Genel

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Nedir?

Esnaf ve sanatkar mobil bilgi sistemi esnafa ait mobil sicil işlemlerini ve esnafa ait meslek kuruluşlarının faaliyetlerini içeren ve işlemlerini yürüten bir sistemdir. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi (ESBİS) tüm mobil işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirildiği bir alan sunmaktadır.

Emlak Bank müşteri hizmetleri hakkında detaylar yazımızdadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemin Amacı

ESBİS’ mobil bilgi sisteminin amacı, esnaf ve sanatkarlara yönelik mobil işlemleri kapsamaktadır. Bu kapsamda uyguladığı amaçlar şu şekildedir;

 • Esnaf meslek kuruluşlarının denetimini mobil olarak sağlamaktadır.
 • Tüm esnafların sicil bilgilerini muhafaza etmekte ve erişimlerini sağlamalarını amaçlamaktadır.
 • Esnaf ve sanatkarlara yönelik sicil ve kurumsal işlemlerin yürütülmesini kolaylaştırmaktadır.
 • Bakanlığın esnaflara yönelik oluşturduğu geleceğe dair stratejik gelişimlerin üretilmesini sağlamaktadır.
 • Esnaflara yönelik istatiksel ve üretken bir politika geliştirmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminde Yapılan İşlemler

Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemine yönelik mobil işlemler 81 ili kapsayacak şekilde yürütülmektedir. Yapılan tüm işlemler belli bir denetimden geçirilerek kayıt altına alınmaktadır. Esnafa yönelik yapılan mobil işlemler şöyle sıralanmaktadır;

 • Ticari faaliyetlerine yeni başlamış olan esnaf ve sanatkarların ya da faaliyetlerini bırakmış olan esnaf ve sanatkarların durumlarında meydana gelen değişikliklerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini ve kaydını yürütmektedir.
 • Esnaf ve sanatkarlara yönelik ikamet, nüfus ve vergi gibi işlemeler talep edilmesi durumunda anında sistem üzerinden doğrulanabilmektedir.
 • Tüm kayıtlı esnaf ve sanatkarlar sisteme e-devlet ile giriş yaparak kişisel işlemlerini yürütebilmektedir.
 • Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi aracılığı ile esnafa ait diğer meslek kuruluşlarıyla ilgili bilgi içeren raporlar edinilebilmektedir.

Ayrıca Digitürk müşteri hizmetleri iletişim numarası detaylarına da bakabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminin Kullanıcıları

ESBİS’İN kullanıcıları, belli başlı meslek gruplarına dahil olmuş kişilerce kullanılmaktadır. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemine giriş yapmak için ilk olarak bir esnaf kuruluşuna üye olmak gerekmektedir. ESBİS’i kullananlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Esnaf ev sanatkarlar,
 • Esnaf birlikleri,
 • Konfederasyonlar ve üyeleri,
 • Federasyonlar ve üyeleri,
 • Sicil müdürlükler,
 • Bakanlığa bağlı esnaf birlikleridir.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemine Kayıt Olmak

ESBİS’e kayıt işlemi olması için ilk olarak esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olan bir kurumda çalışmak gerek. Daha sonra gerekli evraklar hazırlanarak ve vergi levhası, kimlik fotokopisi gibi belgeler temin edilerek sisteme otomatik yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Esnaf ve sanatkarların veri tabanına kayıt olan esnafların bilgileri http://esbis.gumrukticaret.gov.tr üzerinden erişim sağlamak oldukça kolay. Yeni kayıt yaptıracaklar özellikle tescil, adres değişikliği ve yeni kayıt gibi işlemleri ESBİS üzerinden gerçekleştirmek zorundadır. Tüm bu işlemler sonucunda kayıt işlemi doğru bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Kısa sürede kişiye özel ana sayfa e-devlet üzerinden aktifleşmekte ve kullanıma açılmaktadır. Daha sonra birey e-devlet üzerinden esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi sayfasına erişerek gerekli gördüğü değişimleri kendisi de yapabilmektedir. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi ile kişisel tüm bilgiler bu sayede muhafaza edilmekte ve kişiye özel bir kullanıma açılarak korunmaktadır.

Denizbank telefon bankacılığı hakkında detaylar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu