Genel

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi, binaların asgari enerji ihtiyacı, enerji tasarruf türü, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi bilgilerini içeren belgedir. Belgenin kullanım amacı binalarda kullanılan çeşitli enerjileri sınıflandırmak ve enerji tasarrufu sağlayarak doğaya verilen zararı azaltmaktır. Enerji kimlik belgesi sayesinde tıpkı beyaz eşyalar gibi binalarda enerji kullanımına göre sınıflandırılacak. Bu belgenin kullanım amacı enerjinin verimli kullanılmasını sağlayarak, israfı önlemektir. Enerji kimlik belgesine göre yeni yapılacak binaların belli bir enerji verimliliğinin altında yapılmasına engel olunacak. Enerji verimliliği açısından çok düşük olan binalara devlet tarafından iskan verilmeyecek. Enerji kimlik belgesi bu tür sebeplerden kaynaklı artık mimar, mühendis vb. meslek grupları için çalışma süreçlerinde etkili bir belge olmaktadır.

Elektrik faturasına nasıl itiraz edilir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alınması Zorunlu Mudur?

Enerji kimlik belgesinin alınması 2020 itibariyle zorunlu hale gelmiştir. Enerji Verimliliği Kanunu bünyesinde çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre enerji kimlik belgesi bulundurmak zorunludur. Enerji kimlik belgesi bulundurulmaması durumunda belge için başvurma sorumluluğuna sahip kişiler hakkında yaptırım uygulanabilecek.

Enerji Kimlik Belgesi Kim Tarafından Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesinin alınması, söz konusu bina sahipleri ya da yöneticileri tarafından alınmak durumundadır. Enerji kimlik belgesi devlet tarafından yetkilendirilmiş ve onaylanmış enerji verimliliğiyle ilgili çalışan danışman şirketlerden alınabilinmektedir. Danışman şirket bünyesinde olmadığı halde belgeyi düzenleyen kişiler bulunmaktadır. Ancak kişilerin enerji kimlik belgesi düzenlemek için devlet onaylı olmaları ve söz konusu alana hakim olmaları önemli bir noktada durmaktadır. Enerji kimlik belgesi serbest müşavir mühendis belgesine sahip mimar ve mühendisler tarafından düzenlenebilmektedir.

Elektrik faturası nasıl ödenir? Detayları yazımızdadır.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Amaçlar Doğrultusunda Zorunlu Hale Getirilmiştir?

Enerji kimlik belgesinin zorunlu hale getirilmesinin, binalarda kullanılan enerjinin kontrol edilmesine dayalı bir takım sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir.

  • Binalarda enerjinin etkin olarak kullanılmasını sağlamak için EKB zorunlu hale getirilmiştir.
  • Enerji israfına engel olmak ve çevreyi korumak adına belge alınmak durumundadır.
  • Yeni inşa edilecek binaların c enerji sınıfının altında olmasına engel olmak için belge zorunlu hale getirilmiştir. Binalarda en düşük enerji sınıfı G, en yüksek enerji sınıfı ise A’dır.

Enerji Kimlik Belgesiyle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi alınması kanunen zorunlu hale getirilmiş olmakla beraber dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

  • Enerji kimlik belgesinin güvenilir bir şirket tarafından düzenlendiğinden emin olunması gerekir. Söz konusu şirket belgeyi düzenlemeye yetkili çalışan bulundurmuyorsa belge geçersiz sayılacaktır.
  • Enerji kimlik belgesi zorunlu hale geldikten sonra piyasada sahte üretimi yapılmaktadır. Sahte belgelere karşı dikkatli olunması gerekir.
  • Enerji kimlik belgesini düzenleyen kişinin binanın tüm özelliklerini incelemesi gerekmektedir. Binanın tüm özellikleri bilinmeden hazırlanan belgeler geçersiz olacaktır.
  • Enerji kimlik belgesi yetkili kişi tarafından düzenlense bile mimar ya da mühendislerin yetkileri bina yaşına göre değişmektedir. Binanın eski olup olmamasına göre belgenin uygun kişi tarafından hazırlandığına emin olmak gerekmektedir.

Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Merak edilenler yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu