Genel

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur? 

Fahri trafik müfettişliğine başvurmak isteyenler başvurularını valiliklerden gerçekleştirir. Sistem online olarak çalışmaz. Fahri trafik müfettişi müracaatında gerekli belgeler elden teslim edilmelidir.

Fahri Trafik Müfettişi Olmak İçin İstenen Koşullar Nelerdir?

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler için şartlar şunlardır:

  • Müracaat edecek adayların minimum olarak 40 yaşında olması gerekir. 40 yaşında olanların başvuruları değerlendirme sürecine alınmaz.
  • Adayların asgari olarak 10 yıl boyunca sürücü belgelerinin olması gerekir.
  • Başvuru tarihinden itibaren 5 yıla bakılır. Bu yıllarda ehliyetini kaptırmış olanlar başvuruda bulunamaz.
  • Müracaat edeceklerin devlet suçlarından yargılanmaması ve ayrıca ceza almaması gerekir.

Şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunduklarında değerlendirme süreci başlar. Değerlendirme sürecinin ardından başvurusu kabul olanlardan belge teslimi istenir. Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için adayların belgelerinde eksiklik olmaması gerekir.

Fahri Trafik Müfettişliği İçin Hangi Belgeler İstenir?

fahri trafik mufettisligi icin istenen belgeler

Fahri trafik müfettişliği başvurusunda adaylar toplamda 2 adet resim götürmelidir. Fotoğraflar vesikalık çekilmiş olarak istenir. Resimde başvuranların yüzlerinin açık bir şekilde görülmesi önemlidir. Adaylardan istenen diğer bir belge ise, ikametgah belgesidir. İkametgah belgesi e-devlet sistemi üzerinden kolayca alınabilir. Bunun için sisteme giriş yapılması gerekir. Giriş şifresini bilmeyenler PTT şubelerinden şifre alarak sisteme giriş yapabilir. “www.türkiye.gov.tr” internet adresinden giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “ikametgah belgesi” yazılır. Ardından hangi kurum tarafından ve ne amaçlı istendiği işaretlenir ve sayfa yazdırılır.

》》  Çocuk Odası Dekore Etme Yöntemleri ve Önerileri

Gerekli belgelerden bir diğeri öğrenim belgesidir. Adaylar mezun oldukları okuldan diploma örneğini götürebilir. Bu da aynı şekilde e-devlet üzerinden alınabilir. Bunun yanı sıra öğrenimi belli eden belgeler üniversitelerin sistemlerinden de temin edilebilir.  Başvuracaklar ehliyet belgelerini de götürmelidir. Ayrıca sabıka kayıtlarının olmadığına dair belge de istenir.  Sabıka kaydı için belge adliyelerden alınabildiği gibi online ortamda e-devlet üzerinden de alınabilir. İkametgah belgesi alırken izlenen adımların aynısı uygulandığında belge elektronik ortamdan çok kolay bir şekilde temin edilebilir.

Fahri Trafik Müfettişi Ne İş Yapar?

Fahri trafik müfettişleri trafikte polislere yardım ederek trafik kurallarına uyulup uyulmamasını denetler. Fakat trafik polisleri kadar yetkiye sahip değillerdir. Örneğin, belgelerin kontrolünü yapma yetkisine sahip değillerdir. Müfettişlerin herhangi bir aracı yolda durdurma gibi görevleri de yoktur. Bu görevlerin tamamı trafik polisine aittir. Trafik müfettişi aynı zamanda adalet duygusuna da sahip olmalıdır. Herkese aynı şekilde davranmalı ve gerekli gördüğü durumlarda gözlemlerini polisler ile paylaşmalıdır.

》》  Banka Hariç Nereden Para Bulabilirim?

Fahri Trafik Müfettişi Ne Kadar Kazanır?

fahri trafik mufettisi ne kazanir

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler yaptıkları iş karşılığında herhangi bir şekilde ücret almazlar. İş tamamen ücretsiz olup sadece gönüllü olarak başvuruda bulunanlar arasında seçim yapılmaktadır. Topluma fayda sağlamak ve gönüllü olarak işler yapmak isteyenler başvurularını gerçekleştirebilir. Trafikte düzeni sağlarken para kazanmak isteyenler trafik polisliğine başvuruda bulunabilir. Bunun için polislik sınavlarının yazılı, parkur ve mülakat aşamalarının başarılı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Ardından başarılı olan adaylar polis akademisinde trafik polisliği için isteklerini iletebilir. Bu şekilde trafikte maaşlı olarak çalışabilirler.

Fahri Trafik Müfettişi Başvuruları Ne Zaman?

Fahri trafik müfettişi alımları için belli bir tarih bulunmamaktadır.  Yılın belirli dönemlerinde ihtiyaç duyulması halinde başvurular açılır. Bu dönemlerde istenilen belgelerin temin edilmesi ve şartların sağlanması halinde valiliklere gidilerek müracaatlar gerçekleştirilir. Özellikle trafikte düzenlemelerin yapıldığı dönemlerde ve trafik polislerinin sayısının yetersiz gelmesi durumunda yeni ilanlar açılır. Mesleği yapmak isteyenler online haber sistemlerinden ya da memur alımı ilanı yayınlanan sitelerden takip ederek son başvuru gününü kaçırmazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu