Kredi

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2021

Son günlerde vatanımızda faiz oranlarının düşüş yaşaması ile beraber; tüketiciler olarak düşük faizle kredi almak için tekrardan bankaların kapısını aşındırmaya başladık. Her ne kadar kredi kullanan tüketici sayısı fazlaca gözükse de; bir o denli da çeşitli sebeplerle kredi kullanmayan tüketici vardır. Genel anlamda kredi kullanmamalarının sebebi ise; sistemin içinde faiz bulunması ve dinen bunun yasaklanmış olmasıdır. İşte tam adımda ortaya çıkan katılım bankaları ise kar oranı adı altında ortaya çıkardıkları vade sistemine benzer bir biçimde faizsiz kredi terimini da hayata geçirmişlerdir. Doğal ki katılım bankaları dışında de bu biçimde kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Ülkemiz vatandaşlarının çoğunluğunun Müslüman bulunduğunu düşünerek, bu mevzuda çekincelerimiz olduğu da bir gerçek. İslam’da faizin haram bulunduğunu ve yasaklandığını da çoğumuz biliyoruz. Bütün bunlarla beraber; her insanın dini açıdan özgür bulunduğunun ve kredi kullanıp kullanmamanın bireylerin tercihine kaldığının altını çizerek; bugünkü makalemizde, faizsiz krediler üstüne enine boyuna mevzuyu tartışacak ve faizsiz kredi veren bankalar ilişkin sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 

Emeklilere Nakit ve Faizsiz Kredi Desteği

Emekliler SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan 3 aylık ön ödeme çekebilecekler bu ön ödeme ise 36 aylık süreçte emeklinin maaşından kesilecek. Örnek verecek olursa emekli aylık ücreti 1800 Türk lirası diyelim 3 katı 5400 Türk lirası’yi 36 eşit taksitle maaşından kesilecek buda ayda 150 Türk lirası olacak.

 

Hatta emeklilere faizsiz kredi desteği ile bankalardan maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecekler. Ilk olarak kamu bankalarıyla görüşmeler başlanacak. Ama daha tasarı şeklinde olan bu önerinin hayata geçmesini emekliler biran ilkin olmasını istiyor.

Her şeyden ilkin mevzuyu daha iyi çözümleme edebilmek adına, ilk önce şu an için bankacılık sektöründe bulunan faizsiz kredi, faizli kredi, faiz ve kar oranı terimlerini ele almak gerekir.

Mühim!  Devlet Destekli Esnaf Kredileri ve Müracaat Kanalları

Faiz; banka veya herhangi bir finans kuruluşu tarafınca, işletilmesi için müşterisine vermiş olduğu ödünç paranın, müşterisi tarafınca kullanılmasına karşılık olarak kar olarak alınan paydır.

 

Kar oranı; herhangi bir işletmede, giderlerin ve zararların toplamda cirodan düşülmesi sonrası elde edilmiş kârın, işletme ortaklarına hissesine nazaran düşen paydır.

Faizli kredi; banka veya finans kuruluşu tarafınca müşterilerine belli bir faiz oranı üstünden verilen borç paradır.

Faizsiz kredi ise; iki türlü olmaktadır. Birincisi; bankalar tarafınca müşterilerine verilen borç para karşılığında herhangi bir faiz ödemesi alınmadan verilen kredilerdir. Şu demek oluyor ki çekilen kredinin tutarına karşılık olarak; kredi harcamaları, sigorta harcamaları haricinde fazladan bir faiz ödemesi yapmadan geri ödenen kredi türüdür. İkincisi ise; katılım bankaları tarafınca kullanın ve faiz yerine kar oranı adı altında, müşterisine vermiş olduğu krediye karşılık almış olduğu kar oranı ile geri ödenen kredi türüdür.

 

Faizsiz kredi veren bankalar

Yazımızın bahsi olan ana terimlerin özetlemek gerekirse tanımlarını yaptıktan sonrasında; faizsiz kredi konusunu birazcık daha açalım. Faizsiz kredinin iki çeşidi bulunduğunu söylemiştik. İlk ilkin birincisinden başlamış olalım.

Herhangi bir faiz ödemesi alınmaksızın verilen krediler; bankalar tarafınca genel anlamda kısa vadeli olarak verilmektedir. Mesela bir takım bankaların 10 – 12 ay vadeli faiz kredi {imkanları} bulunmaktadır. Kimi zaman ürün bazlı da faizsiz kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Bunlara örnek olarak; otomotiv üreticileri tarafınca 30.000 Türk lirası 18 ay sıfır faizli, 24.000 Türk lirası 24 ay 18 ay sıfır faizli, vs. şeklinde kredi kampanyalarını, KOBİ lere hususi kredi kampanyalarını veya çevre duyarlılığı yönünden devlet tarafınca da desteklenen binaların izolasyonu için verilen kredi kampanyalarını örnek izah edebilir. Yalnız burada bu ayrıntıyı kaçırmamak gerekir ki; maalesef bankalar sineğin dahi yağını çıkardığından dolayı; sıfır faizli kredi kampanyasında, kredi masraflarını ve sigorta primlerini daha fazla tutmakta, faizden kazanamadığı parayı bu kalemlerden çıkarmaya çalışmaktadır. Anlayacağınız bankanın aslına bakarsak burada oldukça büyük bir kaybı olmamaktadır. Seviye benzer biçimde devam etmektedir. Hatta otomotiv üreticileri yönünden da ele alacak olursak; sıralama fiyatı 60.000 Türk lirası olan bir otomobil için 30.000 Türk lirası faizsiz kredi yararlanmak istediğinizde pazarlık şansınız daha azca olacaktır. Nakit parayla almak istediğinizde ise belki 55.000 Türk lirası ‘ye kadar tutara verebilecekken, 0 faizli kredi kampanyasından yararlanmak istediğinizde ise bu şirketlere tabiri caizse burunlarından kıl aldırmamaktadırlar. Gene faizsiz kredi adı altında uygulanan bir diğer yöntem de ise; bankalar sigorta primi adı altında sizden benzer faizli kredi şeklinde rakamlar arz ederken; harcama yönünden meblağı yükseltmekte, harcaması bununla beraber oldukça değişik adlar altında fazladan ödemeler arz edebilmektedir.

Mühim!  Katılım Bankacılığı Nedir?

Şimdi faizsiz kredinin öteki bir türü olan ve katılım bankaları tarafınca kullanılan kar oranı bazlı kredileri mercek altına alalım. Her ne kadar katılım bankaları bu mevzuyu kabul etmeseler de; genel anlamda kar oranı oranları ile faiz oranları benzer rakamlarda seyretmektedir. Kısacası yalnız adı değişiktir. Doğal ki katılım bankalarının bu konudaki hassasiyetini anlıyor ve bu mevzuda daha da güzel çözümler üretmelerini diliyoruz ama ortada da bu şekilde bir gerçek bulunduğunu maalesef dile getirmemiz icap ettiğini düşünüyoruz. Kar oranı ile bir örnek verecek olursak vaziyet daha iyi anlaşılacaktır. Bir katılım bankası müşterisi; bankaya parasını kar oranı hesabına yatırdığında, bankanın senelik elde etmiş olduğu kara nazaran mi kar oranı almaktadır, hayır.. Yada banka zarar etmiş ise; parasından oranı oranında herhangi bir kesinti yapılmakta mıdır, buna da hayır… Bu yüzden adı faizsiz kredi de olsa, faiz temelli bir sistem olduğu maalesef gözükmektedir. Kaldı ki; genel anlamda bu mevzuda fetva makamında olanlar da bu vaziyeti onaylama etmemektedir. Eksik ilkin de belirttiğimiz suretiyle, bunlar tamamıyla kişisel tercihlerdir ve hepimiz kendi tercihini yapmakta özgürdür.

Mühim!  2019 senesi Esnafa Faizsiz Kredi Kampanyası (KOBİLERE)

Faizsiz kredi veren bankalar hangileridir?

  1. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  2. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  3. Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  4. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  5. Vakıf Katılım A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)

Diğer Bankalar

  1. Halk Bankası (KOBİ lere hususi faiz kredi {imkanları})
  2. Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)
  3. Odeabank (Faizsiz kredi şansı)
  4. Garanti Bankası (2000 Türk lirası faizsiz kredi şansı)

Bir de sıfır faizli otomobil kredisi veren birkaç otomobil markası söyleyerek makalemizi noktalayalım. Ford, Fiat, Renault, Nissan, Opel, Dacia, Skoda, Peugeot, Citroen markalarının 0 faizli otomobil kampanyaları bulunmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu