Sağlık

Evde Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Evde cilt beyazlatma yöntemleri oldukça fazladır ve uygulaması da kolaydır. Herkes beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Evde yapılacak basit işlemlerle beyaz ciltlere sahip olmanın keyfi sürülebilir. Bu işlemlerde kullanılan malzemeler her evde bulunan tamamen doğal malzemelerdir. Birkaç yöntemden istenilen izlenerek herkes beyaz bir cilde sahip olabilir.

Saf Yoğurt Kürü ile Cilt Beyazlatma

saf yogurt kuru ile cilt beyazlatma

Saf yoğurt kürü kullanılarak evde cilt beyazlatma işlemi yapılabilir. Yoğurt sağlığa faydaları herkes tarafından bilinen çok sıklıkla tüketilen bir besindir. Sadece beden sağlığına değil cilt sağlığına da büyük faydası vardır. Doğal bir yoğurt hem beden hem cilt için oldukça faydalıdır.

Yoğurdun içerisinde laktik asit bulunur. Laktik asit cilt renginin beyazlaşmasına yardımcı olur. Bu kürde mutlaka saf yoğurt kullanılmalıdır. Organik ve saf olmayan yoğurtlar bu tarif için kullanıma uygun değildir. Yüz için kullanımında her akşam iyice temizlenen yüze saf yoğurt sürülür ve kuruyup çatlayana kadar bekletilir. Ardından ılık su ile iyice temizlenir. Bu işlem 15 gün boyunca tekrar edilirse sonuç görülecektir.

Kuru ciltler için yoğurt içine bir çay kaşığı bal eklenmesi cilde çok daha iyi gelir. Cildi çok yağlı olanlar ise bir çay kaşığı limon ekleyerek harika bir sonuç elde edebilirler. Ballı ve limonlu yoğurt kürü evde cilt beyazlatma için ideal bir kürdür.

Yulaflı Yoğurt Kürü ile Cilt Beyazlatma

Yulaflı yoğurt kürü evde cilt beyazlatmak için ideal yöntemlerden birisidir. Hem doğal hem de basit bir yöntemdir. Bu yöntem de içerisinde yoğurt barındırdığı için büyük oranda iyi sonuç verir. Yulaf tek başına bir besin olarak da cilde ve bedene oldukça sağlıklıdır. Bir kase içerisindeki yoğurda 1 tatlı kaşığı yulaf unu eklenerek hazırlanan yulaf kürü de cilde çok faydalıdır. Bu karışım üzerinde bir çay kaşığı bal eklenmesi de karışımı daha etkili hale getirir.

Bu yulaf, yoğurt ve bal karışımı iyice karıştırılıp 1 saat bekletildikten sonra cilde maske olarak uygulanır. Yüze ve boyuna sürülebilir. 30 dakika beklemek en ideal bekleme süresidir. 30 dakika beklemenin ardından cilt ılık su ile iyice durulanır. Bu karışımın haftada 1 gün uygulanması cildi beyazlatmak için yeterlidir.

Limon Maskesi ile Cilt Beyazlatma

limon maskesi ile cilt beyazlatma

Limon maskesi pek çok bilinen faydasının yanında cilt beyazlatmak için de oldukça işe yarardır. Limon hem cilt renginin açılmasını hem de akneli yüzlerde aknelerden arınmayı sağlar. Limon kendi başına da çok faydalı bir besindir ve maske olarak kullanımı da birden çok sonuç alınmasını sağlar.

Maskenin kürü için bir limonun tamamı sıkılır. Sıkılan limon suyuna 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı bal eklenir. Bu karışım iyice karıştırılır. Karışımın büyük bir kısmı yüze krem gibi sürülür. Kalan az miktarda kürü de bir peçeteye sürüp peçete yüze yapıştırılır. 30 dakika limon maskesi yüzde bekletilir. Yüz bu esnada gerilebilir bu oldukça normaldir. Ardından peçete ve kür yüzden ılık su yardımı ile durulanır. Arzuya göre cilt nemlendirilir.

Pirinç Kürü ile Cilt Beyazlatma

Pirinç kürü ile cilt beyazlatmak oldukça kolay bir yöntemdir. Özellikle Japon kadınların kullandığı bu yöntem de en çok bilinen yöntemlerdendir. Bu kürü hazırlamak için 1 avuç pirinç yüksek ateşte iyice haşlanır. Pirinç iyice yumuşadıktan sonra suyu ile birlikte soğumaya bırakılır. Pirinç suyu ile önce pamuk yardımıyla yüz iyice temizlenir. Daha sonra bir çay kaşığı bal ve haşlanan pirinç karıştırılarak yüzü masaj hareketleri ile yedirilir.

Maske masajla yüze yedirildikten sonra 15 dakika yüzde bekletilir. Daha sonra ılık su ile iyice durulanarak temizlenir. Pirinç maskesi hem cilde beyazlatır hem de sıkılaşma etkisi gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu