Kredi

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca ev hanımlarına 15 bin Türk Lirası girişimcilik faizsiz kredisi verilecek. İş oluşturmak, dükkan açmak kendi ayaklarının üstünde durmak istemiş olan ev kadınları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca girişimcilerin ve ev kadınlarının desteklenmesi kapsamında 2 yıl geri ödeme alınmayan 15 bin Türk Lirası faizsiz kredi ödenecek. Krediden faydalanmak isteyen ev kadınları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilecekler.

EV HANIMLARINA 15 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Girişimci ev hanımlarına sağlanan 15.000 Türk lirası. faizsiz kredi için herhangi bir harcamada gerekmiyor. Bayanların bir tek iş kurmaları ve bu bilgiler ekseninde Sosyal Yardımlaşmaya başvurmaları yeterli. 15 bin Türk Lirası kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay süresince taksit ödemesi yapılmıyor.

Girişimci Bayanlara kosgeb kredisi veriliyor. Bunun için bir proje geliştirmek ve bu proje ile başvurmak koşullar içinde yer ediniyor.

24 ay sonunda ödeme yapmaya başlamış olan ev kadınları girişimciler, geriye kalan 6 sene sürede eşit taksitler halinde geri ödeniyor. Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanından faydalanmak isteyenlerin, projeleri ile beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflara işyeri açma kredisi müracaatı yapmaları gerekmektedir. Müracaat neticesinde girişimcinin talebi Vakıflar tarafınca alakalı mevzuat çerçevesinde değerlendirilecektir.

Girişimci bayanların ikamet ettikleri adreste bulunmuş olan vakıflara giderek müracaat yapmaları gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ nda bulunan heyet araştırma yaptıktan sonra beğenmiş olduğu projeleri onaylıyor. Fon tarafınca kişiye verilecek olan ücret aktarılıyor.

 

KIRSAL ALANDA HİBE DESTEĞİ

Meyve bahçesi projesini iyi bir şekilde geliştiren ve başarıya ulaşmış olan girişimcilere ise hibe kredi kullandırılması kararlaştırıldı. Buna bakılarak meyve bahçesi projesi için Devlet desteği talep eden bir girişimci (11 yıl) 132 ayda borcunu ödeyecek. Meyve bahçesi kuran girişimci ilk 5 sene 60 ay süresince ödeme yapmayacak ve geriye kalan 72 ayda borcunu aylık taksitler şeklinde ödeyecek. Şayet girişimci projesinde başarıya ulaşmış olursa, ödemelerini düzenli olarak yapmış olanlara ödemesi son 1 sene kaldığında geriye kalan ücret HİBE olarak verilecek. Şu demek oluyor ki girişimci vatandaşımıza, son bir senelik ödemesi hibe edilecek. Hibeden faydalanmak istemiş olan girişimci için mühim bir koşul mevcut. Meyve bahçesi açan girişimci hibeden faydalanması için işletmesinde en düşük 2 kadın çalıştırmak mecburiyetinde. En düşük 2 hanım çalıştırmayana hibe verilmiyor. Bu koşul dışında meyve bahçesi kurmak istemiş olan girişimcilerin;

  • Herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması şartı,
  • Esnaf olamaması şartı,
  • Herhangi bir maaşlarının olmaması şartı,
  • Bankalardan kredi alamıyor olmak şartı,
  • Meyve bahçesi kurulumu ve bakımı mevzusunda bilgili olması şartı,
  • Herhangi bir Devlet destekli projeden faydalanmamış olmak gerekiyor.

 

ESNAF BAYANLARA 50 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Bu destekle beraber esnaf bayanlara KOSGEB tarafınca 50 bin liralık faizsiz kredi verilmesi için hazırlıklar başlamış oldu. Yakında müracaat tarihleri ve süreleri duyurulacak ve kadın erkek bütün KOBİ’ler bu destekten faydalanacaklar. Müracaat yapmak için kadın esnaflarımızın e-kobi kaydı ve beyanname işlemlerinin şimdiden bitirmeleri gerekiyor.

 

DÜKKAN AÇMADAN ÖNCE KOSGEB’E BAŞVURUN!

Yine KOSGEB girişimci bayanlarımıza nerede ise bütün destek paketlerinde %10 daha çok ödeme yapıyor. Erkek girişimciler %60 düzeyinde ödeme alırken, bayanlar %70 düzeyinde destek alıyorlar. Buna bakılarak ev kadınları ve girişimci bayanlar dükkan açmak istediklerinde önce kursa katılıp, sonrasında müracaat formu dolduracaklar. Müracaatı kabul edilen bayanlar daha sonrasında dükkanlarını açıp, destek ödemelerini alacaklar.

Bu anlamda değerlendirildiğinde devlet eli ile girişimci bayanların genelde desteklendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Mikro krediler, Kosgeb destekleri veya bakanlık tarafınca verilmiş olan destekleme ödemeleri ile iş kuran çoğu hanım girişimci bulunmaktadır. Hatta iş planı hazırlayıp Kosgeb’ e sunmanız halinde, elbette sertifikanızın olması koşulu ile, verilmiş olan hibe ve destekleme ödemelerinden yararlanabilirsiniz. Hatta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vasıtasıyla ile de destek sağlayarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

2020 senesinde Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı tarafınca girişimciler için hazırlanan yeni hibe programları bulunmaktadır. Bu programlara müracaat yaparak da hibe alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu