Kredi

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Başvurusu ve Şartlar

Ev hanımlarına verilen mikro kredi, iş kurmak için fikri olan ancak parası olmayan kadınlara verilen bir kredi türüdür. Maddi durumu kötü olan kadınların desteklenmesi ve ticari hayata girebilmesi için verilen bu kredinin miktarı çok yüksek olmamaktadır.

Mikro kredi almak isteyen ev hanımlarının bir takım şartlara uyması gerekmektedir. Mikro kredi için bankalardaki kredi uygulamalarında olduğu gibi teminat aranmaz. Bununla birlikte belli başvuru şartları bulunmaktadır.

Ev hanımlarına verilen mikro kredi, devlet destekli bir kredi türü değildir. Devlet destekli KOSGEB kredilerinde de ev hanımları için seçenekler bulunmaktadır. Ancak mikro kredi vakıflar tarafından verilen bir kredi türüdür.

Emlak Bank müşteri hizmetleri direkt bağlanma bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Verilemesi Hangi Sebeple Başlamıştır?

Ev hanımlarına özel olarak geliştirilen mikro kredi uygulaması çeşitli amaçlara bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Mikro kredi uygulaması maddi durumu kötü olan kadınların desteklenmesi, iş kurma fikri olan kadınların ticari yaşamda bulunması ve yoksulluk oranını azaltma gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Yoksulluğun azaltılmasına yönelik ortaya konan mikro kredi ev hanımlarının ekonomik özgürlük sağlaması açısından da atılan önemli bir adım olmaktadır.

Ev Hanımlarının Mikro Krediye Başvurması İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Ev hanımları için geliştirilen mikro krediye başvuru yapmak için bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar teminat şeklinde değildir. Mikro kredi için belli şartların aranması kredinin amacına uygun olarak, doğru kişilere verilmesine yöneliktir. Mikro kredi başvurusu için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Mikro krediye başvuru yapılması için aynı mahalleden 5 kadının bir araya gelmesi gerekmektedir. Kişisel olarak başvuru yapma imkanı yoktur.
 • Mikro kredi başvurusu için biraraya gelen bu kadınların aralarında akrabalık ilişkisinin olmaması gerekmektedir. Akrabalık ilişkisine izin verilmemesinin sebebi bu başvuru şartının kötüye kullanılmasını önlemeye yö
 • Mikro krediye başvuru yapan bu 5 kadın için ayrı ayrı ödenek çıkarılmaktadır.
 • Mikro krediye başvuru yapan kadınların maddi olarak iyi durumda olmaması gerekmektedir. Mikro kredinin amacı aynı zamanda yoksullukla mücadele etmek olduğu için kredi sadece maddi durumu iyi olmayan kadınlara verilemektedir.
 • Mikro kredi için başvuru yapacak kadınların sosyal güvenliklerinin olmaması gerekmektedir. SGK kaydında sigortalı görünen kadınlar mikro kredi için başvuru yapamazlar.
 • Mikro kredi için başvuru yapan kadınların söz konusu iş fikri ile ilgili olarak yetkili kişileri ikna etmeleri gerekmektedir. Kurulacak olan işin geleceğinin olacağına dair ve beklenen tutarları kazandıracağına dair krediyi onaylama yetkisi bulunan kişilerin ikna edilmesi gerekmektedir.
 • Ev hanımlarına verilen mikro kredi için belli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Kanunen yetişkin olan her kadın başvuruda bulunabilmektedir.
 • Mikro kredi için başvuru yapan kadınlar onay aldıktan sonra 3 günlük bir eğitim programına girmek zorundadır. Mikro kredinin alınabilmesi için eğitim zorunludur. Mikro kredi bu eğitimin tamamlanmasıyla verilmektedir.

Denizbank telefon bankacılığı detayları yazımızdadır.

Ev Hanımlarına Sunulan Mikro Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev hanımlarının mikro kredi başvurusu yaparken bulundurmaları gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuru alınması için bu belgelerin bulunması zorunludur. Mikro kredi başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • İkamet edilen evin kira kontratı
 • Adli sicil kaydı
 • Kendisinin ya da ailesinin üzerine olan malların listesi
 • Fakirlik belgesi ya da eş değeri olan herangibir belge
 • SSK kaydı

Tüm bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru yapılan kurumdan alınacak başvuru formunun doldurulması ile mikro kredi başvurusu yapılabilmektedir. Bu belgeler yetkili kişiler tarafından kredi başvurusu yapan kişinin kredi almaya uygun olup olmadığını belirlemek adına incelenmektedir. Başvurunun onaylanıp onaylanmayacağı belgelerin teyit edilmesi ve incelenmesi sonucunda belli olmaktadır.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Hangi Kurumlar Tarafından Verilmektedir?

Ev hanımlarına verilen mikro kredi, devlet destekli bir kredi değildir ve çeşitli vakıflar tarafından verilmektedir. Mikro kredi bankaların da bünyesinde bulunmayan sadece sayılı vakıftan alınabilen bir kredi olmakla beraber, bu kredi türünü Türkiye Gramen Mikro Finans Programı vakfı geliştirmiştir. TGMP vakfı dışında mikro kredi için başvuru yapılabilecek diğer kurumlar şunlardır.

Bu üç vakıf dışında ev hanımlarına verilen mikro kredi başvurusu yapılabilecek kurum bulunmamaktadır. Ancak bankaların ev hanımları için daha farklı kredi türleri bulunmakla beraber devlet destekli olarak KOSGEB de ev hanımları için çeşitli programlar sunmaktadır.

Ev Hanımları Hangi Sektörler İçin Mikro Kredi Başvurusu Yapabilirler?

Ev hanımlarının mikro kredi başvurusu için seçebileceği birçok sektör bulunmaktadır. Kredi başvurusu için sektörel bir sınırlama bulunmamakla beraber önemli olan yetkili kişilerin kurulacak işin devamlılığı için ikna edilmesidir. Mikro kredi başvuruları için genellikle tercih edilen sektörler ise şunlardır.

 • Dokuma İşleri
 • Terzilik
 • Ev yemekleri vb. lokantalar
 • El işi ürünlerini üretmeye ya da satmaya yönelik işler
 • Çocuk bakım ürünleri satmaya yönelik işler
 • Kuru temizleme vb. işler

Emeklinin bayram ikramiyesine icra ve haciz gelir mi? Merak edilen bilgiler yazımızdadır.

Ev Hanımlarına Verilen Mikro Kredinin Miktarı Ve Geri Ödemesi Nasıl Olmaktadır?

Ev hanımlarına yönelik olarak verilen mikro kredinin miktarı 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Miktarın belirlenmesinde hangi sektöre yönelik iş kurulacağı ve başvuru yapan kadınların talebi önemli bir noktada durmaktadır. Mikro kredi başvurusu yapan kadınların istedikeleri miktarda kredi alabilmesi için iş kurma için derinlikli bir plan hazırlamaları gerkemektedir. 1000 TL ile 3000 TL arasında değişen bu kredinin geri ödemesinin vadeleri ise miktara göre değişmektedir. Her 100 TL için haftalık 2.5 TL ödeme yapılası baz alınarak ödeme planı çıkarılmaktadır. Alınan mikro kredinin miktarı arttıkça vade süresi de uzamaktadır. Ev hanımlarına verilen mikro kredi geri ödeme açısından da oldukça esnek şekilde planlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu