Genel

Faiz Koridoru Nedir, Daralması ve Genişlemesi Ne Demek?

Faiz koridoru Merkez Bankası para politikalarından biridir. Merkez Bankası’nın gecelik borç alma ve verme faiz oranları arasında kalan kısma faiz koridoru denir. Faiz koridoru Merkez Bankası’nın bankaların faiz oranlarını belirlemesinde kullandığı politikalardan biridir. Faiz koridoru politikası ile merkez bankası ekonomik hayatı yönlendirir ve finansal istikrarı sağlama sorumluluğunu yerine getirir.

Faiz Koridoru Ne İşe Yarar?

faiz koridoru ne ise yarar

Faiz koridoru Merkez Bankası tarafından kullanılan politikalardan biri olup, Merkez Bankası’nın ekonomiye dahil olmasını ve müdahalede bulunmasını sağlamaktadır. Merkez Bankası’nın faiz koridoru politikasıyla ekonomiye müdahale alanları şu şekilde sıralanabilir.

  • Faiz koridoru politikası ile bankaların verebilecekleri faiz oranlarının sınırı çizilmektedir.
  • Faiz koridoru politikası Merkez Bankası’nın enflasyona ve cari açığa müdahale etmesini sağlamaktadır.
  • Merkez Bankası’nın faiz koridoru politikasıyla minumum ve maksimum faiz oranı belirlemesi döviz kurları üzerinde etki sahibi olmasını sağlamaktadır.
  • Faiz koridoru politikasıyla Merkez Bankası ekonomik istikrarı sağlamaktadır.

Faiz Koridorunda Alt Bant Ve Üst Bant Ne Demek?

Faiz koridoru Merkez Bankasının gecelik borç alma ve borç verme faiz oranları arasında kalan kısımdır. Faiz koridoru sayesinde aylık olarak yapılan incelemelerle reel faiz oranlarının minumum ve maximum miktarları belirlenmektedir. Borç alma faizi koridorun alt sınırı iken borç verme faizi koridorun üst sınırıdır. Borç alma faizi alt bant olarak tanımlanır ve bu gecelik alt bantın aylık incelemesi bankaların verebileceği faiz oranlarının en düşük ne kadar olabileceğini belirler. Borç verme faizinin sınırı ise üst bant olarak tanımlanır. Üst bantın genele dökülmüş incelemesi sonucu bankaların koyabileceği en yüksek faiz limiti belirlenir. Merkez Bankası bu sınırların değişmesine yönelik hamleler yapabilir. Bununla beraber faiz koridorunun alt bandı ve üst bandı faiz oranlarının belirlenmesi açısından önemli bir noktada durmaktadır.

Faiz Koridorunun Daralması Ne Demek?

faiz koridoru daralmasi ne demek

Faiz koridorunun daralması üst bant ve alt bant arasındaki aralığın daralmasına anlamına gelmektedir. Faiz oranlarının alt limiti ile üst limitinin birbirine çok yaklaşması faiz koridorunun daralmasına sebep olur. Alt bant sabit kalırken üst bant sürekli düşerse, yani borç alma oranı aynıyken borç alma oranı azalırsa faiz koridoru daralacaktır.

Faiz Koridorunun Genişlemesi Ne Demek?

Faiz koridorunun genişlemesi, alt bant ve üst bant arasındaki alanın genişlemesi anlamına gelmektedir. Bu durumda faiz oranlarının en düşük limiti ile en yüksek limiti arasındaki fark açılmaktadır. Faiz koridorunun daralması ya da genişlemesi durumuna Merkez Bankası müdahale edebilmektedir. Gecelik borç alma ve verme faiz oranlarının değişmesi faiz koridoru için belirleyici olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu