finansal Borç Ne Demek?

‘’Finansal borç nedir?’’ sorusu genellikle işletmelere bağlı mali kuruluşlarla alakalı bir alanın sorudur. Finansal borç her hangi bir işletmenin kendi ihtiyacı doğrultusunda bir mali veya kredi kuruluşundan almış olduğu borçtur.

Finansal Borç Sorgulama

finansal borc sorgulama

Mali borç sorgulama, finansal alanda borcu olan kişiler tarafından üzerinde sıkça durulan konulardan biridir. Mali borcu olan kişiler tek tıkla borcunun olup olmadığını ya da ne kadar borcu olduğunu öğrenebilir. E devlet üzerinden yapılan işlemle tüm mali borçları öğrenmek mümkün. Mali borç sorgulama işlemi e devlet üzerinden “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” adı altında toplanmış bulunmaktadır. E Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifresi ile girmiş olan vatandaşlar arama bölümüne Kredi Limit ve Borç Bilgileri raporu yazdıktan sonra açılan ekranda kendilerine ait borç bilgilerine ulaşabilirler.

Net Finansal Borç

Net mali borç kısa ve uzun vadeli biçimlenen mali borçlardan menkul kıymetler ve hazır değerlerin çıkartılması ile ortaya çıkan brüt borçtur. Bazı mali kuruluşların karnelerinde bulunan net mali borcun yanındaki eksi ve artı işaretleri de borcun risk seviyesini göstermektedir. Finansal borç çizelgesinde bulunan rakamın eksi olması olumsuz, artı olması ise olumlu duruma işaret etmektedir. Bu yüzden şirketlerin risk seviyesini gösteren çizelgeler yatırım yapacakları iş konusunda önem taşımaktadır. Risk grubunda olmayan şirketlerin yatırım gücü daha yüksek olabilmektedir.

Finansal Borç Oranı

finansal borc orani

Mali borç oranı, şirketlerin ya da mali kuruluşların toplam borç oranlarının toplam mali oranlarına bölünmesi ile ortaya çıkan bir orandır. Bu oransal işlem bölümünde eğer mali borç oranı normal mali orandan daha yüksek çıkarsa bu durum şirketin risk raporunun yüksek olduğunu gösterir. Toplam mali borç oranı şirketin normal mali oranından daha düşük bir seviyede ortaya çıkarsa bu durum şirketin risk seviyesinden uzak olduğunu gösterir. Ayrıca risk oranının % 70’in üzerinde olması şirketlerin iflas edebilme potansiyelini güçlendirebilmektedir. Risk oranları % 50’nin altında olan şirketlerde ise durum daha olumlu bir yapıda seyreder. Bu tür şirketlerde finansal borç oranları da daha düşük olarak çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu