İş FikirleriKredi

Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Hesaplama Güncel

Esnaflar nefes kredisi kullanarak derin bir nefes alıyor! Nefes kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların başvuru ve kredi koşullarını, vade ve faiz oranlarını sizler için araştırdık.

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Yeni esnaflara kredi veren bankalar yardımıyla işyeri açabilen genç kesime müjde! Bu müjde yardımıyla esnaflarımız nefes kredisi lansman imkanına sahip olacaklar. Esnaflarımıza Devlet destekli nefes kredisi kullandırılmaya başlandı. Denizbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası gibi nefes kredisi müracaatı yapan esnaflar KGF teminatı ile 0,83 faizli krediye müracaat sayfasından ulaşabilecekler. Uzmanlar nefes kredisi için son müracaat tarihi dolmadan sözleşmeli bankalarda esnafların işlem yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası, Kredi Garanti Fonu ve Denizbank ile birlikte ortaklaşa çıkarılmış olunan, Kobilerin düşük faizde kredi kullanmaları imkanını sunulacak olan Nefes Kredisi müracaatları başladı. Piyasalardaki ekonomik problemlerden en fazla etkilenen kobileri rahatlatmak amacı ile uygulamaya konulmuş olan desteğin müracaatları Denizbank ve Ziraat Bankalarına yapılmaktadır. Kobilerin bu krediyi çekebilmeleri için ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatlarını Denizbank ve Ziraat bankalarına aktarmalarından  ötürü kullanabileceklerdir. Bu kredi de üst limit olarak 150 bin Türk Lirası ve 12 ay vadeli Nefes Kredisini % 9.9 faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

Nefes Kredisini Kimler Kullanabilir?

Kobilerin ekonomik sorunlarının gidermelerine destek olmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu tarafınca mevduatların Ziraat Bankası ve Denizbank’a transfer yapılması durumunda kullandırılan bu desteği yararlanmak istemiş olan kobilerin bu krediden faydalanabilmeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olmaları gerekiyor. Bu üyeliğin haricinde başka kriterlerde bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekir ise;

 • Vadesi geçmiş olan vergi ve sgk borcu bulunmayanlar
 • İflas ya da fesih sürecinde bulunmayanlar
 • Bankalarda kanuni takibe intikal etmiş olup borcu bulunmayanlar

Ziraat Bankası ve Denizbank tarafınca verilecek olan Nefes kredisine şahsi olarak yapılacak müracaatlar değerlendirmeye alınmıyor. Bu krediye müracaat yapabilmek için Kobi tanımına makul olmanız gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

İşletmelerin 150 bin Türk Lirasına kadar 12 ay vadeli ve % 9,9 faiz oranı ile kullanabileceği Nefes Kredisi müracaat koşullarının neler olduğu hakkında detaylı bir bilgi vermek isterim. Bu krediden kimlerin faydalanabileceği ve kimlerin müracaat yapamayacağı hakkında detaylı bir liste bulunmaktadır. Nefes Kredisi müracaat şartları ve sizlerden istenilen evrakların neler olduğu için bahsetmek gerekirse;

 • Senelik cirosu 40 milyon Türk lirası’nin altında ve çalışan sayısının 250 kişiden az olan kısaca kobi tanımında bir işletme olmanız gerekmektedir.
 • TOBB’a üye oda ve borsalara üye olmanız gerekiyor.
 • Müracaat tarihi itibari ile en az 1 senedir faaliyet gösteriyor olmanız.

Göstermiş olduğunuz faaliyet alanınızın altta yazılı olan listeden birisi olmamanız gerekmektedir.

 • Eczaneler
 • Kooperatifler
 • Döviz ofisi / bürosu
 • Factoring şirketleri
 • Emlakçılar
 • Mali müşavirler
 • Yeminli Mali müşavirler

Yukarıda saydığımız koşulları taşıyan kobiler Nefes Kredisine müracaat yapabilmektedirler. Müracaat yapmak için standart kredi müracaatında istenilen evraklara ek olarak bağlı olunan oda ve borsadan alınmış ve bu kredinin isminin belirtildiği üyelik belgesini götürmeniz gerekiyor. Kobilerin bu krediden yararlanmaları için kredi başvurularını Denizbank ve Ziraat Bankası şubelerine yapmaları gerekiyor.

Faiz Oranları ve Ödeme Şartları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı bulunan oda ve borsalara üye işyerlerinin yararlanabileceği kredi olan Nefes kredisinin masraf ve giderleri, faiz oranı, maksimum limiti ve taksit tutarının ne kadar olduğuna ilişkin bilgi paylaşmak gerekir ise;

 • Taksit sayısı en fazla 12 aydır
 • Ödemeler aylık taksit şeklindedir.
 • Senelik faiz oranı % 9,9
 • KGF kredisi müracaat masrafı 250 liradır.
 • Kredi kullanım {esnasında} 250 Türk Lirası tahsis parası alınmaktadır.
 • KGF komisyonu % 0,5
 • Kredi üst limiti 150 bin liradır.

Sizde yukarıda belirttiğimiz müracaat koşullarına uyuyorsanız Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Müracaat Sayfasında işlem yapabilirsiniz. Bu mevzuda detaylı bilgi almak isterseniz Denizbank KGF destek hattına 0 212 355 10 55 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz

Hangi Bankalar Nefes Kredisi Veriyor?

 • Denizbank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankasıdır.

Esnafa can suyu niteliğinde ki bu desteğin son müracaat tarihi dolmadan Denizbank, Ziraat Bankası ve nefes kredisi veren bankalara müracaatınızı yapabilirsiniz.

Yukarıda kredi almak için kobi tanımında olmanız gerektiğini ifade etmiştir.

Kriter​MikroKüçükOrta
Çalışan Sayısı ​‹ 10 ​‹ 50 ​‹ 250​
Senelik Net Satış≤ 3 Milyon Türk lirası ​≤ 25 Milyon Türk lirası ​≤ 125 Milyon Türk lirası​
Senelik Mali Bilanço≤ 3 Milyon Türk lirası ​≤ 25 Milyon Türk lirası ​≤ 125 Milyon Türk lirası​

Kobi tanımı içerisinde yer alabilmeniz için mikro ölçekli işletmelerde çalışan sayısının 10, senelik net satış kazancının 3 milyon olması gerekmektedir. Küçük ölçekli kobi olarak sayılabilmeniz için çalışan eleman sayınızın 50 olması ve senelik net satışın 25 milyondan fazla olması gerekmektedir. Orta ölçekli işletmelerin ise 250 çalışan sayısına sahip olması ve senelik net satışlarının 125 milyon Türk lirası olması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu