Genel

EVKUR İcra’ya Verir Mi Ne Yapmalıyım? 

EVKUR’un icra başlatması halinde yapılacak işlem, icraya sebep olan borç tutarı 4500 TL altında ise itiraz yoluna gitmektir. Tüketici borcu bu tutarın altında ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılarak, icranın durdurulması talep edilir. Başvuru için https://turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üstünde yer alan ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanıp, açılan tablo alanına E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.

İşlem ile yeni ekranın en altında görüntülenen ‘’ Ticaret Bakanlığı’’ sekmesine tıklanır. Ekrana yen gelen sayfadan ise ‘’ Tüketici Hakem Heyetine Başvuru İşlemi’’ sekmesi seçilip, görüntülenen tablo alanı, şikayetçi olunan firma ve tüketiciye ait kimlik, iletişim bilgileri ile doldurulup, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklanır. İşlemlerde kullanılan E-devlet şifresi PTT şube gişelerinden 2 TL karşılında edinilir. Bu adımlar ile EVKUR haczine itiraz işlemi gerçekleştirilir. Hakem heyetinin olumlu sonuçları tüketicinin iletişim adreslerine iletmesi halinde icra uygulamasını durdurma imkanından yararlanılır.

Digitürk müşteri hizmetleri numarası bilgilerine de bakabilirsiniz.

EVKUR Kaç Taksit Ödenmezse İcraya Düşürür?

EVKUR’un icra başlattığı ödenmemiş taksit sayısı, 3 olarak belirlenmiştir. EVKUR’un finansmanı kapsamında edinilen ürünler, hukuk kapsamında bankacılık kanunlarına tabi olur. Bu bilgiye bağlı olarak alınan bir ürünün taksitinin 3 ay üst üste ödenmemesi halinde icraya başvurulur.

Diğer yandan borç taksitlerinin aksatılması sebebi ile 3. Taksit aşamasının icraya düşmeden ödenmesi talep edilirse, 3 aylık birikmiş taksit tutarının bir seferde kapsatılma gerekir. İcra işlemleri başlatılmadan ve başvur yapılmadan önce her firmanın uyguladığı gibi EVKUR’da ödemenin kapatılmasını talep eden bir ihbarname gönderir. Bu ihbarnameye rağmen 3 aylık borcun tüketici tarafından karşılanmamsı, icra yolunu açar.

EVKUR Borç Yapılandırması Nedir?

EVKUR borç yapılandırma, EVKUR’dan alınan ürünlerin borçlarının 2 ila 3 ay boyunca ödememesi halinde firmadan talep edilen borç ödemelerini yeniden güncelleme işlemidir. İcraya yansıma ihtimali olan borçlar için firma ile görüşme yapılarak, kalan borçların yeniden yapılandırılması talep edilir.

Bu yapılandırma işleminin EVKUR tarafından kabul edilmesi, borç değerinin büyüklüğüne ve borç miktarı bilginse bağlıdır. Yapılandırma işleminin uygulanması halinde borçların belirlenin tarihlerde düzenli olarak ve aksatılmadan ödeneceği kabul edilir.

Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi hakkında detaylar yazımızdadır.

EVKUR’un İcrası Eve Ne Zaman Gelir?

EVKUR’un icrasının konuta gelme zamanı, EVKUR’un son kez tüketiciye aktardığı ihbarnamenin ödenmemesi ardından girilen dönemdir. Alınan bir ürünün taksitleri 3 ay üst üste ödenmemiş ise ve 3 ay sonunda ihbarname alınmasına rağmen borçlar kapatılmamışsa icraya başvur yapılır. Bu başvur kapsamında tüketicinin her hangi bir itiraz gerçekleştirmemesi ve borcu ödememeye devam etmemesi halinde ise konuta haciz işlemi uygulanır.

EVKUR İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

EVKUR İcra dosyasını sorgulamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • İnternet üzerinden https://turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • Açılan ana sayfanın sağ üstünde yer alan ‘’ giriş’’ sekmesine tıklanır.
  • İşlem ile görüntülenen tabloya TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilip, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Yeni sayfa alnının üstünde yer alan sayfa içi arama çubuğuna ‘’ İcra Dosyası Sorgulama’’ başlığı yazılıp, büyüteç sembolüne tıklanır.
  • İşlem ile ekrana gelen ‘’İcra Dosyası Sorgulama’’ sekmesine tıklanır.
  • Yeni ekran alanına TC kimlik numarası girilip, ‘’ sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Bu işlem kapsamında EVKUR kişi için icra başlatılması talebinde bulunmuş ve dosya açılmış ise dosyaya ilişkin bilgiler ekranda görüntülenir.

Diğer yandan Tüketici Hakem Heyetine itiraz eden tüketiciler aynı adımlar ile sorgulama yaparak, EVKUR icra dosyasını görüntüleyemezler ise icranın durdurulduğu sonucuna ulaşılır.

Ev hanımlarına mikro kredi başvurusu ve şartlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu