Genel

Eve Hacze Gelinir Mi? Gelinmesi Halinde Hangi Mallar Haczedilir?

İcra ve İflas Kanunu’na göre eve haciz gelmesi mümkün olmakla beraber eve gelen hacizde her türlü malın haczi caiz değildir. Hakkında takip işlemi başlatılan borçlu kişinin ödeme emri karşısında borcu ödememesi, itiraz etmemesi ve mal beyanında bulunmaması durumunda haciz işlemi başlatılır. Söz konusu haciz işleminde taşınır ve taşınmaz mallar, banka hesapları vb. akla gelebilecek her türlü mala ya da paraya haciz konulabilmektedir. Bununla beraber eve gelen haciz işleminin bir takım şartları bulunmaktadır.

Ev hanımlarına kredi çıkar mı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Eve Gelen Hacizde Haciz İşlemi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Eve gelen hacizde, hacze konu edilemeyecek bazı eşyalar mevcuttur. Bu eşyaların hacze konu olma durumları kullanım amaçlarına ve sayılarına göre belirlenmektedir. Eve gelen haciz memuru tüm odaları araştırma hakkına sahip olmakla beraber, tüm eşyaların haczini gerçekleştiremez. Eve gelen haciz işleminde hacze konu olamayacak mallar aşağıdaki belirtilen şartlara göre belirlenir.

  • Evde zaruri ihtiyaç olan, lüzumlu eşyalar hacze konu edilemez.
  • Evdeki değerli takılar, altın vb. malları haczedilebilir.
  • Evde lüzumlu olan eşyaların haczi ancak yedeğinin bulunması durumunda haczedilebilir.

Denizbank telefon bankacılığı detaylarına da bakabilirsiniz.

Eve Gelen Hacizde Evdeki Eşyaların Kime Ait Olduğu Önemli Midir?

Eve haciz gelmesi durumunda, haczin hangi aile bireyi için geldiği de belirleyici konumdadır. Haciz işlemi, icra takibi hangi aile bireyi adına başlatıldıysa onun eşyalarına uygulanabilir. Ancak bu durumda söz konusu eşyaların faturalarının bulunması gerekmektedir. Faturası hakkında icra takibi başlatılmış kişiye ait olan mallar haciz konusu olabilmektedir.

Eve Gelen Hacizde Haczi Caiz Olmayan Mallar Nelerdir?

Eve gelen hacizde haczi caiz olmayan mallar, ev için temel ihtiyaç konumunda olan ve yedeği bulunmayan mallardır. Bu mallar şu şekilde örneklenebilir.

  • Koltuk takımı
  • Buzdolabı
  • Fırın ya da ocak
  • Çamaşır makinesi
  • Bulaşık makinesi
  • Halı
  • Perde

Yukarıda sayılan eşyalar ev yaşamı için temel nitelikte olduğu için ve yedekleri bulunmadığı takdirde hacze konu edilemez. Eve gelen haciz, borçlu kişi için sıkıntılı bir durum olmakla beraber İcra Kanunu tarafından borçlunun hakları korunur ve mağdur olmasının önüne geçilmektedir.

Emekli ikramiyesi kıdem tazminatına haciz gelir mi? Detaylarına da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu