Genel

Engelli Emekli Maaşı Ne Kadar?

Engelli emeklilik maaş miktarı, emekli olan her engelli çalışan için farklıdır. Engelli emeklilik maaşı hesaplanırken, kişilerin engel oranları, çalıştıkları sigortalı gün sayısı ve yatırdıkları prim gün sayısı gibi faktörler değerlendirme için baz alınmaktadır. Engelli kişilerin rahat bir hayat sürdürmeleri için pozitif ayrımcılık ilkelerine dayanılarak geliştirilmiş uygulama, engelli kişilerin erken emekli olmasını da kapsamaktadır. Engelli kişilerin çalışması için geliştirilmiş olan özel istihdam alanları, kişilerin kolay bir şekilde emekli olmalarına da olanak vermektedir.

4A Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

4a engelli emeklilik sartlari

4A engelli emeklilik için, kişilerin prim gün sayıları ve SGK giriş tarihleri dikkate alınmaktadır. Engelli emeklilik kapsamında yapılan yasa değişikliğinden dolayı, kişilerin emeklilik durumları, 2008 öncesi ve sonrası olarak 2’ye ayrılarak hesaplanmaktadır. 1 Ekim 2008 öncesinde, 4A grubu emeklilik şartları şunlardır:

  • İlk sigorta başlangıç tarihleri 1 Ekim 2008 öncesinde olan kişiler için, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. maddesi uyarınca yürürlüğe girmiş olan vergi muafiyeti dereceleri baz alınmaktadır. Bu kişilerin erken emeklilik hakkını kullanmaları için, vergi indirimi hakkını elde etmiş olmaları gerekmektedir.
  • Kişilerin, vergi indirimler olmadan, yalnızca engel oranlarını belirten sağlık raporu ile emekli olmaları mümkün değildir.

1 Ekim 2008 sonrası çıkan yasadan yararlanan kişiler için emeklilik şartları şunlardır:

  • 2008 yılında yürürlüğe sokulmuş olan 5510 sayılı yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile engelli kişilerin erken emeklilik hakkı elde edebilmeleri için gereken vergi muafiyeti şartı kaldırılmıştır. İlk sigorta girişi belirtilen tarihten sonra olan engelli kişilerin emekli olması için, yetkisi olan bir hastaneden alınan heyet raporu ve doktor değerlendirmesi yeterli olmaktadır.
  • Bu uygulamada, kişilerin erken emeklilik ve emekli maaş miktarı gibi haklarını belirlemek için engel oranı ve yatırılan prim sayısı gibi faktörler dikkate alınmaktadır.

4B Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

4B emeklilik şartları, 4A grubunda olduğu gibi, 1 Ekim 2008 tarihinden öncesi ve sonrası olarak ayrılmaktadır. Bu kapsamda, sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 yılından önce olan kişilerin erken emeklilik hakkı bulunmamaktadır. Belirtilen tarihte yürürlüğe giren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28. maddesi ile BAĞ-KUR’da engelli emeklilik için de erken emeklilik hakkı getirilmiştir. 4B grubundan emekli olan kişiler için belirtilen şartlar şöyledir:

  • Engel oranı %50 ilâ %59 arasında olan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim yatırmaları,
  • Engel oranı %40 ilâ %49 arasında olan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün prim yatırmaları sonucunda emekli olabilmektedirler.

4C Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

4c engelli emeklilik sartlari

4C emeklilik şartları, yine 2008 öncesi ve sonrası olarak ayrılmaktadır. Kişilerin tabi oldukları kurallar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre değiştirilmiştir. 2008 öncesinde sigorta girişi olan kişiler şu koşulla emekli olabilir:

  • Engel oranı %50 ila %59 arasında olan sigortalılar, en az 5760 prim günü,
  • Engel oranı %40 ila %49 arasında olan sigortalılar, en az 6480 prim günü ile emekli olabilmektedirler.

Engelli Emekli Maaşları Ne Kadardır?

Engelli emeklilik maaş oranları, belirli bir miktar üzerinden verilmemektedir. Bu oran, her çalışan için farklı hesaplanmaktadır. Engelli emeklilik maaş hesaplarının yapılması için, SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden işlem gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre, kişiler sigorta başlangıç tarihi gibi gerekli kişisel bilgileri vererek ne zaman emekli olabileceklerini ya da ne kadar maaş alabileceklerini öğrenebilmektedirler. Aynı işlem, SGK müdürlükleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu