Genel

Feragat Etmek Nedir, Ne Anlama Gelir?

Feragat etmek kelime anlamı olarak, herhangi bir şeyden kişinin kendi isteği ile vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Feragat hukuki bir terimdir. Hukuki olarak feragat kişinin herhangi bir hakkından vazgeçtiğini beyan etmesidir. Hukuken kişiler bir davadan feragat edebileceği gibi, mirastan da feragat edebilir. Davadan feragat etmek farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir.

Davadan Feragat Etmek Ne Demek?

Davadan feragat etmek, kavramın hukuki tanımlarından biridir. Davadan feragat etmek davacı kişinin mahkeme sonucunda talep ettiği haklarından vazgeçmesidir. Davacı kişi henüz mahkeme başlamadan da haklarından feragat edebilir. Bu durumda dava açılamaz. Mahkeme sürecinde ise davanın herhangi bir aşamasında feragat hakkı bulunmaktadır. Mahkeme sürecinde davacının haklarından feragat etmesi durumunda mahkeme davacının isteği doğrultusunda hüküm vermek ve mahkemeyi sonlandırmak zorundadır. Davadan feragat etmek sadece davacının isteği doğrultusunda gerçekleşebilmektedir.

Davadan Feragat Etmek Nasıl Gerçekleşebilir?

Davadan feragat etmek sözlü ya da yazılı olarak gerçekleşebilmektedir. Davadan ne şekilde feragat edileceği, hangi süreçte feragat edildiğine göre değişmektedir. Davacı kişi mahkeme esnasında davadan feragat ettiğini açıklarsa bu durum sözlü feragat olacaktır. Mahkeme tarafından kişiye davadan feragat ettiğine dair belke imzalatılsa da bu sözlü feragattir. Yazılı feragat olması için davacının davadan feragat ettiğini mahkemeye duruşma dışında dilekçe şeklinde vermesi gerekir. Davacının mahkeme sonucunda talep ettiği haklardan vazgeçtiğini dilekçe olarak mahkemeye iletmesi yazılı feragattır.

Davadan Feragat Edilmesi Sonucu Ne Olur?

Davadan feragat edilmesi durumunda mahkeme davacının talebi doğrultusunda karar almak durumundadır. Davacı davadan feragat ederse, mahkeme kendi aleyhine sonuçlanmış gibi mahkeme masraflarını ödemek zorundadır. Davacı feragat ettiği davayı yeniden açamaz ve feragat kararını değiştiremez. Mahkeme tarafından davacının feragat etmesi sonucu verilen hüküm değiştirilemez.

Mirastan Feragat Etmek Ne Demek?

Mirastan feragat etmek, kişinin kendisine miras olarak kalan mal ya da sorumlulukları reddetmesi anlamına gelmektedir. Mirastan feragat etmek davadan feragat etmek gibi tek taraflı sonuca bağlanamaz. Mirastan feragat etmenin bir takım şekil şartları bulunmaktadır. Mirastan feragat edilebilmesi için tarafların karşılıklı anlaşmaya varmaları şarttır. Tek taraflı olarak mirastan feragat etmek hukuken karşılık bulamayacak bir eylemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu