Sağlık

Ergenlik Sorunları Nelerdir? Nasıl Baş Edilir?

Ergenlik sorunları ebeveynler ve çocuklarının belirli bir zaman aralığında yaşadığı stres dolu günler olarak tanımlanabilir. Aileler bu sorunlar ile başa çıkmak adına uyarıları dikkate alarak stres dolu günlerin önüne geçmek istemektedir. Ergenlik sorunları modern çağ ile birlikte baş etmesi güç zorluklar yaşatabilir. Büyük öfke patlamaları ve hatta intihara giden ciddi tehlikeler ile karşı karşıya gelerek aileler ve ergen bireyler ciddi sorunlar ile baş etmek zorunda kalabilir.

Eczanem nereden uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ergenlik Dönemi Yaşanacak Psikolojik Değişimler Nelerdir?

Ergenlik döneminde yaşanacak değişimler, bireylerin yaşamlarında bir geçiş evresi olarak görülmelidir. Bu evrede fizyolojik değişimler yaşanarak, duygusal ve psikolojik anlamada farklılaşmalara neden olabilir. Ergenlik döneminde bireyin ailesi, yaşama ortamı, ebeveynlerin tutumu ve ailedeki diğer kişilerin ergenlik zamanları büyük oranda etkilidir. Ergenlik döneminde yaşanabilecek en sık gözlenen sorunlar şu şekilde açıklanabilir:

  • Kaygı bozuklukları,
  • Depresif bozukluklar,
  • Duygu durum bozuklukları,
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
  • Obsesif kompulsif bozukluk,
  • Davranış bozuklukları,
  • Risk alma davranışı (risk içerikli cinsel davranış, ergen gebeliği vb.),
  • Madde kötüye kullanımı,
  • Yeme bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Ergenlik Dönemi Yaşanacak Psikolojik Değişimlerin Risk Faktörleri Nelerdir?

Ergenlik döneminde yaşanan sorunların risk faktörleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ciddi psikolojik sorunlar oluşumu için ortam hazırlayabilir. Bu risk faktörleri genetik, çevresel ve kültürel anlamda ergen birey için oluşabilecek sorunları içermektedir. Bu sorunlar ergenlik sorunlarının temelini oluşturarak ruhsal sağlığın bozulmasına kadar ilerleyebilir.

Ergenlik döneminde fizyolojik değişimler hormonal bir takım farklılaşmalara sebep olabilir. Hormonların değişmesi ile birlikte ergen bireylerde ergenlik dönemi metabolizma olayları farklılık gösterebilir. Benlik değişimi yaşayan ve bu sürede fizyolojik olarak da değişime uğrayan birey, risk faktörlerinin etkisiyle de ruhsal sorunlar yaşayabilir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ergenlik Dönemi Yaşanacak Psikolojik Değişimlerin Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik döneminde yaşanan değişimlerin belirtileri, ergen bireylerin her biri için farklı şekilde gün yüzüne çıkabilir. Ergenin yaşadığı ortamın ve ailesinin tutumları, ergenlik döneminde yaşanacak değişimlerin farklı belirtiler ortaya çıkarmasına neden olmaktadır. Risk alarak kendini ve çevresini tehlike altına sokabilecek hareketler sergileyen ergen bireyler, duygusal patlamalar yaşayarak bir takım detaylara önem vermedikleri için sorunlar ile baş etmekte güçlük çekmektedir. Bu sorunlar ile başa çıkmak ergen bireyin ve ailelerinin alacakları önemler ile ortadan kaldırılabilir veya tolere edilebilir. Ebeveynler, ergenlik döneminde çocuklarının yaşadığı bir takım değişimler ile bazı ergenlik sorunları belirtileri görmektedir. Bu belirtiler hormonların değişimi ile başlayarak ergenliğin bitişine kadar devam etmektedir. Bazı kişiler bu süreyi hızlı bir şekilde atlatırken bazı bireyler ise uzun süreler bu sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadır.

Ergenlik Döneminde Yaşanan Sorunların Tedavisi

Ergenlik döneminde yaşanan sorunların tedavisinde ebeveynlerin ve okul öğretmenlerinin iş birliği yapması gereklidir. Ruhsal sorunlar yaşayan ve baş etmekte güçlük çeken bireylere en büyük destek ailelerinden sağlanmalıdır. Ergenlik sorunları ile başa çıkmak birçok ailenin gündeminde büyük bir kaplayarak huzursuzluklara sebep olmaktadır. Aileler, çocuklarında yaşanacak ergenlik sorunlarını önceden sezerek önlem alabilir. Bu önemler okul ile iş birliği halinde alınmalıdır. Aile, okul öğretmenlerinin gerekli görmesi durumunda çocuklarını psikoterapi yöntemleri uygulanması adına bir doktora götürebilir. Aileler, ergenlik döneminde yaşanan her sorunu psikolojik bir rahatsızlık olarak görmeyip, çocuklarının hal ve hareketlerini dikkatli bir şekilde incelemelidir. Durumun ciddiyeti okul öğretmenlerinin vereceği karara bağlı kalınarak şekillenmelidir. Ebeveynler, sorunlar ile baş etmekte zorluk çektiğinde kendileri de ilgili uzmanlar tarafından gerekli eğitimlerini alarak bilgilenmelidir.

Böbrekte kum dökme hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu