Sağlık

Evde Doğal Yollarla Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisinin evde doğal yollarla yapılması mümkündür. Birçok kişi aknelerden şikayetçidir. Ergenlikte ve daha sonraki yaşlarda çeşitli sebeplerle çıkabilen akneler yüzde rahatsız edici ve bazen acı verici olabilir. Akne tedavisi oldukça kolay ve hiçbir tehlikesi olmayan bir cilt sorunudur.

Akne Neden Olur?

akne neden olur

Ciltte akne oluşum nedenleri oldukça çeşitlidir. Cildin düzenli temizlenmemesi nedeniyle kirli kalan ciltlerde akne oluşması yaygındır. Ölü cilt derisi ve ölü derinin temizlenmemesi de akne oluşumuna neden olur. Yine temizlik ihmali nedeniyle tıkanan gözenekler de akne oluşmasına neden olur.

Aynı zamanda hormonal dengesizlikler, beslenme bozuklukları da ciltte akne oluşmasına neden olur. Aşırı yağlı ve sağlıksız besinler tüketilmesi ciltte akne oluşmasını tetikler. Kötü bir diyet beslenme düzenini bozduğu için akne oluşumuna neden olabilir. Stres de akne oluşumu için nedenlerden birisidir. Stresli bir yaşam veya arka arkaya geçirilen stresli günler akne oluşmasına neden olur. Nadiren kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak da akne oluşabilir.

Limon Suyu ve Tarçın ile Akne Tedavisi

Limon her derde deva olduğu bilinen bir besindir. Limon gibi tarçın da birçok faydası bilinen bir baharat türüdür. Bu iki besin kaynağının birleşimi mucizevi bir kür oluşturur. Bu kür sivilce tedavisinde evde yapılabilecek en etkili kürlerden birisidir. Bu ikilinin birleşimi antibakteriyel bir madde oluşturur. Tarçın da akne oluşumuna neden olan bakteriler temizlendikten sonra bu tabakanın ciltten aşınıp sağlıklı cildin ortaya çıkmasına yardım eder.

Limon suyu ve tarçın kürü 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limonun suyu ve 1 çorba kaşığı tarçından oluşur. Bu ölçülerde limon suyu ve tarçın iyice karıştırılır ve aknenin bulunduğu bölgeye sürülür. Burada yaklaşık 15-20 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Akneli bölgeye akne tamamen geçene kadar haftada 2 veya 3 gün uygulanır. Zamanla aknenin ciltten temizlendiği gözlemlenir.

Limon ve Zerdeçal ile Akne Temizliği

limon ve zerdaçal ile akne temizligi

Limon ve zerdeçal birleşimi de harika bir akne temizleyicisidir. Limon zaten cilt temizliğinde en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Bir gıda olarak da bedene çok fazla faydası olduğu bilinen limon cilt temizliğinde hatta cilt beyazlatma da bile etkilidir. Akne temizliği için de kürlerin hemen hemen hepsinin içinde limon yer alır.

Zerdeçal ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilen doğal bir anti-inflamatuar bir madde olarak bilinir. Özellikle ağrılı ve iltihaplı aknelerden şikayeti olanlar için limon zerdeçal kürü idealdir. Bu kür evde yapımı ve kullanımı çok basit bir akne temizleme kürüdür. Fakat yapıldıktan sonra cilt mutlaka çok iyi temizlenmelidir. Zerdeçal doğal renginden ötürü ciltte sarılık bırakabilir. Kürü deneyenler bunun normal olduğunu göz önünde bulundurup cildini iyice arınana kadar yıkarlar.

Limon zerdeçal kürü için 1 çorba kaşığı zerdeçal ve 1 limon gerekli olan malzemelerdir. Zerdeçal ve limonun suyu çok iyi karıştırılır. Bu karışım kıvam alana kadar karıştırılır. Sivilceli bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulanır. Burada 15-20 dakika civarında bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra cilt ılık su ile iyice durulanır. Ardından zerdeçal sarılığı geçmediyse tekrar gerekirse köpükle yıkanır.

Limon ve Karbonat ile Akne Tedavisi

Limon ve karbonat ile akne tedavisi de oldukça bilinen ve etkili bir akne tedavisi yöntemidir. Malzemeleri 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı karbonattır. Diğer kürlerde olduğu gibi burada da karışım iyice karıştırılır. Elde edilen kür sivilceli bölgeye yedirilir. Ardından 15-20 dakika beklenip ılık su ile durulanır. Bu karışım haftada 1 veya 2 kez akneli bölgeye uygulanır. Faydası kısa sürede görülen bir evde tedavi yöntemidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu