Bankaİş FikirleriKredi

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Şartları ve Hesaplama Güncel

Esnaflarımızın iş yeri ve vasıta alımları gibi mevzularda finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile esnaf kefalet kooperatifleri tarafınca kredi olanağı sağlanmakta olup bu kredilerin faiz oranları oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kooperatifleri bankaya karşı size kefalet veriyor. Krediye karşılık teminat sunarsınız. Lakin teminat kafi görülmezse kefil koşullarını taşıyan 2 şahıs talep edilir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri kredi çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Sizler için yazımızda örnek kredi hesaplamaları yaptık.

Devlet Küçük Esnafın Yanında!

Esnafa 30 bin Türk Lirası faizsiz kredi olanağı sunulmaya devam ediyor. Esnafa 30 bin Türk Lirasına kadar, genç girişimcilere ise 100 bin Türk Lirasına kadar faizsiz kredi desteğiyle çiftçilere sera desteği sağlanmasına müteveccih düzenlemeler resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; kredinin ne şekilde verileceği ve hangi esnafların bu krediden yararlanacağını anlatacağız.

Halkbank 30 Bin Türk Lirası Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ile, kısa zamanlı da olsa bütün gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Ve makul geri ödeme şartları, faizsiz sunum ile bilhassa küçük ölçekli esnaflar için, bekleme derdi olmadan kısa zamanda sahip olabilecekleri 30 bin Türk Lirasına esnaf kredisi için, şirket sahiplerinin bireysel olarak bankaya giderek müracaat yapması gerekir. Bu aslına bakarsak Kobilere destek olan bütün bankaların sunmuş olduğu bir hizmettir. Bu olanağı neredeyse bütün bankalarda bu tip kredi paketi bulabilirsiniz. Devlet desteğiyle iş kurmak makalemizde sıfırdan iş oluşturmak dükkan açmak esnaf olmak istemiş olan girişimcilere yönelik anekdotlar bulunur.

Bakanlar Kurulunun Halk bankası anonim şirketine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif birlikleri merkez birliğine bağlı bölge birliklerine hissedar olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatif kefaletiyle veya direkt esnaf ve sanatkarlar kredi kullandırılmasına dair kararda farklılık yapılması hakkında kararı yürürlüğe girdi. Bu duruma bakılarak, esnaf ve sanatkarların ekipman ve demirbaş alımları, makine alımı, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin Türk Lirasına kadar faizsiz kredi vermektedir..

Kosgeb tarafınca verilecek olan faizsiz kredi ve hibe desteğinden yararlananlar hariç, Kosgeb girişimcilik programını bitirmiş olan kişi müracaat tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafınca onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda, 100 bin Türk Lirasına kadar %100 faiz indirimi uygulanarak kredi alma imkanı olur. Bu avantajdan bakiyesi geçen seneye devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamaz. Bu kredilerin faydalanmak istemiş olan kimse için, Kosgeb hibe desteğinden yararlanmadıklarına dair yazı getirmeleri zorunludur.

Esnaflara 30 Bin Türk Lirası Faizsiz Hibe Kredi ve 100 Bin Türk Lirası Faizsiz Kredi

3308 sayılı meslek eğitim kanunu dahilinde, kredi müracaatı en düşük 3 sene ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle alakalı meslek kolunda, son 1 sene içerisinde kendi adına işletme kurmuş olduğu belgeleyen girişimci, esnaf ve sanatkarlara, bu karar dahilinde, kullandırılacak ve önceki sene da bu bilgiler ekseninde kullandırılan kredilerden, bakiyesi geçen seneye devreden krediler için %100 faiz indirimi uygulanır. Bu destekten son 1 sene içerisinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamaz. Kosgeb kredisi ile iş kurmak adlı yazımızı incelemelisiniz.

Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demir baş alımları, iş yeri modernizasyonu ve döner sermaye ve ham madde gereksinimlerinin karşılanması amacı ile, Esnafa 30 bin Türk Lirası faizsiz kredi %100 faiz indirim oranı uygulanacak kredi kullandırılabilir. Bu bilgiler ekseninde müracaatta bulunanların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur. Bu imkandan bakiyesi geçen seneye devreden kredi borcu olanlar faydalanamaz.

Taksitlendirilmiş, ertelenmiş, tasfiye olunacak olacaklar hesabında borcu bulunmuş olan ve tekrardan yapılandırılmış kredi borcu olup da geri ödeme süresi devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar dahilinde hiçbir şekilde kredi verilmez. 30 bin Türk Lirası 0 faizli esnaf kredisi yararlanmak isteyen kişilerin geriye dönük 1 senelik zamanda en fazla iki kez faiz indirimli kredi kullandırılabilir.

30 bin Türk Lirası faizsiz esnaf kredisinin kesintileri; 500 Türk lirası bir senelik komisyon parası 300 Türk lirası bloke ücret (borcunuz bittiğinde size iade edilir), 100 Türk lirası kooperatif ortaklık payı ( kooperatiften kullanılırsa), ortalama 360 Türk Lirasına kadar banka hayat sigortası kesilebilir.

Gayrimenkul ipoteği verilecekse, kredi kullandırma öncesi masraflar; Ortalama 250 Türk lirası civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek harcı, 450 Türk lirası eksper parası (kimi kooperatiflerde eksper istenmeyebilir). Buna ilave olarak krediden her sene başlangıcında 500 Türk lirası komisyon alınır.

Özetleyecek olursak; Başka kamu kurum ve kuruluşlarından faizsiz kredi ve hibe kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı mevzuda kredi kullanamaz. Müracaat meydana getirecek olan esnaflardan bu mevzuda taahhütname alınır. 30 bin Türk Lirası faizsiz kredi verilecek olan esnafların, taksitlerini vaktinde ödememesi halinde, vade tarihi- tarih vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz. Koşulları yukarıda belirtilen esaslara uymayanların müracaatları durumunda bankanın belirlemiş olduğu oranlar dahilinde kredi kullandırılır.

Bu sene verilecek olan Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri tarafınca Halkbank tarafınca verilecek faizsiz kredileri alabilmek isteyen kişiler daha öncesinden hazine destekli esnaf kredisi aldı ise 30 bin Türk Lirası faizsiz kredi alamaz. Özel bankalar bu kapsamın haricinde tutulur. Kısaca özetlemek gerekirse özel bankalara kredi borcu olanlar, müracaat yapabiliyorlar.

Esnafa Devlet Destekli Kredi İmkanı 2020

Geçen sene ocak ayında esnafa 30 bin Türk Lirası faizsiz kredi ve 150 bin Türk Lirası senelik %5 faizli kredi için bütçe ayrılmıştı. Esnafa faizsiz kredi verilmeye devam edecek.

Kosgeb tarafınca geçtiğimiz sene Mikro Kobilerden başlamak suretiyle, bütün esnaflara 50 bin Türk Lirası sıfır faizli Kobi işletme desteği kredisi verildi. Hatta Milli Tarım Projesi dahilinde 30 bin Türk Lirası faizsiz çiftçi kredi ödemesi yapılmış oldu. Esnaflar için dükkan satın alma ve ticari vasıta alabilmek için 500 bin Türk Lirası kefalet kredi limiti belirlendi.

İşletme giderleri için verilecek olan kredilerin limiti ise 200 bin Türk Lirasına çıkarıldı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu