Memur

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2021 Şartları

Sağlıklı her vatandaşın olmak istemiş olduğu devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “ Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış olan ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının %3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmaktadır. Bu bilgiler ekseninde devlet memuru olmak istemekte olan engelli yurttaşlarımızın nereye müracaat yapılması gerektiği ve Engellilerin  nasıl devlet memuru olabileceği ve Engelli devlet memuru alımlarının nasıl olduğuna ilişkin bilgi vermek için hazırlamış olduğumuz bu haberimizin devlet memuru olmak istemekte olan bütün engelli vatandaşlarımıza yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Devlet memuru olmak istemekte olan engelli yurttaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli yurttaşlarımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekiyor. Bu rapor Sağlık bakanlığı tarafınca Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafınca veriliyor. Fiziksel ya da zihinsel bir engeli olan yurttaşlarımız bu kurumlara müracaat yaparak gerekli tetkik ve muayenelerden geçmesi sonrasında rahatsızlığınız türüne bakılarak başka rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza bakılarak engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak istemekte olan engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi ya da raporu istemekte olan kurum tarafınca müracaat yapabilmektedirler. Yapılmış olan müracaat neticesinde hastane sizi alakalı bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu alabilmek için hazırlamanız ihtiyaç duyulan belgeler;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Dilekçe
  • 6 Tane fotoğraf
》》  Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Bu belgeler ile yapılmış olan müracaatlar neticesinde yapılan incelemelerinizin tamamlanmasından sonrasında kurul tarafınca yüzdesel olarak verilmiş olan Engelli raporu oranınızın % 40 ve üstü olması ve ayrıca çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekiyor. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için lazım olan müracaatları yapabilir.

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Engelli kişinin devlet memuru olarak alınması ile alakalı yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılmış olan protokol kapsamında ÖSYM tarafınca hazırlanan ve uygulanmakta olan sınava göre devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına bakılarak sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul ya da ilk öğretim düzeyinde olan kişileri kura ile atamaktadır. Bu kuralar yapılan müracaatların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS sınav uygulamasına bakılarak devlet memuru olabilmektedirler. Ayrıca bu sınava girmek istemekte olan engellilere talepleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu sınav ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta olup geçerliliği de 2 sene olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenmiş olan engelli personel sayısına bakılarak hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak istemiş olan Engellilerin 18 yaş ve üstü olması gerektiği gibi bir sanat ya da meslek okulu bitirenlerin 15 yaşında müracaat yapmaları olanaklıdır. Ayrıca 65 yaşını doldurana kadar tüm engelliler bu sınava başvuru yapabilmektedir.

》》  2020 Güncel Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

 

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacak oldukları vakit kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili öteki şartları Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Nitelik kod kılavuzuna bakılarak belirlemektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin bu nitelik koşullarını taşıması gerekiyor. Alınacak olan personelin alınacak olan kadronun gerekli görmüş olduğu eğitim durumu, cinsiyet durumu ve öteki özel bazı koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekiyor. Şu demek oluyor ki ihtiyaç duyulan personel ihtiyacına belirtilen koşullar ile uyum gösterilmesi gerekiyor. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda başka alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir. Hizmetli, devlet memuru, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, öğretmen, mühendis, müezzin kayyum ve bunun gibi oldukça fazla kadroda engelli devlet memuru alımı yapılabilmektedir. Az önce belirttiğimiz şeklinde kurumların hangi personele gereksinimi var ise bu gereksinimlere bakarak kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli devlet memurları da atandıkları kadroya uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

》》  2021 Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadar ?

Emeklilik

Engellilerin sağlık sorunlarından ötürü normal insanlara göre daha erken emekli olmaları sağlanıyor. Bu emeklilik sisteminin nasıl çalıştığını ve koşullarının neler olduğunu açıklamak gerekirse.

  • % 40 ile % 49 oranları arasında engeli bulunanlar 18 sene boyunca 4680 pirim günü ödemeleri gerekiyor.
  • %50 ile % 59 oranında engeli bulunmuş olan devlet memuru 16 sene içerisinde 4320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
  • %60 ve üzeri oranında engelli memurlar ise 15 sene ve 3960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

Sizde şayet bu koşulları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılmış olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin web sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezi tarafınca hayata geçirilen 183 çağrı merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetlerine ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz koşulları yerine getiren tüm engelli yurttaşlarımız Engelli Devlet Memuru alamında ki kura ya da sınava müracaat yapabilirler.

Engelli KPSS tercihleri alındı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından 2021 senesi içerisinde engelli devlet memuru adayları görevlerine başlamış olacak.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu