Sgk - Ssk - Bağkur

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır Ve Belgeler Nelerdir?

Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından faydalanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara talep duyulmaktadır. Bireylerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına bakılarak araç alım şartları belirlenmektedir.

 

Engelli raporlarındaki engel oranları %40 ve üstünde bulunan kimseler araç alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkisi olması gerekir. Bunun için H sınıfı ehliyete gereksinim bulunuyor.

Araç şahısın engel durumuna bakılarak uygun aksamda yaptırılması şartı ile ÖTV’den muaf olmaktadır. Satın alınan araç engelli şahısın yakını veya profesyonel şoförü tarafınca kullanılacaksa kullanacak olan bireylerin B sınıfı ehliyetleri olması gerekir. Engelli raporlarında engel sahibi bireylerin aracı kullanıp veya kullanamayacağına ilişkin açıklamanın bulunması gerekil olmaktadır.

 

Engelli vasıta sahipleri satın aldıkları araçları 5 sene süresince yararlanmak zorundadırlar. 5 senelik süre dolmadan araçlarını satmak mecburiyetinde kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.

Araba Almak İçin Özürlü Raporu Kaç Olmalı

Engelli rapor uygulamaları 2 farklı biçimde olmaktadır. Şahısın engel durumuna bakılarak alacağı arabalarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

 • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları arabalarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
 • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli şahısın yakınlarının faydalanması için uygulanmakta olan indirimleri kapsamaktadır.

%90 ve üstü oranında engel sahibi raporu olan bireylerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu yazılı olması durumunda sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilme hakkına sahiptirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen bireylerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunuyor. bu sebeple araç satın alımlarında aracı kullanacak olan şahısın şahsen bulunması gerekmektedir.

2020 Engelli Vasıta Alım Koşulları Nedir ?

2020 engelli vasıta alım şartlarına uygunluk gösteren kimseler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli bireylerin ÖTV’den muaf veya ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenmiş olan engel seviyelerine bakılarak araç alım şartları değişir.

Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;

 • %90 üstü engel sahibi olan bireylerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora gereksinimleri vardır. Araç kullanmaya uygun olmadıkları raporda belirtilen bireylerin aracı şoförleri veya 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
 • %90 engel dışında ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
 • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekmektedir.
 • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekmektedir.
 • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafınca yapılamaz.
 • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma esnasında belirlenmelidir.
 • Engelli araçları 5 sene boyunca satılamaz.

5 yılın süresi dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan satışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonrasında yapılabilir. Aracı satın alacak şahıs de engel sahibi ise belirtilen süre 3 seneye düşürülmektedir. Araç satışlarında aracın engelli bir kişiye satılması sırasında engelli araç ücretleri 200 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 200 bin Türk Lirasının üstünde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmuyor.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Belgeler

Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları esnasında tamamlanmış olması gerekmektedir.

Engelli araç alımlarında gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Engel oranını gösteren ve engelli şahısın araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunmuş olduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafınca verilmiş olan rapor istenmektedir.
 • Satın alınmış olan aracı engel sahibi şahıs kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
 • Satın alınmış olan aracı engelli şahıs kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için gerekli belgeleri tamamlayarak müracaatta bulunulabilecek sağlık kuruluşları şunlardır;

 • Özel hastanelerin sağlık kurulları
 • Devlet hastanelerinin sağlık kurulları

%90 engelli raporu alabilmek için tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurmak gerekir. Hastanelerde bulunmuş olan sağlık kurumu birimlerinden engelli raporu alınmaktadır. Rapor oranı hakkında gerekli yüzde sağlık kurulu heyeti tarafınca verilmektedir.

Engelli raporu alabilmek için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Engelli raporu müracaat dilekçesi
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 tane fotoğraf (bir takım sağlık kuruluşlarında daha çok sayıda fotoğraf istenebilir).

Engelli Raporu Alım Şartları

Engelli raporu alabilmek için ilk olarak engelli raporu müracaat dilekçesinin doldurulması gerekir. Engelli raporu alabilmek için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Kalıcı veya geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilecek olan raporlar engel durumuna bakılarak süresiz veya süreli olarak verilmektedir.
 • Engel raporu alım koşulları arasında engel sahibi şahısın T.C. vatandaşı olması bulunur.
 • Sağlık raporu engel oranının %40 ve üstünde olması gerekmektedir.

Engel raporu almak istemiş olan kimselere herhangi bir ücret uygulaması yapılmamaktadır. Engel raporu alımlarını hastanelerde gerçekleştiren kimseler sağlık muayenelerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmaktadır. Engelli raporu sahibi olan kimseler ÖTV indirimi yanı sıra değişik alanlarda avantajlardan yararlanmaktadır.

Engelli raporu sahiplerinin diğer avantajları şunlardır;

 • Devlet demir yolları ile seyahatlerde %20 oranında indirimden faydalanabilmektedir.
 • Türk Hava Yolları Seyahatlerinde %40 oranında indirimden faydalanabilmektedir.
 • GSM operatörlerinde özel indirimlerden faydalanabilmektedir.
 • Müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz giriş hakkından faydalanabilmektedir.

Engelli Araç İndirimi

Engelli ÖTV indirim hakkından faydalanmak için satın alınacak olan aracın sıfır model olması gerekir. Engelli araç indirimleri şahısın sahip olduğu engel durumuna bakılmaksızın verilmektedir. Engelli bireylerin araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanması için aracı kendilerinin kullanma mecburiyeti bulunmamaktadır.Engelli bireylerin araç satın alabilecekleri yaş sınırı bulunuyor. ÖTV indiriminden faydalanarak araç satın almak için sağlık kurulu raporuna ihtiyaç bulunuyor.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli araç alımı indirim hesaplamaları aracın tutarına bakılarak uygulanmaktadır.

Mesela;

 • Normal değeri 100 bin Türk lirası olan araca uygulanmakta olan ÖTV tutuları ile birlikte araca ödenecek ücret 150 bin Türk lirası olmaktadır.
 • 150 bin Türk lirası üstünden %18 Katma Değer Vergisi uygulanmakta olan aracın ücreti 150 bin + 27 = 177 bin aracın Katma Değer Vergisi eklenmiş ücreti olmaktadır.
 • 177 bin Türk lirası ücret araca bütün vergilerin eklenmesi ile meydana gelen son tutarıdır.
 • Bu değer üstünden ÖTV indirimi ile alınmış olan engelli aracına 59 bin Türk lirası indirim uygulanmaktadır.

Engelli Araç Alımı Hesaplama

Engelli araç ÖTV indirimi hesaplamaları satın alınacak olan aracın fiyatına ve sahip olduğu motorun gücüne bakılarak farklılık göstermektedir. Engelli araç alım hesaplamalarında muvaffakiyet kazanmak için %90 ve üstünde engel raporuna sahip olunması gerekmektedir. ÖTV indiriminden yararlanmak için ise %40 ve üstü oranında engelli raporu sahibi olunması gerekir.

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

ÖTV muvaffakiyet ve indirimi uygulanabilen araçlar yönetmelikte belirlenmiş olan araçlar olamaktadır. ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların özellikleri şöyledir;

 • Alınacak olan aracın motor günü 1.6 ‘ı geçmemesi gerekmektedir.
 • Engelli raporu ile alınmış olan araç min. 5 sene kullanılması gerekmektedir. 5 sene içerisinde 2. Bir araç alınırsa, ÖTV indiriminden yararlanamazsınız.
 • Engelli raporu ile araç alacaklar, yalnızca sıfır KM araç alabileceklerdir. 2. El araç almak isteyen kişilere her hangi bir indirim uygulanmayacaktır.

Belirtilen motor gücünün üstünde güce sahip araçlarda ve ikinci el araçlarda engel sahibi kimselere ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.

%90 Engelli Raporu Olan Nasıl Araç Alabilir ?

%90 engelli raporu ile araç almak isteyen kişiler, ÖTV kanunun 7. Maddesini dikkate almaları gerekmektedir. %90 engelli raporuna sahip bireylerin, ÖTV ödemeden araç almalarına imkan tanıyor. %90 engelli raporu ile araç alabilmeniz için gereken koşullar şöyledir;

 • %90 ve üstü engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.
 • Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunmakta olan bireylerin 1. dereceden 3. dereceye kadar olan yakın çevresi veya profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden dolayı ehliyet koşulu aranmamaktadır.
 • Araç alım sırasında, trafik tescil işlemleri yapılırken araç sahibinin yakını veya şoföründe kayıt edilmesi gerekmektedir. Bütün bu iş akdi sürecinin noter tarafınca düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Bu araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından dolayı sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli olmaktadır.

Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemi

Engelli Rapor Oranı %40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Engelli olarak tanımladığımız kişiler, doğum öncesinde veya sonrasında çeşitli nedenlerden ötürü, bedensel ya da zihinsel olarak yeteneklerinde belirli seviyede fonksiyonlarını yerine getirememesi olarak tanımlayabiliriz. Örnek verecek olursak günlük olarak zaruri gereksinimlerini yardım almadan karşılayamayan bireylerdir.

Devletimiz Sosyal bir devlet olmanın gereksinimlerinden yola çıkarak engelli yurttaşlarımız için çeşitli alanlarda uyguladığı çalışmalar ile engelli yurttaşlarımızın kendilerini eksik hissetmemeleri için çoğu çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bunlardan yalnızca bir tanesi ise engelli yurttaşlarımız için araç alımında gerekli kolaylıkları sağlamaktır. Peki araç alımında devletimizin sağlamış olduğu kolaylıklar nedir? Bütün içeriklere yazımızdan ulaşmanız olanaklıdır.

Engelli Rapor Oranı % 40 ile Araç Satın Alma İşlemleri, Sosyal bir devlet olarak engelli yurttaşlarımızın araç almalarında kolaylık sağlamak için engelli oranlarına bakılarak ÖTV indirimine gidilmektedir. % 40 Engelli raporu bulunmakta olan bir vatandaşımızın araç alması için gereken unsurlar aşağıda yer almıştır.

 • Tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları ve oranı en az % 40 olarak belirtilen Engelli Raporu, ayrıca rapor içinde H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir veya engel durumuna makul kod numaralı ehliyet alınmalı, özel tertibatlı araç kullanabilir ibareleri bulunmak mecburiyetindedir.
 • Gerekli bütün şartlar sağlandığı takdirde ÖTV indiriminden yararlanmak için engelli kişi, engelli vatandaşlar için düzenlenen kurs ve sınavları geçmek mecburiyetindedir.
 • Engelli yurttaşlarımız kendileri için hazırlanan kurs ve sınavları geçerek H sınıfı ehliyet almak mecburiyetindedir.
 • Engelli yurttaşların, trafik tescil işlemleri esnasında almış olduğu engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti kayıtlanarak kendisine araç satın almada ÖTV muafiyeti uygulanmaktadır.

Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor? Engelli raporu ile alınmış olan araçların satışı mevzusunda bir takım prosedürlere uyulmak mecburiyetindedir. Engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak adına satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi 4 değişik süreçten meydana gelmektedir.

Belirtilen süreçler altta yazılı olan gibi olmaktadır.

 • Engelli Raporu ile Alınmış Olan Bir Aracın, Başka Bir Engelli Şahsa Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Olan Bir Aracın, Engelsiz Bir Kişiye Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Olan Bir Aracın, Diplomatik Kurum veya Şahıslara Satılması
 • Engelli Raporu ile Alınmış Olan Bir Aracın, Yabancı Uyruklu Bir Kişiye veya Şirkete Satılması

Engelli raporu ile alınmış olan araç, engelli kişinin kullanımı için hazırlanmış ve ÖTV indiriminden yararlanarak satın alınmıştır. ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınmış olan bir araç normal koşullarda 5 sene gibi bir vakit zarfında satılmaması gerekiyor. Eğer 5 sene geçmeden satış gerçekleşirse, ÖTV siz alınmış olan aracın ÖTV miktarının ödenmesi gerekiyor. Fakat aracın satışı 5 sene geçtikten sonrasında yapılırsa herhangi bir ÖTV ödemesi gerekmemektedir.

Aracı 5 sene geçmeden ÖTV ödemesiz satmanın tek yolu ise başka bir ÖTV indiriminden yararlanacak şahısa satmaktır. Bu gibi satışlarda da 5 sene geçmesini beklemenize gerek kalmaz. Fakat aracı satan şahıs için yine bu şekilde bir istisnai hak ile araç almak için 5 senesi doldurması gerekiyor.

Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınmış olan aracın engelli olmayan bir vatandaşa satılması işleminin gerçekleşmesi için yine 5 sene geçmesi gerekmektedir. Aksi durumda araç alınırken faydalanılan ÖTV İndiriminin ödenmesi gerekiyor. Engelli raporu ile alınmış olan aracın, normal vatandaşa satışı noter ile gerçekleştirilerek işe başlanır. Ardından engelli için herhangi bir donanım ve tadilat varsa bütün bu işlemler düzeltilir. Araçta herhangi bir özel donanım ve işlem yoksa noter satışı ile işlem sonlandırılır.

Engelli raporu ile alınmış olan aracın, Diplomatik kurum veya şahıslara satılma işlemi yine noter ile gerçekleştirilmektedir. Noter satışı gerçekleşen aracın motorlu araç trafik belge tutarının ödenmesinin yanında Dışişleri Bakanlığı’ndan takrir belgesi alınarak bu belgenin trafik tescil kuruluna ibrazı gerekiyor.

Engelli indiriminden faydalanarak, engelli raporu ile alınmış olan aracın yabancı uyruklu şahıs veya şirketlere satışı yine noter üstünden gerçekleştirilmektedir. Aracın satış işlemlerinden sonrasında, aracın kime ait olduğunu belirtmek adına trafik tescil kurumundan, araç adına düzenlemeler yapılması gerekiyor.

Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nedir?

Engelli Raporu İle Alınan Araç İçin Ayrıcalıklar ve İstisnalar Nedir? Engelli raporu ile alınmış olan araçlarda kimi durumlarda ayrıcalıklar bulunurken, kimi durumlarda istisnalarda mevcut olmaktadır.

Bu ayrıcalıklar ve istisnalar sırasıyla altta yazılı olan gibi olmaktadır.

 • Belediyelere ait İSPARK gibi alanla ücretsiz olmaktadır.
 • Engelli raporu ile alınmış olan araçlar ödünç olarak verilemez.
 • Alışveriş merkezleri gibi alanlarda ücretsiz özel park alanları vardır.
 • Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan aracı 5 sene geçmeden satışı durumunda, alınan ÖTV indiriminin ödenmesi gerekiyor. 5 Sene geçmesi sonrasında ÖTV ödemesi gerekmeden satışı yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadar?

Engelli Raporu İle Alınan Araç için Satış Süresi Ne Kadar? Engelli raporu ile sağlanan ayrıcalıklar ile alınan araç ancak bakanlar kurulu tarafınca belirlenmiş olan yasalar kapsamında satış işlemi gerçekleştirilir. Engelli raporu ile alınan araç, bir başka engelli vatandaşa satışı için herhangi bir vakit bekleme olayı bundan sonra kalkmış bulunuyor. Belirli bir vakit bekleme şartı olmadan satış işlemi yalnızca engelli vatandaşlar arası alım ve satımı için geçerli olmaktadır.

Ancak engelli raporu aracılığı ile alınmış olan aracın normal bir vatandaşa satılması aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 sene gibi bir zaman zarfı gerekiyor. Lakin aracın gümrük vergisi ödendiği takdirde engelli için alınmış olan araç normal bir vatandaşa satışı gerçekleşebiliyor.

Engelli Kişinin Vefatı ve Araç Satış İşlemi

Engelli Kişinin Vefatı ve Araç Satış İşlemi, Engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınmış olan aracın sahibinin bir süre sonra vefat etmesi halinde da aracın satışı için belirli prosedürler gerekiyor. Araç sahibinin vefat etmesinin ardından, aracın trafiğe çıkışından itibaren 5 sene geçmesi gerekiyor. Aksi durumunda bu süre beklemeden satışı gerçekleşirse gümrük vergilerinin ödenmesi gerekiyor.

%40 Engelli Kişi H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır?

% 40 Engelli Kişi H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alır? H sınıfı olarak belirlenmiş olan ehliyet modeli yalnızca engelli yurttaşların alabileceği bir ehliyet türü olmaktadır. H sınıfı ehliyet otomobil içinde motosiklet içinde sınıf aynı oluyor. Engelli yurttaş ehliyet almak istediğinde ilk önce engellilik oranını gösteren evrakı ibraz etmek mecburiyetindedir.

Engelli vatandaşın almış olduğu engelli raporda, ehliyet almak için engelinin bulunmadığının belirtilmesi gerekiyor. Engelli kişiler, başka sürücü adayları gibi aynı sürede aynı sınavlara tabi tutularak, engelli kişiler yazılı sınavı da geçmesi sonrasında özel araçla direksiyon sınavına girmektedirler.

Daha evvelinde herhangi bir engeli bulunmayan ve ehliyeti bulunmuş olan ve daha sonradan geçirdiği kaza neticesi kendisinde engel oluşan yurttaşlarımız ise yazılı sınav olmadan, özel donanımlı araçlarla H sınıfı yeterlik direksiyon sınavına girebilirler. Ihtiyaç duyulan başarıyı sağladıkları halde H sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu