Sgk - Ssk - Bağkur

2021 Engelli Maaşı 2021 Sorgulama İşlemi

2021 engelli aylık maaşı sorgulama işlemi günümüzde hem telefon aracığıyla hem kuruma gidilerek hem de internet üstünden online olarak yapılabilmektedir. Sorgulama işlemleri için en fazla tercih edilmekte olan ve en güvenilir olan yol E-Devlet sistemi olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-Devlet parolası ile kolay bir şekilde sorgulamalar yapılabilmektedir. Sorgulama işlemleri ile engelli maşının ne kadar olduğu, yatıp yatmadığı gibi soruların cevaplarını alabilmek olanaklıdır. 2021 engelli aylık maaşı sorgulama işlemi için size makul olan seçeneği seçebilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca verilmekte olan bu yardım muhtaç durumunda olan engelli yurttaşların daha rahat koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için verilmektedir.

T.C. Kimlik Numarası ile Engelli Aylık maaşı Sorgulama 2021

Engelli aylık maaşı sorgulamak ve maaşın ne vakit yatacağını öğrenmek istiyorsanız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı kullanarak işlem yapabilirsiniz. Bu tür sorgulamalar için günümüzde yalnızca kimlik numarası kafi olmamaktadır. Özellikle E-Devlet sistemi üstünden yapılmakta olan sorgulamalarda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile beraber E-Devlet şifrenizin de olması gerekiyor. Telefon vasıtası ile sorgulama yapılacak ise genellikle Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgisini paylaşmak kafi olmaktadır. Engelli aylık maaşı sorgulama işlemi dahilinde engelli aylık maaşı başvurularının durumunu, engelli maaşının ne kadar olduğunu ne zaman yatırıldığını öğrenmek olanaklı olmaktadır.

 

E-devlet sistemi haricinde eğer ki müracaat sorgulamak isterseniz bunun için kaymakamlık makamına da müracaat yapabilirsiniz. Burada ki nüfus planlama bölümü bile sizlere bu anlamda bilgi vermek ile yükümlüdürler.

Engelli Aylık maaşı Sorgulama E-Devlet

Engelli aylık maaşı sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üstünden kolay bir şekilde ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlara geçmeden öncesinde sisteme nasıl giriş yapmanız gerektiği ile alakalı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. E-Devlet sistemine giriş yapılırken kimlik doğrulama işleminin makul bir adım seçilerek tamamlanması gerekiyor. E-Devlet sisteminde kimlik doğrulaması işlemi yapılabilmesi için;

 

 • E-Devlet parolası
 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • İnternet bankacılığına sahip olmanı gerekiyor.

Engelli Aylık maaşı Alma Şartları

 

Kimlik doğrulama işlemi için en fazla tercih edilmekte olan yöntemlerden biri de E-Devlet parolasıdır. E-Devlet şifreniz var ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve parolanız ile kolay bir şekilde kimlik doğrulama işlemini yapabilir ve sisteme girişinizi tamamlayabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek almanız olanaklı olacaktır. Şifrenizi alırken PTT memuruna kimliğinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Parola size kapalı bir zarfa teslim edilecektir. Şifreyi alabilmek için ödemeniz gereken para ise 2 Türk lirası’dir. Şayet PTT şubesin giderek daha öncesinde bir parola aldıysanız ödemeniz gereken ücret 4 Türk lirası olmaktadır. Sorgulama işleminin E-Devlet sistemi üstünden yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekiyor.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazan mavi bir kutucuk görmüş olacaksınız. O kutucuğa tıkladığınızda direk kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Açılan sayfada yukarıda belirtilen kimlik doğrulama seçeneklerinden birini seçerek kimlik doğrulama işlemini tamamlamanız gerekiyor.
 • Kimlik doğrulama işlemi için bilgilerinizi girdikten sonrasında ‘Sisteme giriş yap’ butonu tıklanmalıdır.
 • Butona tıklama sonrasında kişisel bilgilerinize özel sorgulama yapılmakta gerekli bilgiler otomatikman ekrana gelmektedir.

Engelli Aylık maaşı Sorgulama Evrak Takibi

 

Engelli aylık maaşı evrak sorgulama işlemi engelli aylık maaşı bağlanabilmesi için yaptığınız başvuruda evrakların durumunu ve başvuru sürecinin durumunu sorgulamak için mühimdir. Engelli aylık maaşı başvurusu belge takibi yapabilmek için DYS sistemine giriş yapılması gerekiyor. Bunun için de giriş E-Devlet kapısı üstünden yapılabilmektedir. Engelli aylık maaşı başvurusu belge takibi için yapılması gereken işlemler şu biçimde sıralanabilmektedir;

 • Giriş yapılması ihtiyaç duyulan adres https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip olarak paylaşılmaktadır.
 • Adrese giriş yaptığınızda sayfada görünen ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yöntemi tıklanmalıdır.
 • Uygun şekilde kimlik doğrulama işlemi tamamlanarak ‘Sisteme Giriş Yap’ yöntemi tıklanmalıdır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonrasında açılan sayfada ‘Uygulamaya Git’ yöntemi tıklanmalıdır.
 • Tıklamanın ardından Sosyal Güvenlik Kurumu ’nın uygulaması olan DYS sistemine yönlendirileceksiniz.
 • Açılan sayfada aramak istediğiniz evrak başvurusunu yaptığınız senesi seçerek ‘Sorgula’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

 

 

Engelli Aylık maaşı Sorgulama Telefon

Telefon ile engelli aylık maaşı sorgulamak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmet hattını arayabilirsiniz. Alo 144 numaralı hattı arayarak2022 engelli aylık maaşı ile alakalı bütün sorgulamaları yapmak olanaklı olmaktadır. Arama esnasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı yanınızda bulunduranız işlemlerin daha hızlı gerçekleşebilmesi adına yararlı olacaktır. Telefon vasıtasıyla ile kolay bir şekilde sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesi üstünden de ayrıntılı bilgi alabilmek olanaklı olacaktır.

Engelli Aylık maaşı Başvurusu 2021

Engelli aylık maaşı almak 2022 sayılı kanun kapsamında olanaklı olmaktadır. Engelli aylık maaşı için başvurular başvuru sahibinin ikametgahının bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma şu demek oluyor ki kısa adıyla SYD’ye yapılabilmektedir. Bir bireyin engelli aylık maaşı alabilmesi için kanun kapsamında belirtilen koşullara uygunluk sağlaması gerekiyor. Bu koşullara uygunluk sağlanması durumunda müracaat olumlu sonuçta ve maaşlar aylık olarak düzenli şekilde yatırılmaktadır. Başvurular değerlendirme süresi dahil olmak suretiyle 1 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru esnasında engelli bireylerin kimliğini ve sağlık kurulu raporunu ibraz etmesi gerekiyor.

Engelli Aylık Maaşı Alma Şartları 2021

Engelli aylık maaşı şartlarına uygunluk sağlanması halinde aylık olarak bu yardımdan faydalanılması olanaklıdır. Bireylerin engelli aylık maaşı alabilmesi ve bu haktan faydalanabilmesi için uygunluk sağlaması gereken şartlar şu biçimde sıralanabilmektedir;

 • En düşük %40 engel oranına sahip olunması gerekiyor.
 • Engel oranının sağlık kurulu raporu ile belirlenmiş olması gerekiyor.
 • Bireyin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’ndan hiçbir gelir elde etmiyor olması gerekiyor.
 • TC vatandaşı olunması şarttır.
 • 18 yaşlarının doldurulmuş olması ve aynı zamanda 65 yaşlarının aşılmamış olması gerekiyor.
 • Bireyin çalışmıyor olması gerekiyor.
 • Herhangi bir şekilde nafaka almıyor olması veya nafaka alma ihtimalinin olmaması gerekiyor.

 

Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler engelli aylık maaşı alabilmektedir. Bireyin muhtaçlık durumu SYD tarafınca incelenmekte ve bir ay içerisinde aylık maaş bağlanma işlemi tamamlanmaktadır.

Engelli Aylık maaşı Ne Zaman Yatar?

2019 engelli aylık maaşı zammı gündemde en fazla merak mevzular arasında yer alırken bir başka merak edilen ise maaşların ne vakit yatacağı konusudur. Engelli maaşları aylık maaş sahibi bireyin doğum yılının son rakamına bakılarak yatırılmaktadır. Bu bilgiler ekseninde maaşların ne zaman yattığının kesin bilgisi şu şekilde paylaşılabilmektedir;

 • Doğum yılının son rakamı 0 veya 5 olan kişiler her dönemin beşinci gününde aylık maaşlarının alabilmektedir.
 • Doğum yılının son rakamı 1 veya 6 olan kişiler her dönemin altıncı gününde aylık maaşlarının alabilmektedir.
 • Doğum yılının son rakamı 2 veya 7 olan kişiler her dönemin yedinci gününde aylık maaşlarının alabilmektedir.
 • Doğum yılının son rakamı 3 veya 8 olan kişiler her dönemin sekizinci gününde aylık maaşlarının alabilmektedir.
 • Doğum yılının son rakamı 4 veya 9 olan kişiler her dönemin dokuzuncu gününde aylık maaşlarının alabilmektedir.

2021 Engelli Aylık maaşı Zammı

Engelli aylık maaşı 2021 senesinde zamlı şekilde verilmeye devam etmektedir. Asgari ücretin artması ile beraber engelli maaşlarında da artış yaşanmıştır. Yüzde 70 ve üstü engelli olan yurttaşların aylıkları 790,14 Türk lirası olarak, yüzde 40 ila 69 arasında engelli olan vatandaşlar ise aylık olarak 526,76 Türk lirası aylık maaş almaktadır. Engel oranlarına bakılarak değişiklik gösteren engelli maaşları vatandaşlara öncesinde 3 ayda bir yatırılır iken 2018 senesinden itibaren aylık olarak yatırılmaya başlanmıştır. Bu rakamlar aylık ödenen rakamlar olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu