Genel

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur?

Ev hanımlarına emeklilik için başvurması gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta sistemi ile emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu işlemler için ev hanımlarının yapması gereken ise ikamet ettiği adrese en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmektir. Fakat ev hanımlarına emeklilik işlemlerinin yolunda ilerlemesi için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında kararlaştırılan koşullara uyması zorunludur. Bu koşulların sağlanması durumunda ev hanımları primlerini ödeyerek isteğe bağlı sigorta sisteminden faydalanabilmektedir. Ev hanımlarına emeklilik için bu noktada sigorta primlerini ödeyerek isteğe bağlı sigorta sisteminden faydalanarak emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Sisteminin Şartları Nelerdir?

istege bagli sigorta sisteminin sartlari

İsteğe bağlı sigorta sisteminden faydalanmak için bazı koşulların sağlanması gerektiğinden bir önceki başlıkta söz edilmiştir. Bu koşullar sağlanamıyorsa isteğe bağlı sigortalılık durumunun söz konusu olması da mümkün değildir. İsteğe bağlı sigorta sisteminden yararlanmak için belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 8 Eylül 1999 tarihinde ya da bu tarihten önce sigorta başlangıcı olan kişilerin emekliliğinin gerçekleşmesi için 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 gün prim ödemesi gerçekleştirmesi gerekmektedir.
  • 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında (Bu tarihler de dahil olmaktadır.) sigorta başlangıcı bulunan kişilerin emeklilik işlemlerinin gerçekleşmesi için 25 yıllık hizmet süresi ve 4500 günlük prim ödemesi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun dışında söz konusu olan bu kişilerin 60 yaş sınırını aşmış olması da aranan şartlar arasındadır.
  • 1 Mayıs 2008 tarihinde ya da bu tarihten sonra sigorta başlangıcı bulunan kişiler için aranan şartlar ise 63 yaş sınırı ve 5400 günlük prim ödemesinin gerçekleştirilmiş olmasıdır.
  • Normal emeklilik talebi bulunan kişilerin EK-5 tarım prim ödemesi gerçekleştirmesi akabinde 7200 prim ödemesi gerçekleştirmesi şartı da bulunmaktadır.

İsteğe bağlı emeklilik hakkından faydalanan kişilerin vefat etmesi hâlinde isteğe bağlı sigortalı olan kişinin eşi, çocukları ya da anne ve babası gibi hak sahibi olan kişilere ölüm aylığı bağlanmaktadır. Bu ölüm aylığının bağlanması da emeklilik kapsamında gerçekleşmektedir. Ölüm aylığının bağlanması için ise 9000 günlük prim ödemesinin yapılmış olması şarttır.

İsteğe Bağlı Sigortalılıktan Kimler Faydalanabilir?

İsteğe bağlı sigortalılık sisteminden yararlanma hakkı bulunan kişiler zorunlu sigortalı olmak için belirlenen biçimde çalışmayan vatandaşlar olmaktadır. Bu durum ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında ele alınmaktadır. Ev hanımlarına emeklilik taleplerini bu sistem ile gerçekleştirebilmektedir. Yurt dışında ikamet eden kişilerin isteğe bağlı emeklilik hakkından faydalanabilmesi de mümkündür. İsteğe bağlı sigortalılıktan faydalanabilen kişiler hakkında bilinmesi gereken detaylar ise şunlardır:

  • İsteğe bağlı sigortalılık için belirlenen en temel şart 18 yaş sınırıdır. Kişilerin bu haktan faydalanabilmek için öncelikle 18 yaşını aşmış olmaları gerekmektedir.
  • Söz konusu olan yasa dâhilinde sigortalı olarak bir işte çalışmalarına rağmen çalışma süreleri esnasında 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışma gerçekleştiremeyen kişiler primlerini ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık hakkı kazanabilmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kanunları kapsamında malulen emekli olmayan ve yaşlılık aylığı almayan kişilerin de isteğe bağlı sigortalılık hakkı bulunmaktadır.

Yurt Dışında İsteğe Bağlı Sigortalılık Hakkı Nasıl Olur?

yurt disinda istege bagli sigortalilik hakki nasil olur

Yurt dışında ikamet eden kişilerin de isteğe bağlı sigortalılık hakkı bulunmaktadır. Fakat kişilerin bu haktan faydalanabilmesi için aranan şartlar bulunmaktadır. Aranan bu şart ise kişilerin ikamet ettikleri ülkelerin Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalamamış olmasıdır. Bu durumun söz konusu olması halinde yurt dışındaki Türk ev hanımlarına emeklilik taleplerini isteğe bağlı sigortalılık sistemiyle sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu