Kredi

Evi Olmayana Müjde Taksitle Ev Kampanyası (GÜNCEL)

Konut almak ve ev sahibi olmak istemiş olan yurttaşlarımıza yönelik olarak devreye konulmuş olan birçok uygulama bulunmaktadır. Hiç evi olmayan yurttaşlarımıza Toki tarafınca makul fiyatlara konut imkanı sunmaktadır. Hatta bir takım bankaların ev almak istemiş olan müşterilerine özel devlet destekli konut kredisi kampanya çeşitleri bulunmaktadır. Devlet destekli konut kredisi kredi kullanarak ev sahibi olabileceğiniz gibi ilk kez ev alacaklara yönelik olarak faizsiz kredi imkanı veren bankalar da bulunmaktadır.

Konut Kredisi Çekmeden Ev Alabilmek İsteyenlere Destek

Evi olmayan Yaşadı! Müjde! Ev alana, evi olmayan kişilere devlet destek vermektedir. Konut hesabı açtırıp en düşük 3 sene ödeme yapan kişilere 15 bin Türk lirası na kadar devlet desteği sağlanabilecektir. Destekten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan evi olmayanlar ve ilk ve tek konut alanlar faydalanacaktır.  Geçen başlatılmış olan kampanya ile sıfır faizli kredi verilmekteydi. Projeye faizsiz krediyle taksit taksit ev almak istemiş olan bütün müşteriler başvurabilir.

Ev Alanlara Devlet Katkısı

Konut sahibi olamayanlara ilk ve tek ev alımlarında verilmek suretiyle 15 bin Türk lirası devlet desteği verilecektir. Torba yasa kanunu ile yürürlüğe giren destek koşulları ev sahibi olmak isteyen kişiler 15 bin Türk lirası yardımı almak için bankalardan birikim hesabı açtırıp 3 sene süre ile sistemde kalmaları şartı ile verilecektir.15 bin Türk lirası’ nı geçmemek suretiyle devlet desteği verilecektir. Konutu satın aldıktan sonrasında bankaya başvurarak devletten konut yardımı isteyenlere Devlet katkısı ödenmektedir. Devlet, konut hesabı uygulaması ile yurttaşların tasarruf yapma alışkanlıklarına katkıda bulunması amaçlamaktadır. Devlet desteğinden  faydalanmak için yaş koşulu ise yok, kaç yaşlarında olursanız olun şayet daha öncesinde hiç ev almamışsanız konut alma hakkından faydalanabiliyorsunuz.

Torba yasa ile yürürlüğe giren çeyiz yardımı, çocuk yardımı ve konut yardımı şeklinde devlet destekleri bankalarda Türk lirası cinsinden banka hesabı açtırmaları ve 3  ila 5 sene süre ile birikim yapış olmaları şartı ile verilecektir. Aileler 18 yaşından ufak evlatları için konut hesabı açabilecektir. Devlet desteği istemiş olan vatandaşın üstüne tapulu herhangi bir evi yok ise destekten yararlanabiliyorsunuz. Ev sahibi olmak isteyenlerin devlet katkısı alabilmesi için 7 Nisan 2015 itibarıyla kendi ismine kayıtlı konut sahibi olmaması şartı bulunmaktadır.

Evi Olmayan Yaşadı

Bakanlar kurulu verilecek olan devlet desteği azami tutarını 3 katına kadar yükseltmeye yetkili tek kurum ve kuruluştur. Konut alımlarında alınacak olan devlet yardımı hak sahiplerinin belirlenmesinin ve aktarılacak olan desteğin doğru ve tam hesaplanmasından birikim hesabının bulunmuş olduğu bankalar mesuldür. Haksız olarak yapıldığı belirlenen devlet katkısı ödemeleri ödendiği tarihten başlayarak tahsil edilmiş olduğu tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile beraber bir ay içerisinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafınca bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu zaman içerisinde ödeme yapılmaması durumunda bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine bakılarak alakalı bankalardan takip ve öğrenim edilecek.

Evi Olmayana Devlet Desteği Ödemeleri

Evi olmayanların faydalanacağı ve ilk kez konut alımı yapanlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulmuş olan ödenekten bir kerede karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunmuş olduğu banka vasıtası ile ödenecektir. Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplamda tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecektir.Ama devlet katkısı, 15 bin lirayı geçmeyecek ve bu ücret her sene, enflasyona bakılarak belirlenmiş olan tekrardan değerleme oranı kadar artacaktır.

Emlak GYO tarafınca düzenlenen kampanya içerisinde  ev almak istemiş olan her insana 60 ay vadeli sıfır faizli ve peşinat ödemenize bakılarak en uygun düşük faizli ev kredisi verilecek. Siz de yeni bir ev sahibi olabilmek için Emlak GYO ve Devlet destekli kampanyalardan faydalanabilir, kendi evinize en makul vade ve faiz alternatifleriyle sahip olabilirsiniz.

Hatta EminEvim, Birevim gibi firmalar da memleketimizde uygulanmakta olan bayan günleri usulü ile faizsiz olarak müşterilerini ev sahibi etmektedir. Bu sistem tamamıyla yardımlaşma esasına makul olarak kurulmuştur. Biriken para ile her ay bir müşteri ev sahibi yapılır. Taksit sayısı sisteme dahil olan şahıs sayısını gösterir. Taksitlerin yarısına gelindiğinde her kişinin ev sahibi olması hedeflenmektedir. (2020 senesinde Emlak GYO tarafınca sıfır faizli konut verilmesi ile alakalı yapılmış olan herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.)

2020 YILI EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ
BANKA ADIFAİZ ORANIMASRAF
Akbank%0,97500 Türk lirası
Denizbank%1,09865,20 Türk lirası
Garanti Bankası%1,09-%1,17500,00 Türk lirası.
Halkbank%0,94231 Türk lirası.
INGBank%0,99750 Türk lirası.
İş Bankası (sigortasız)%0,99500 Türk lirası.
Şekerbank%1,19 – %1,29 – %1,39500 Türk lirası.
TEB%0,97500 Türk lirası.
Vakıfbank%0,93%5
Yapı ve Kredi Bankası%0,97-%0,99500 Türk lirası.
Ziraat Bankası%0,94YOK
Qnb Finansbank%1,23%0,5
HSBC%0,99-%1,02-%1,14190 Türk lirası.

Yukarıdaki tabloda bankaların güncel konut kredisi faiz oranları yer verilmiştir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ihtiyaç kredilerine bakarsak daha düşük olabilmektedir. Elbette bunun nedeni mortgage kredilerinde vadelerin yüksek olması da düşünülüyor. Ama yine de geçen seneye oranla faizlerin yüksek oranlarda yükseldiği görülmektedir. Bu oranlar ile 2020 senesinde ev alabilmek hakikaten mantıksız bir eylem olacaktır. Devlet desteğiyle ev alabilmek daha muhtemeldir. Ama devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca yeni dönemde 0,98 faiz oranı ile kredi alınacağı bilinmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu