Genel

Evde Bakıcı Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Evde bakıcı desteği almak için, devlet tarafından verilen teşvikler bulunmaktadır. 2018 yılında çıkan teşvik ile beraber 3 şekilde evde bakıcı çalıştırılabilmektdir. Bu üç evde bakıcı çalıştırma teşviki için de farklı şartlar bulunmaktadır. Evde bakıcı çalıştırmak için verilen teşviklerin ilki için sadece prim borcunun bulunmaması yeterlidir. İkinci teşvik türünden faydalanmak için ise daha önce evde bakıcı çalıştırmamış olmak gerekmektedir. Bunun dışında çalışacak bakıcının önceki 6 ayda sigortasının bulunmaması gerekmektedir. Bu iki şart yerine getirildiği durumlarda bu teşvik türünden faydalanılabilmektedir. Son olarak 2018 itibariyle verilen evde bakıcı çalıştırma teşviği de çeşitli şartlara tabidir. Bu üç kanal kullanılarak evde bakıcı desteği alınması mümkündür.

Ev hanımlarına mikro kredi başvurusu ve şartlar hakkında bilgiler yazımızdadır.

Evde Bakıcı Desteğine Başvuru Şartları Nelerdir?

Evde bakıcı çalıştırmak için, devlet tarafından verilen bir takım destekler olmasına rağmen bakıcı desteği teşviki için belli şartların oluşması gerekmektedir. 2018 yılında çıkan yasayla verilen teşvikle evde bakıcı desteği almak için gerekli şartlar şu şekildedir.

  • Evde bakıcı olarak çalışan kişinin en az 10 gün çalışmış olması gerekmektedir.
  • Çalışan kişinin sigorta girişinin yapılmış olması gerekmektedir.
  • Evde bakıcı olarak çalışacak kişinin işe girmeden önceki 6 ayda sigortasının bulunmaması gerekmektedir.
  • Evde bakıcı desteği alınabilmesi için söz konusu bakıcının 2018 yılı itibari ile işe başlamış olması gerekir.
》》  Adana’da Kamp Yapılabilecek 3 Ücretsiz Yer

Evde Bakıcı Desteği Alma Süreci Nasıl İşlemektedir?

Evde bakıcı desteğinden faydalanmak için, İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin bakıcıyla beraber gitmesi gerekir. İl sağlık Müdürlüğünde çeşitli belgelerin imzalanması ile başvuru işlemi başlamış olmaktadır. Bakıcı konumundaki kişinin başvuru yapacak kişiyle akraba ilişkisinin bulunmaması gerekir. Bakıcı başvuru sırasında bebek bakımı, çocuk bakımı ya da yaşlı bakımı gibi bir niteleme ile belirtilmelidir.

Ev hanımlarına kredi kartı çıkar mı? Bilgileri yazımızdadır.

Evde Bakıcı Desteği Hangi Durumlarda Verilmez?

Evde bakıcı desteği birçok vatandaş için, bakıcı çalıştırmayı mümkün hale getirmektedir. Ancak desteğin alınması için gerekli şartlar vardır. Bu şartların yerine getirilmemesi ya da bazı özel durumlarda destek alınamamaktadır. Evde bakıcı desteğinin alınamayacağı durumlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Bakıcı desteğinden faydalanmak istenen kişinin prim borcunun bulunması durumunda destek verilemez.
  • Bakıcı çalıştırma teşviği almak isteyen kişinin bakıcıyla akrabalık ilişkisi olması durumunda teşvik alınamaz.
  • Bakıcı bu işe girmeden önceki 6 ayda sigorta sahibi ise teşvik alınamaz.
》》  Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?

Evde Bakıcı Desteği İçin Verilen Teşvik Ücretleri Nelerdir?

Evde bakıcı desteği için verilen teşvik ücretleri hangi teşvik türüne başvuru yapıldığına göre değişmektedir. Teşvik türlerinin hiçbirinden faydalanılmadığı durumlarda işveren 959 TL prim ödemek durumundadır. Teşvik türlerinden herhangibirine yapılan başvuru onaylanmış ise ücretler şu şekildedir.

  • İlk teşvik türü olan 5 puanlık teşvik başvurusunun onaylanması durumunda, işverenin sigorta ve prim borcu yoksa söz konusu ücret 831 TL’dir.
  • İkinci teşvik türü olan madde teşvikinden faydalanıldığı durumlarda ise prim miktarı 435 TL’dir.
  • 2018 yılı itibariyle verilmeye başlanılan teşvikten faydalanıldığı durumlarda ise ücret 700 TL olacaktır.

Evde Bakıcı Desteğinin Alınabilmesi İçin Bakıcıda Bulunması Gereken Özellikler Var Mıdır?

Evde bakıcı desteği alınabilmesi için, söz konusu bakıcının işsizlik ve sigorta durumunun söz konusu şartlara uyması yeterlidir. Bunun dışında bakıcının sahip olması geeken belli özellikler yoktur. Evde bakıcı olarak çalıştırılacak kişinin en az 6 ay sigortasının olmaması gerekliliği, çalışacak kişinin kim olduğuyla ilgili olarak değişebilmektedir. Bakıcı olarak çalışacak kişinin öğrenci ya da stajer olması gibi durumlarda sigorta durumunda esneklik sağlanabilmektedir. Evde bakıcı olarak çalışacak kişinin yabancı olması durumunda da evde bakıcı desteği için başvuru yapılabilmektedir.

》》  Asit Test Oranı Ne Demek?

Ev hanımlarına kredi fırsatlarını da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu