İş FikirleriKredi

Esnafa 500 Bin Lira Düşük Faizli Kooperatif Halkbank Kredisi

Esnaflarımıza 3 ayrı yeni kredi müjdesi verildi. Esnafımıza 500 bin Türk Lirası limitli 120 ay vadeli işyeri kredisi, 500.000 Türk lirası. yeni vasıta alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank tarafınca 150 bin Türk Lirası olarak verilecek olan düşük faizli esnaf kredi limitinin 200 bin Türk Lirasına yükseltildiğini açıkladı. İşte detaylar..

Esnafa 200 bin Türk lirası Düşük Faizli Kredi

Buna bakılarak Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile Halk Bankasına yapılmış olan müracaatlar neticesinde alınmakta olan 150 bin Türk Lirası limitli ve 3 sene vadeli esnaf kefalet kredilerinin limitleri 200 bin Türk Lirasına çıkarıldı.

Esnafa  500 bin Türk lirası. Limitli Düşük Faizli Kredi

Diğer ikinci müjde ise esnaflarımız artık sıfır kilometre yeni ticari vasıta alımlarında Esnaf Kefalet ve Halk bankası vasıtasıyla ile 60 ay vadeli 500 bin Türk Lirası düşük faizli kooperatif vasıta alma kredisi kullanabilecekler. Bu kredinin vadesi 5 sene ile sınırlı olup, faiz oranı ise Kooperatif tarafınca tespit edilecek. Vasıta kredisi veren bankaların bütün kredi faiz oranlarından daha düşük olması umut ediliyor.

Esnafa verilecek olan ticari vasıta kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Hatta bankalar vasıta satın alabilmek istemiş olan esnaflar için %100 bölümünü karşılarken bireysel müşteriler için %80’e kadar limitlendirilir.  Bankaların bir bölümünün vermiş olduğu ticari vasıta kredileri 4 sene vadelendirilirken, kimi bankalar ise yalnızca 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu vasıta kredisine tam 60 ay vade yapacak ve faiz oranı ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Yani otobüs, kamyon, kamyonet, binek vasıta ve benzeri alımlarınızda 500 Türk Lirası düşük faizli esnaf kredisi çekilirken aylık %0,41 oranından faiz hesaplaması olacak. Bu destek ticari vasıta kredisi anlamında Türkiye’nin en hesaplı kredisidir.

》》  Canlı Kredi Özellikleri Nedir?

Esnafa 500 Bin Türk lirası. İşyeri Satın Alma Kredisi

Esnafa 500 bin Türk Lirası 3. kredi müjdesi ise şöyle ki; Bundan sonrasında esnaflarımız yeni bir işyeri ya da dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası vasıtasıyla ile 500 bin Türk Lirası düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar.

Kredinin maksimum limiti 500 bin Türk Lirası olacak.

Kredinin vadesi ile konut kredilerinde olduğu gibi 120 ay (10 sene) olarak belirlenecek.

500 bin Türk Lirası dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 10 sene vadeli olarak düşük faiz avantajı ile taksitlerini ödeyecek.

Esnaflarımız daha öncesinde işyeri satın almak istediklerinde bankalar tarafınca verilmiş olan konut ve mortgage kredilerine müracaat yapıyorlardı. Bu kredilerin en az faiz oranları ise %0,90 – %0,95 seviyesinde idi. Hatta bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya harcı, yangın sigortası gibi her sene en düşük 600-700 Türk Lirası gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince olduğu söylenilse de, boşuna esnafın cebinden her sene para çıkmasına sebep olmaktadır. Devletin vermiş olduğu bu destek 10 sene vadeli ve 500 bin Türk Lirası limitli olup, hiçbir banka bu limitte 120 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir. Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 seneden fazla verilecek olan krediler için senelik %5 seviyesindedir. Senelik %5 olan faiz 12’ye bölündüğünde ise çıkan oran aylık %0,41’dir. Doğrusu esnafımız aylık %0,41 faiz oranı ile 500 bin Türk Lirası işyeri kredisi alacak. Bundan daha makul finansman sağlayan Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur.

》》  Satış Ortaklığı Sisteminde Başarısı Kanıtlanmış 5 Adım

500 Bin Türk lirası Kredi Şartları Nedir?

Bu kredilerden faydalanmak istemiş olan esnaflarımızın ilk olarak Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik koşullarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekmektedir. Esnaf kefalet kredi talep eden kooperatif ortaklarından kimi koşulları taşımalarını talep ediyor. İlk olarak kooperatife nasıl üye olunacağını inceleyelim.

Hissedar olmak için faal durumda esnaf olmak ilk şarttır.

İkinci koşul olarak esnafın ticaret siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekmektedir.

Üçüncü koşul ise esnafın işyerinin ya da ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım.

Son koşul ise şayet esnaf başka bir İl ya da İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife hissedar olamıyor.

Bu koşulları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla beraber hissedar olabilmek için yazılı olarak bir dilekçe ile müracaat yapmak gerekmektedir. Hissedar olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile beraber Esnaf Kefalete 500 bin Türk Lirası düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabiliyorlar. Yapılmış olan bu müracaat neticesinde kooperatif;

》》  Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri ile Sektöre Başlama 2021

Müracaat sahibi esnafın talebini inceler ve mâli durumunu araştırır.

Kooperatif Halk Bankasına yapılacak müracaatta esnafın kefaletini karşılayacağı için kefalet limitini tespit eder.

Kooperatif makul gördüğünde talebi Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir istihbarat işlemi de Halkbank tarafınca yapılır.

Banka tarafınca da talebi makul görülen esnafa 500 bin Türk Lirası düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Müracaat aşamaları yukarıda yer almakta olan görselde anlatılmıştır.

500 bin liralık esnaf kredisi dışında Halk Bankası tarafınca 3 değişik program içerisinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir. Bunun için;

  • Unutulmuş mesleklerden bir tanesini seçerek işletme açmak,
  • KOSGEB hibe kredi desteği almaya hak kazanmak ve bunun sonrasında başvuruda bulunmak,
  • Ustalık belgesine sahip olduğu meslek branşında bir işletme kurmak gerekmektedir.

500 bin Türk Lirası düşük faizli esnaf kredisinden faydalanmak için, şayet kooperatif üyesi değilseniz, vakit geçirmeden kooperatiflere üye olmanızı öneririz.

2020 senesinde da makul faiz oranları ile kredi imkanı veren TESKOMB’ dan kredi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu