Genel

Eve Gelen İcraya İtiraz ile İcrayı Durdurma Yolları

Eve gelen icraya itiraz etmek ve icrayı durdurmak için birçok seçenek mevcuttur. Eve icra gelmiş olması her türlü eşyanıza el konulabileceği anlamına gelmemektedir. İcra edilecek mallar için belli kurallar bulunmak durumundadır. Eve gelen icraya itiraz edilmek isteniyorsa haciz memurlarının borçlu kişiye olan tavırlarından sahip olunan eşyaların özelliğine kadar tüm ayrıntılar belirleyici konumdadır.

Ev hanımlarına kredi çıkar mı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Eve Gelen İcra Neden Durdurulur?

Eve gelen icranın durdurulmak istenmesi, borçlu kişinin önceki süreçelerde kendisine verilen sürelerde borcu ödeyememiş olmasından ve de herhangi bir süreçte icraya itiraz etmemesinden kaynaklanır. Haciz memurlarının işlem için eve gelmesi haciz işleminin son aşamalarındandır. Ve işlem bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen hala durdurulabilir. Eve gelen icraya itiraz icra işlemi sırasında memurlara ya da sonrasında mahkemeye yapılabilir.

Eve Gelen Haciz Hangi Şartlarda Durdurulabilir?

Eve gelen icrayı durdurmak için, belli şartların gerçekleşmesi ya da icra işlemi sırasında kanun dışı uygulamaların yapılması gerekmektedir. Bunların yanında icra işleminde borç sahibi olan kişinin her türlü eşyası hacze konu olamaz. Haciz işlemine tabi tutulabilecek eşyalar İcra ve İflas Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Aşağıda sıralanan durumlarda eve gelen icrayı durudurmak mümkündür.

  • Eve gelen hacizde zorunlu ihtiyaç olan ve sadece 1 tane bulunan eşyalar hacze konu olamaz. Haciz edilmek istenen eşyanın zorunlu ihtiyaç olduğuna memurları ikna etmek haczi durdurmak için seçenek olabilir.
  • Haciz durumunda evdeki eşyaların borçlu kişiye ait olmadığı, başka bir şahsa ait olduğunu iddia edebilir. Hacze konu edilecek eşyalar borçlu kişinin olmak zorundadır.
  • Haciz eşyalara değil de evin kendisine geldiyse, borçlu kişi yaşamak için kullanabileceği tek evin haciz edilecek ev olduğunu bildirirse eve haciz konulamaz.

Esnaf ve sanatkar bilgi sistemi hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Eve Gelen Haciz İşlemine Hangi Şartlarda İtiraz Edilebilir?

Eve gelen haciz işlemine itiraz etmek, işlem sonrasında gerçekleştirilebilir. Eve gelen icraya itiraz için memurun tavırları ya da taksitlendirme talebi birer seçenek olabilmektedir. Eve haciz işlemi için gelen memur, hacze konu olamayacak bir eşyaya el koyduysa ya da İcra Kanunu’nu ihlal eden herhangi başka bir harekette bulunduysa mahkemeye başvuru yapılabilir ve itiraz edilebilir. Bunun yanı sıra haciz işlemi yerine borcu taksitlendirme talebi içinde mahkemeye başvuru yapılabilir. Alacaklı tarafın kabul etmesi durumunda icraya konu olan borç taksitler halinde ödenebilmektedir.

Emlak Bank müşteri hizmetleri direkt bağlanma yollarına yazımzıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu