Banka

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Kredi borcu olan esnafa sicil affı gelmektedir. Yurttaşlarımız sicil affı ne zaman yürürlüğe gideceğini merak ediyor. Sicil affı yasasından faydalanmak için bir dilekçe ile müracaat yapabilirsiniz. Sizler için sicil affı konusunu araştırdık.

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar müjdesinden sonrasında şimdide sicil affı müjdesi verildi. Son günlerce gündemden düşmeyen kredi sicil affı yasası TBMM.’den torba yasa ile beraber geçmesi bekleniyor. Buna bakılırsa, borçlulara, esnafa, kredi kartı ve ihtiyaç kredilerini ödemeyenlere sicil affı uygulanacak. Daha yasa tasarısı durumunda. Bu hafta torba yasa ile beraber mecliste kabul edilmesini ardından en kısa zamanda Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Kredi Sicil Affı Müracaat Koşulları ise Resmi Gazete’de yayımlanmasını ardından daha da netleşecek. Buna bakılırsa, 6 ay içerisinde borcunu ödeyen ya da yapılandıran kişi sicil affından faydalanacak ve bütün borçları silinecek.

Sicil Affı Yasası 2020

Bütün dünyada korona virüs salgını pandemi olarak kabul edildi. Virüs salgının ekonomideki etkilerini azaltmak için ise geçen hafta Başkan Erdoğan Ekonomi İstikrar destek paketini devreye soktu. Ekonomi istikrar paketi dahilinde yasalaşması beklenen maddeler bekleniyor. Bilhassa bütün yurttaşların sabırsızlıkla beklediği sicil affı yasasının mecliste torba yasa ile beraber geçeceği açıklandı. Bu hafta içerisinde Meclisten geçerek Resmi Gazete’ de yayınlarak yürürlüğe girecek olan torba yasaya sicil  affı eklenecek ve sicil affı yasası ile beraber aynı zamanda karşılıksız çek affı da geçeceği açıklandı.

 

Sicili Bozuk Olan kişilere Kredi Sicil Affı Tasarısı Meclisten Geçmesi Bekleniyor

Esnaflar tarafınca dört gözle beklenen sicil affı meclisin gündeminde. Bankalara borcu olan esnafa verilecek olan ve kara listede bulunan yurttaşların faydalanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bu hafta geçmesi umut ediliyor. Sicil  affı ile beraber aynı zamanda karşılıksız çek affı da geçecek.

Bankalara kredi ve kredi kartı borçları sebebiyle kara listeye düşen, sicili bozuk olan,  avukatlık ya da icralık olan,  borç kırmızı kalem yemiş olan esnaf ve diğer yurttaşların faydalanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bu hafta geçmesi umut ediliyor  Türkiye’de Kredi sicil affı yasasından ile binlerce vatandaşın faydalanacağı borçları sebebiyle yapılandırma ve borç kapatma kredilerinden yararlanamayan esnaf ve bireylerin borçlarını ödeyebilme kolaylığı sağlanacağını değerlendiriliyor.

Uzun süredir beklenmekte olan kara liste affı yürürlüğe girmesiyle çoğu esnaf ve sanatkarlar ve borçlu olan vatandaşımızın yüzü gülecek. Bu af sayesinde bankalardan eli boş dönen yurttaş sicilinin affedilmesi ile beş senelik bekleme süresini atlayarak direkt olarak ihtiyaç ve konut kredileri çekebilecek. Çoğu banka tarafınca da onay verilmiş olan sicil affı projesi dahilinde esnafımız ve sanatkarımız uygulamadan yararlanacak.

Kredi Sicil Affı Başvuru Koşulları Neler?

Sicil affı yasası ile kullandığı kredilerin faizinin ya da ara parasını ödemelerini geciktiren yurttaş ya da karşılıksız çek senet ve ayrıca kredi ve kredi kartı borçlarına vaktinde ödemediği için Türkiye bankalar birliği risk merkezine bildirilen kara listeye alınmış olan kimseler ve Kredi çeker vatandaşlar,  düzenleme ile borçlarını yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten başlayarak (6 ay) altı ay içerisinde tümünü yatırmaları ya da tekrardan yapılandırmaları durumunda kara listeden çıkarılacaklar. Şu demek oluyor ki borcunu orta içerisinde ödeyen/yapılandıran  yurttaş daha önceki negatif kayıtları silinecek sicili temizlenecek. 6 ay içinde borçlarının tümünü ödemeyen ya da yapılandırmaya yurttaş ise sicilim bozuk olmaya devam edecek ve kredi çekemeyecek. Hatta vergi borcu, kredi borcu vb. kamu borçlarına dahi yapılandırma yapılmaktadır.

Kredi Sicil Affı Yasası Uygulaması

Yukarıda anlatıldığı suretiyle vatandaşın Kredi sicil affından yararlanması için yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibariyle altı ay içinde yapılandırma kredisi kullanımı ya da borcunun tümünü ödemesi gerekmektedir. Bu durumda olmayan ya da borcunu yapılandırma yorum yurttaş kara listeden çıkamayacak.

Sicil Affı Yararlanma ve Başvuru Koşullarını Maddeler Halinde Sıralarsak;

  1. Sicili bozan borcun tümünü 6 ay içerisinde ödemek.
  2. 6 ay içerisinde kara listeye düşmenize sebep olan borcu yapılandırmak.

Kredi sicil affı yasası müracaatı kapsamında bankalara müracaatta bulunmuş olan vatandaşa bankalar yapılandırma yapabilecekler. Bu sebeple yapılandırma yapan ya da tekrardan kredi veren bankalara ceza uygulanmayacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu