İş FikirleriKredi

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi 2021

Halkbank tarafınca 25.12.2019 tarihindeki Resmi Gazetesinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına bakılırsa önceki senelerde esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve bakiyesi 2021 yılına devreden krediler ile beraber 2021 senesinde esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

Genç girişimcilerin alacakları Kosgeb girişimci hibe ve kredilerinde ve unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara Halkbank Faiz indirimi Müjdesi geldi. Son dönemlerde ekonomiye can verecek hamleler içerisinde esnafa nefes aldıracak faiz indirimi haberi geniş yankı buldu.

Halkbank Yüzde 50 Faiz  İndirimi

Halkbank esnaf ve KOBİ lerin daha önceki senelerde aldıkları kredilerin ödemelerinde ise yüzde 50 faiz indirimi yapmıştır.

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndiriminden ESKK tarafınca kredi kullananlar ve ödemeleri 2021 yılına devreden esnaflara faydalanabilecektir. Hatta Kosgeb tarafınca Genç Girişimcilere kullandırılacak olan Mesleki eğitim dahilindeki kredilere de %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

》》  Bankaya Borcu Olanlar Ev Kredisi Alabilir Mi?

Halkbank faiz indirimlerinden birisi de esnaflara 30 bin Türk Lirasına kadar kullandırılan ekipman ve hammadde kredileri oldu. Buna bakılarak esnaflara makine ekipman demirbaş alımlarında ve işyeri modernizasyonlarında hammadde ve döner sermaye gereksinimlerinin karşılanması için kullandırılacak kredilerde de indirim oranı %100 olarak belirlendi.

Esnaf ve Sanatkarlara Faiz İndirimi Müjdesi

En az bir senelik ustalık belgesine sahip ve bu meslek kolunda işyeri sahibi olan girişimci esnaf ve sanatkarlar 2021 senesi içerisinde kullanacakları esnaf kredilerinde %100 faiz indirimli olarak kredi kullanabilecektir. Ama söz bahsi indirimlerden son bir sene içerisinde işletmesini kapatmış olan ve vergi mükellefiyetini sonlandırmış olan esnaflar yararlanamayacaktır.

Gösterilen karar ile alakalı faiz indirimlerinde Kosgeb tarafınca kullandırılacak hibe ve kredilerde yüzde 100 faiz indirimi yapılmasına dair kararda kesinleşti. Buna bakılırsa Küçük ve Orta işletmeleri geliştirme ve destekleme kurumu olan Kosgeb Mesleki eğitim dahilinde kredi kullanan genç girişimcilere faiz indirimi meydana getirecek. Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan ve 30 yaşını bitirmiş ve projesi kabul edilen genç girişimci esnaflara 2021 senesinde 100 bin Türk Lirasına kadar kullandırılacak olan hibe ve kredilerde %100 faiz indirimi uygulanacaktır. Ama 2021 yılına devreden krediler bu bilgiler ekseninde sayılmayacak.

》》  Canlı Kredi Özellikleri Nedir?

1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmiş olduğu andan itibaren geleneksel sanat içerikli değeri kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar 2021 senesinde kullanacakları kredilerde faiz indirimlerinden faydalanmak için Halkbankasından kredi kullanmaları gerekmektedir.

 

Halkbank Yüzde 50 Esnaf Kredisi Koşulları

Halkbank tarafınca faiz indirimli olarak kredi kullanmak istemiş olan esnaflar ise müracaatlarında işyerlerinin aktif olarak devam edildiğine dair belge ve esnaflık çalışmalarını aynı meslek branşında sürdürdüğünü ve başka herhangi bir iş ile uğraşmakta olmadığına dair Ticaret Odasın a kayıtlı bir ticari işletme sahibi ya da hissedarı bulunmadığına dair taahhütname alınması durumunda krediye onay verilecektir.Aksi halde kredi kullandırılmaz ve müracaat onaylanmaz. Son 5 sene içerisinde aynı işletme için başka kamu kuruluşlarından hibe ve kredi desteği alan esnaf ve sanatkarlara aynı işletme için aynı faiz indirimi uygulanmamaktadır diye karara bağlanmıştır. Esnaflar son 5 sene içerisinde faiz indirimlerinden faydalanmış ve yapılandırılmış kredilerinde söz bahsi faiz indirimden yararlanamayacaktır.

》》  Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar (DÜŞÜK FAİZLİ)

Son dönemlerde bankaların peşpeşe yapmış oldukları faiz indirimlerine ilave olarak esnaf ve sanatkarlarında bu kapsama alınmış olması esnaf ve sanatkarların 2021 senesi içerisinde de desteklenmeye devam edileceklerinin müjdesi olmuş oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu