KosgebKredi

Ev Hanımlarına Kredi Çıkar Mı?

Ev hanımlarının SGK’ya kayıtlı olmadığı sürece birkaç istisnai durum dışında kredi kullanma şansı yoktur. Devlet kurumları ile çeşitli vakıfların iş kurmak isteyen ev hanımlarını desteklemesi dışında ev hanımlarının kredi kullanması için istisnai durumlar gerekmektedir. Bu istisnai durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Kredi talebini karşılayacak bir kira gelirinin olması,
  • Şirket ortaklıklarından dolayı düzenli olarak gelir elde etmesidir.

Bu iki durum dışında ev hanımlarının kendi adına ve düzenli olarak elde ettikleri gelirler ile kredi kullanabilme ihtimalleri de mevcuttur. Fakat ev hanımlarının bu gelirleri elde ediyor olması bile bankaların çoğunluğu, ev hanımlarının kredi taleplerini riskli olarak değerlendirir.

Dekorasyon yaparken en çok kullanılan tamamlayıcı ögelere yazımızdan bakabilirsiniz.

Ev Hanımlarına KOSGEB Kredisi (Hibe Kredi) Desteği

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen girişimci ev kadınlarına maddi destekte bulunuyor. Genellikle 50 bin TL hibe, 100 bin TL kadarı ise geri ödemeli, 60 ay vadeli ve faizsiz kredi veriyor. Ev hanımları eğer kendi işlerini kurmak istiyorsa ve bunun için gerekli maddi desteği bulamıyorsa bu seçeneği denemek kendi işlerini kurabilmek adına faydalı olabilir. Ancak ev hanımlarının bu desteği alabilmeleri için öncelikle KOSGEB’in zorunlu olarak nitelendirdiği birtakım eğitimlere katılarak, projelerini KOSGEB’e kabul ettirmeleri gerekmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanma Şartları

Ev hanımlarının kredi kullanabilmeleri için belirli bazı şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Krediden dolayı açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
  • Resmi olarak gelirin beyan edilebilmesi,
  • Kredi talebinin 36 ayı geçmemesi,
  • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmeyecek şekilde talepte bulunulması,
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi.

Ev hanımlarının kredi çekebilmesi için yukarıdaki şartları karşılıyor olması gerekmektedir.

Ev Hanımları çektikleri Krediyi Ödeyemezse Ne Olur?

Ev hanımlarının çektikleri krediyi ödeyememe durumunda, çektikleri kredi türüne göre değişiklik gösteren bazı yasal ve idari işlemlerden geçeceklerdir. KOSGEB üzerinden yani devlet destekli olarak belirli bir sürecin sonucunda hibe olarak verilen paranın geri ödemesi yoktur. Ancak hibe dışında KOSGEB üzerinden bile kredi kullanılsa geri ödeme yapılması şarttır. Aksi bir durum söz konusu olduğunda yasal süreçler başlatılabilir. Bunun yanında banka üzerinden kullanılan kredinin iki taksit ödemesinin yapılmaması durumunda bankaların yasal olarak icra sürecini başlatma hakları vardır. Bu sebeple ev hanımlarının kredi çekmesi durumunda çektikleri kredinin taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceklerini öncesinden iyi planlamaları gerekmektedir.

Digitürk müşteri hizmetleri bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İpotek veya Kefil Verilmesi Ev Hanımlarının Kredi Kullanması İçin Yeterli Mi?

İpotek veya kefil gösterilmesi, bankalar açısından ek teminat olmasından dolayı kredi kullanma ihtimalini yükseltecektir. Ancak yine de sigortalı olarak çalışmayan bir kişinin kredi kullanması için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden ev hanımlarının kredi çekebilmesi için ipotek veya kefil bazı bankalar tarafından kabul görmeyecektir.

Ev Hanımlarının Önceki SGK’lı Çalışmaları Dikkate Alınır mı?

Geçmiş SGK’lı olarak çalışmaların aktif olarak çalışılmadığı sürece bankalar açısından bir önemi yoktur. Bankalar açısından gelirin kredi ödemesi için yeterli olması ve düzenli olarak elde edilmesi gereklidir. Bu sayede alınacak olan kredinin geri ödenmeme riski en aza indirgenmiş olur. Bunun için bankalar tarafından önemli görülen konu aktif olarak SGK’lı çalışılmasıdır.

Ev Hanımı Ne Kadar Süre SGK’lı Olarak Çalışırsa Kredi Kullanabilir?

Bankaların istediği SGK’lı olarak çalışma süresi değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak son iş yerinde 3 ay olmak üzere toplamda 12 aydır. Ayrıca başvuru yapacak kişinin son iş yerinde 6 ay çalışmış olmasını isteyen bankalar da bulunmaktadır. Devlet memuru olarak işe başlanması, ev hanımlarının kredi çekmesinde bir şart aranmaması için yeterli olacaktır.

Emlak Bank müşteri hizmetleri detaylarına yazımızdan bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu