Genel

En İyi Dekorasyon Önerileri

En güzel dekorasyon fikirleri, dengeye, uyuma ve konfora odaklanmaktadır. Geçmişte kalan süs ve gösteriş, şu an yerini sadelik ve kullanışlılık kriterlerine bırakmaktadır. Bir odanın fazla kalabalık olması, gösterişli şamdanlar, parlak renkler gibi dekorasyon fikirleri, evinizi olduğundan daha eski ve anlaşılmaz gösterecektir. Odalarda en fazla 3 renk kullanılması, fon anlayışı ve minimal tasarımlar, en iyi dekorasyon fikirlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Dekorasyonda Dengeye Dikkat Edin

dekorasyonda dengeye dikkat edin

Dekorasyonda denge unsuru evinizi istediğiniz şekilde gösterebilmeniz için oldukça önemlidir. Denge, kendini en çok boyut konusunda göstermektedir. Dar evlere geniş mobilyalar almak, küçük duvarlara büyük tablolar asmak evinizi asimetrik ve görsel anlamda çekici olmayan bir potaya sokar. Bunun yanında eşyaların da birbiri ile uyumlu olması gerekir. Büyüklük uyumu, büyük boy koltuklar kullanılmış bir salonda minik bir sehpa bulundurulması gibi konularda kendini göstermektedir. Evin boyut dengesini bozmayacak şekilde dekore etmek, eviniz  küçük de olsa, size büyük avantaj sağlar.

Dekorasyon Öncesi Evi Çok İyi Tanıyın

Dekorasyonda ev tanıma evresi, uygun eşyaların seçilmesinden, duvarlarda uygun boya kullanılmasına kadar geniş bir yelpazede kendini göstermiştir. Dekorasyon ürünleri ile yeni bir hava katmaya çalıştığınız evin genişliği, güneşe göre konumu, kullanışlı olup olmaması gibi etkenler, kullanacağınız ürünleri de belirleyecektir.

Eğer evinize daha şık bir hava katmak ve aklınızdaki fikirlerin tümünü gerçekleştirmek isterseniz, her odayı ayrı  bir şekilde dekore edebilirsiniz. Mutfakta kullanılan hiçbir rengin salona sıçramaması, oturma odasında kullanılan renklerin yatak odasında değişmesi, hem size daha eğlenceli bir dekorasyon deneyimi sunacak, hem de misafirlerinizi neredeyse bir sürpriz yapmışsınız gibi şaşırtacaksınız.

Evde Işık Etkeni

evde isik etkeni

Evin ışık alması durumu, kullanılan mobilyaların renginden yerine kadar her şeyi belirler. Çok fazla ışık almayan bir evde yaşıyorsanız, koyu renkli mobilyalar kullanmamanız gerekir. Aynı zamanda güneş almayan evlerde kullanacağınız duvar tablolarının çokluğu, evi sizin için daha basık hale getirir. Eğer eviniz büyükse, duvarda büyük tek bir tablo kullanmanız uygun olacaktır. ancak odaları küçük olan bir evde yaşıyorsanız, tablolarınız sık aralıklı ve küçük olmalıdır. Küçük küçük tablolarla bir duvarı doldurmak, evinize şirin ve havalı bir görünüm katar. Bu sayede evin küçüklüğü çok fazla gözünüze çarpmaz.

Eğer eviniz çok güneş alıyorsa, duvarlarınızı siyah da dahil her renge boyayabilirsiniz. Aynı zamanda koyu renklerle kombinlediğiniz açık renklerle, evinizde zıtlık oluşturabilirsiniz. Güneş alan bir evde aydınlatmayı tek ve merkezi bir noktadan yapmanız daha doğru olacaktır. aydınlatma kaynağını sadece bir lamba olabilir. Ancak salonu güneş almayan bir ev söz konusu ise, aydınlatma kaynaklarını arttırmanız hem faydalı olacak, hem de evin güneş almadığının çok belli olmamasını sağlayacaktır. Güneş almayan evlerde tablo seçimlerini tek ve büyük bir tablo şeklinde yaparak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Dekorasyon Detaylı Bir İştir

Dekorasyonun detayları, bir yastıkla bir saksının uyumu, bakanın gözünü yormayacak bir renk kullanımı gibi alanları kapsamaktadır. Kullandığınız renklerde iki pasif rengin yanına göz alıcı bir rengi koyarak dekore ettiğiniz alanı daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Örneğin açık kahverengi ile bej renklerde döşediğiniz odanızın duvarlarını da aynı bej ile boyadınız. Bu durumda bu oda, fazla sakin ve pasif kalacaktır. Bu pasifliği önlemek amacıyla bir renk atmanız daha doğru olur. kullanacağınız renk parlak turuncu, sarı ya da açık mor olabilir. Önemli olan bu renklerin birbiri ile uyumu ve dikkat çekmesidir. Dekorasyonda dikkati bir noktaya toplayarak daha kaliteli bir görünüm elde edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu