Sgk - Ssk - Bağkur

Engelli Raporu ve Sağlık Raporu Sorgulama İşlemleri

Engelli sağlık raporu sorgulama işlemi oldukça basit ve zahmetsiz bir şekilde çevrimiçi olarak yapılabilir. SGK engelli raporu ve sağlık raporu sorgulama işlemleri için internet üstünden e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor.

 

Sosyal bir devlet olan memleketimizde vatandaşlara yapılmakta olan birçok destek yardımı bulunuyor. Devlet tarafınca engelli vatandaşlara sağlanan birçok olanaktan faydalanmak ve engelli yurttaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için verilen desteklerden yararlanmak her engelli vatandaşın hakkıdır. Türkiye’de yaşamakta olan engelli yurttaşların sayısı 10 milyonu bulmakta ve engel durumları doğuştan olduğu gibi sonradan da oluşabilmektedir. Engelli vatandaşlara yönelik sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten devletin sağlamış olduğu olanaklardan yararlanmak için engel durumunu gösteren sağlık raporuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Engelli yurttaşların sosyal devletin kendilerine vermiş olduğu hak ve imkanlardan faydalanmaları için zaruri olan engelli sağlık raporları için yapılacak olan sorgulama işlemleri yurttaşların kimlik belgeleri ile e-devlet sitesine girişleri ile olanaklı olacaktır. Engelli raporu ve sağlık raporu sorgulama işlemleri ve rapor alım şartları hakkında ayrıntılı bilgi yazının devamında paylaşılmıştır.

 

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli sağlık raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerine müracaatta bulunmak gerekiyor. Devlet hastanelerinden alınacak olan engelli raporu ile vatandaşlar sahip oldukları engel durumunu kanıtlamış olurlar. Kanunlara bakılarak belirlenmiş olan hastanelerden alınmakta olan engelli sağlık raporlarını almak için başvurulan yetkili hastanelerde sağlık kurulu bölümleri mevcuttur. Engelli vatandaşlar bu bölümlerden sağlık kurul raporu alabilmek için başvuruda bulunuyor.

 

Engelli Rapor Alım Süresi

Engelli raporunu almak için geçen süre vatandaşın yaşadığı yere ve müracaatta bulunduğu yetkili hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Rapor alım süreçleri hastanenin yoğunluk durumuna bakılarak değişirken kalabalık nüfuslu bölgelerde 3 aylık süreci bulabilmektedir. Nüfus yoğunluğu daha düşük olan yerleşim yerlerinde engelli rapor alım süreleri daha kısa vadelerde oluyor. Rapor almak istemekte olan yurttaşların öncesinde hastane ile temasa geçerek sağlık heyetinin yoğunluk durumunu kontrol etmesi ve ona bakılarak müracaat yapması engelli raporunun daha kısa zamanda çıkmasını sağlamaktadır.

 

Engelli Raporu Başvuru Belgeleri

 

Engelli sağlık kurulu başvurusu için zaruri olan belgeler bulunuyor. Engelli raporu alım koşullarına uyum sağlayarak yapılacak başvurularda tamamlanması ihtiyaç duyulan belgeler şunlardır;

 • Hastane tarafınca verilecek olan belge
 • T.C. kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Müracaat sahibine ait olan 5 tane vesikalık fotoğraf

Engelli sağlık kurulu raporu almak için başvuruda bulunmuş olan yurttaşların en az %40 ve üstünde engel sahibi olmaları gerekiyor. %40 ve üstünde engel durumu var olan yurttaşların Engelli raporları başhekim tarafınca imzalanmış olması gerekmektedir. Bu imza ile resmiyet kazanmış olan müracaatlar belirtilen evraklarında tamamlanması ile heyet ve muayene kısmına geçmektedir ve muayene meydana getiren doktorların onayları ile düzenlenmiş olan rapor başhekimin imzasına sunulur.

Engelli Rapor Sorgusu Yapılması

Engelli rapor sorgulama işlemi 3 değişik şekilde yapılmaktadır. Engelli rapor sorgulaması hangi yollardan yapılır şöyle sıralanmaktadır;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu belge kayıt ve takip sisteminden engelli rapor sorgulaması yapılmaktadır.
 • İnternet üstünden çevrimiçi engelli rapor sorgulaması yapılmaktadır.
 • Raporun alındığı kuruma müracaatta bulunmak sureti ile sorgulama yapılmaktadır.

Raporlar üzerinde rapor sahibinin engel durumunun ve raporun geçerlilik süresinin belirtilmesi zorunludur. E-devlet üstünden kolaylıkla yapılabilen sorgulama işlemini internet kullanamayan kişiler telefon ile veya raporu temin ettikleri hastaneye şahsen müracaat yaparak sorgulama yapmaları gerekiyor.

E-Devlet Engelli Rapor Sorgulaması

 

E-devlet engelli raporu sorgulaması çevrimiçi olarak yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sistemi üstünden yapılan e-devlet kapısı rapor sorgulamaları için T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş sağlanmalıdır. Sorgulama meydana getirecek olan yurttaşların ayrıca;

 • Nüfusa kayıtlı bulundukları il
 • Doğum senesi
 • Cilt no ve
 • Güvenlik kodu gibi detayları tam ve doğru olarak girmeleri gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerde sisteme giriş yapabilir.

Yabancı uyruklu bireylerin sisteme giriş sağlaması için;

 • İkamet tezkere numarası
 • Doğum senesi ve
 • Güvenlik kodu gibi bilgilere ihtiyaç bulunuyor.

 

 

Bilgiler kontrol edilerek sisteme giriş sağlanmakta ve ‘bilgileri sorgula’ düğmesine tıklanmaktadır. Bu şekilde engelli rapor sorgulama işlemi yapılmış olmaktadır. Bilgilerin yanlış girilmesi halinde sistem üstünden sorgulama yapmak olanaklı olmamaktadır. Bu nedenle sorgulama yapmak için istenen bilgilerin dikkatli olarak girilmesi gerekiyor.

E-devlet üstünden yapılan engelli rapor sorgulamalarında rapor ile alakalı bilgi alınması oldukça basit ve hızlı bir biçimde olmaktadır. Engelli raporu sorgulaması gerçekleştirerek rapora onay verilip verilmediği öğrenilmektedir.

Sağlık Raporu Kimlere Verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık raporu ödeneği iş kazası, hamilelik ve hastalık sebebiyle çalışamayacak durumda olan vatandaşlara devlet tarafınca verilmektedir. Sağlık raporu veya iş görmezlik ödeneğinden yararlanmak için çalışamayan yurttaşların çalışamadıkları süreler için sağlık raporu almaları gerekiyor. İş görmezlik ödeneği çalışamayan durumdaki yurttaşların mağduriyetini gidermek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ödenmektedir. Sağlık raporu alma hakkına sahip olan yurttaşların iş kazası, hamilelik ve hastalık sebepleri ile çalışamayacak durumda olmaları gerekiyor. Belirtilen durumları yaşayan vatandaşlar uzman hekim onaylı rapor ile raporda belirtilen süre kadar aylık maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumundan almaktadır.

Sağlık Rapor Sorgulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık rapor sorgulama işlemi internet üstünden e-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanmaktadır. İş görmezlik ödeneğinden faydalanmak istemekte olan yurttaşların ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatı gerekiyor. Müracaatları geçerli sayılan vatandaşlar rapor sorgulama işlemini e-devlet sistemi üstünden yapmaktadır. SGK rapor sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

 • E-devlet sistemi internet sayfasına giriş yapılmalıdır.
 • Çıkan ekran kimlik doğrulama ekranı olmaktadır.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu 4A/4B iş görmezlik ödemesi görme sayfasındaki kimlik doğrulama işlemini yaparak giriş yapılmaktadır.
 • Kimlik doğrulama işlemini yapmak için e-devlet parolası ve T.C. kimlik numarasının girişi yapılmalıdır.
 • İstenen giriş bilgilerinin doğru olarak girilmesinin ardından e-devlet sistemine giriş işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.
 • Rapor sorgulama işleminde başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenmek ve detaylı bilgi alabilmek olanaklıdır.
 • Rapor ücreti miktarının ne kadar olduğunu öğrenmek için 4AB-işgörmezlik ödemesi görme sayfasına giriş yapılmalıdır.

 

 

Sağlık Raporu Alım Şartları

Sağlık raporu almak için gereken koşullar bulunuyor. 5510 sayılı kanunda belirtilen koşullar şunlardır;

Meslek hastalığı, iş kazası ve hamilelik sebebi ile geçici olarak çalışamama durumunun yaşanması gerekiyor.

SGK tarafınca yetki verilmiş olan sağlık kurumlarından ve yetkili olan hekimlerden raporların temin edilmesi gerekiyor.

Köy ve mahalle muhtarları ile kendi hesaplarına bağımsız çalışan Rapor sahiplerinin prim borçlarının olmaması ayrıca yatarak tedavi görüyor olması gerekiyor. Doğum sebebi ile alınmış olan raporlarda doğum öncesi ve sonrasındaki süreler için yapılacak olan ödemelerde anneler yatarak tedavi koşulu aranmadan ödenekten faydalanmaktadır.

Sağlık Raporu Hesaplama

Sağlık rapor hesaplama işlemi vatandaşın almış olduğu son 3 aylık aylık maaş tutarının brüt toplamı ve 3 aylık prim gününün ayrı şekilde toplanması ile sağlanır. Sağlık raporu hesaplaması elde edilen 3 aylık brüt aylık maaş tutarının 3 aylık prim gününe bölünmesi ile gerçekleşmektedir. Elde edilen sonuç raporda belirtilen gün sayısı ile çarpılarak hak sahiplerine ödenecektir.

İş kazaları ile alınmış olan raporlar geçici iş görmezlik ödeneklerinde istisna uygulamalar bulunuyor. İş kazası sebebi ile alınmış olan sağlık raporlarında 90 günlük süreye bakılmadan rapor alınan her gün için ödeme yapılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu