Tarım - Hayvancılık

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftada 10 Yumurta)

Memleketimizde yaygın bir şekilde kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Yaygın olmasının nedeni ise yumurtalarının satılarak gelir elde edilmesidir.Ya da ikinci bir tercih nedeni olarak et üretiminde kullanılmalarıdır. Basına yansıyan gezen tavuk uyarılar sonrasında yurttaşlarımız organik yumurtaya yönelmiştir. Yumurtalar büyüklüklerine göre numaralandırılmakta ve fiyatları farklılık göstermektedir. Bu yüzden tavuğun senelik ne kadar yumurta verimi sağlamış olduğu mühim bir detaydır. Bunda çevresel faktörler mühim olacağı gibi, tavuğun cinsi de oldukça mühimdir. En fazla yumurta yapan tavuk cinslerini sizler için araştırdık.

Ligorin (Leghorn) Tavukları

Beyaz yumurtacıların en fazla beslenen ve dünyada en fazla yaygın olanıdır. İtalya kökenli olan bu tavuk cinsi en çok yumurta yapan tavuk ırklarının öncülüğünü yapmaktadır. Senelik yumurta verimi 320-340 adet yumurtaya tekabül etmektedir. Yem tüketimi de başka ırklara bakarsak düşük olan Ligorin tavuğu günde en fazla 100 gr yem tüketmektedir. Küçük bir cüssesi vardır. 16. haftada yumurta üretimine başlayan bu ırk gezen şu demek oluyor ki salma tavukçulukta 20 haftaya kadar çıkmaktadır. Ancak memleketimizde pek yaygın olarak beslenen bir tür olmamaktadır. Bunun nedeni yumurtasının beyaz renge sahip olmasındandır. Beyaz yumurtanın organik olamayacağı kanısından ötürü organik yumurta üretimi sektöründe beslenmemektedir. Et üretimi için ideal bir cins olmamaktadır. Beyaz türü ortalama 2 kilogramdır. Yumurtaları ortalama 65-70 gram arasındadır. Ligorin tavuklarının da 15 çeşidi bulunuyor.

,

Lohman Brown Tavukları

Senelik ortalama 300 yumurta üretim kapasitesi olan bu tavuk cinsinin belli yumurtlama dönemleri vardır. Bu dönemler sona erdiğinde etinden yararlanılabilir. Kahverengi yumurta üretimi yapan bu tavuklar günlük 100 gr yem tüketmektedirler. 16-18 haftalık olduğunda yumurta yapmaya başlamış olurlar. 150 günde %50’lik bir verim sağlamaktadırlar. Salma ve organik tavukçulukta memleketimizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ligorin ırkına nazaran daha sakindir. Kısa süre içerisinde yumurta yapmaya başlaması, yem tüketiminin az olması yaygın olarak tercih edilmesinin sebepleri arasındadır. Endüstriyel bir ırk olması sebebi ile doğru verim almak için doğru koşullarda beslemek gerekiyor. Verimi yüksek olarak almış olduğunuz tavuğunuz bakım koşullarına göre daha az verim elde edebilir. Bu tamamıyla sizin sağladığınız koşullarla alakalıdır. Aşılarını vaktinde yaptırmanız gerekiyor. Yeşillik tüketmesi protein bakımından mühim bir faktördür.

 

Rhode Islan Red Tavukları (RIR)

Tavuğun adı ABD’de bir ada olan Rhode’dan gelmektedir. Dayanıklı, uysal, hem et hem de yumurta değeri fazla olan tavuklardır. Yumurta renkleri kahverengi olmaktadır. Bu özelliklerin bütün hepsine sahip olması sebebi ile saf kandır denilebilir. Kırmızı ve beyaz 2 çeşidi bulunuyor. Ancak kırmızı renkte olanları daha çok tercih edilmektedir. 65-70 gr ağırlığında yılda ortalama 200 tane yumurta yaparlar. Horozu yaklaşık 4 kilogram, tavuğu ise ortalama 3,5 kilogram‘dır. Yumurta verimini azaltan tavuklarınız üzerinden et verimi de sağlayabilirsiniz. Kırmızı renkli tavukların güneş ışığına maruz kalması durumunda renginde açılma olabilmektedir. Tüy yapısı bakımından kabarık değillerdir. Bu yüzden et yapısı kolayda fark edilebiliyor. Kötü hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Gezmeyi seven bir tavuk türüdür. Bu nedenle salma tavukçuluk için uygundur. Sağlıklı dişiler yetiştirilme şartlarınıza göre haftada 5-7 tane yumurta yapabilmektedir. Yumurta fiyatları 8-12 Türk lirası arasındadır.

Nick Brown Tavukları

Salma tavukçulukta 18-20 hafta arasında yumurta yapmaya başlayan tavuk cinsidir. Gezen tavukçuluk tabirine uygun ırklardan bir tanesidir. Kahverengi yumurta üreten Nick Brown tavukları senelik 250-300 tane yumurta üretimi yapabilmektedir. Günlük yem tüketimleri 100-110 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Lohman Brown tavuk türü ile benzer özellikleri taşımaktadır. Aşılamasına dikkat ettiğiniz taktirde tavuğunuzun veriminde hiçbir kayıt olmayacaktır. Kümes ısısına ve ışıklandırılmasına ne kadar özen gösterilirse şu demek oluyor ki bakılma şartları ne kadar iyi olursa tavukların yumurta üretimi o derece artmış olacaktır. Özellikle tavuğunuzdan yüksek verim bekliyorsanız ona sunduğunuz koşullar da elverişli olmalı ve bakıma ilişkin bilgili olmalısınız. Yumurta tavuğu olarak kullanılmaya uygun bir ırktır. Lohmann Tierzecht tarafınca üretildiği öğrendiğimiz bilgiler arasında yer almaktadır. 4-5 aylık olduğunda yumurta vermeye başlarlar. Yumurta sektöründe çalışan birçok firmanın bu tavuk cinsini yaygın olarak kullanmış oldukları bilinmektedir. Kümese alışması zor olan bir tavuk cinsidir. Lakin alıştığında verim elde etmek basit olmaktadır. Köy tavukları ile benzer özellikler gösteren bu cinsin çift sarılı yumurtladığı da bilinmektedir. Salma tavukçulukta ki ortalama ömürleri 24 aydır. Tavuk yumurta üretimini bıraktığı zaman organik et tavuğu haline dönüşmektedir. Ağırlığı 2,5 kilograma kadar varabilmektedir.

 

Ataks Tavukları

Bu ırk Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilmiş olan bir hibrit tavuk ırkıdır. Uzun süren çalışmaların ardından Türkiye’nin ürettiği yumurtalık tavuk cinsi oldu. Ortalama 16. haftasında yumurtlama yaptığı gözlenmiştir. Lakin salma tavukçulukta bu süre 20.haftayı bulabilmektedir.Salma tavukçuluk ve organik yumurta öğretiminde yaygın bir şekilde kullanmaya başlanmıştır. Tam bir bahçe tavuğu özelliği taşımış olduğu için bakıma elverişlidir. Senelik ortalama 250-270 tane yumurta üretebildiği tespit edilmiştir. Verim miktarı mevsime ve bakım koşullarına göre farklılık göstermektedir. Bütün gördüğünüz siyah tavuk ataks tavuk cinsidir manasına gelmez. Bu yüzden tavuk alırken dikkatli olmanız gerekiyor. Alacağınız tavuğun 1.kan olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Yumurta rengi krem ile pembemsi renkler arasında değişkenlik göstermektedir. Günlük 120-125 gram yem tüketimi yapmaktadırlar. Yumurta ağırlıkları 65-70 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Bu tavuk ırkı yurtdışından tavuk alımına karşı yerli tavuk amacı ile üretildi. Türkiye Patent Enstitüsü tarafınca tescillenmiş olan bu tavuklar kötü hava koşullarına göre dayanıklıdırlar. Olgunlaşmış halleri 2000 gr’a varabilmektedir. Tek dezavantajı yem tüketiminin başka tavuklara nazaran fazla olmasıdır. Koşulları uygun olarak sağlanması durumunda L boy ve çift sarılı üretim yapabilmektedirler. Son zamanlarda fazlaca tercih edilmektedir. Sahibinden.com’daki kümes hayvanları ilanları için tıklayınız.

 

Amrock Tavukları

ABD kökenli olan bu tavuk cinslerinin hem et hem de yumurta verimi bulunmaktadır. Sakin bir cins olmasına karşın orta hızda gelişmektedirler. Et ve yumurta verimi fazla olduğundan memleketimizde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cinsin yumurtaların rengi açık kahverengidir. Senelik yumurta verimi 250 tane civarındadır. 8-12 sene ömürleri olan bu ırkın tavukları ortalama 3 kilogramı bulmaktadır. Zor koşullara karşı elverişlidir. Plymouth Rock cinsi melezidir. Et kalitesi muhteşem olan bu ırk memleketimizde süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır. Tüy rengi siyah beyaz veya tamamıyla siyah veya beyazdır. Göz çevresi kırmızı renktedir. Kısa boylu bir tavuk cinsidir. Sağlam bacaklara sahip tavuk cinsidir. Parazit ve hastalıklara direnme gücü yüksek tavuk cinsidir. Bakımı kolay tavuklarıdır. Civcivleri hızla olgunluğa ulaşmaktadır.

 

Plymouth Rock Tavukları

Bu ırkın renk olarak 7 çeşidi bulunmaktadır. Beyaz çubuklu modeli en fazla bilinenleri arasındadır. Tavukların gelişim süreci sonrası ağırlıkları 3-3,5 kilogramı bulmaktadır. Horozları ise 4 kilogram civarındadır. Yumurta renkleri kahverengi olmaktadır. 60-70 gram arasında değişen yumurtalar üretebilmektedirler. Kombine oldukları için orta büyüklükteki tavuk cinsidir. Et verimleri iyi düzeydedir. Deri ve bacak renkleri sarı renktedir. Ortalama 6 aylık olduklarında yumurtlama dönemine girerler. Zorlu hava şartlarında verim düşmekte lakin yine yumurta vermeye devam etmektedirler. Zor hava koşullarına ve elverişsiz bakım ortamlarına bile elverişli bir hayvandır. Uçucu özellik taşıyan hayvanlar oldukları için bahçesi olan üreticiler daha çok tercih etmektedirler. Saldırgan özelliğe sahip değillerdir. Memleketimizde bu ırk ilk defa 1954 senesinde Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafınca üretilmiştir. Halk arasında çilli diye adlandırılmaya başlanmıştır. TAE tarafınca ticari kuruluşlara tedarik edilebilmektedir. Dünyanın görmüş olduğu ilk kombine tavuk olması bakımından mühimdir. Lakin sonraları melezleşerek özelliklerini kaybetmişlerdir.

 

Sussex Tavuk

Anavatanı Roma olan bu tavuk cinsi iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi et üretimi için diğeri ise yumurta içindir. Yumurta tavuğu et tavuğunun büyüklük yönünden dörtte birine sahiptir. Tür içerisinde ayrım yapmak zor olsa gerek. Zira kahverengi, kırmızı, benekli, beyaz, gümüş ve  oldukça fazla rengi bulunmaktadır. Görüntü itibari ile başka tavuklara göre daha güzeldir. Dikdörtgen yapılı bir tavuk türüdür. Tavukların ağırlığı 3 kiloyu geçik olmaktadır. Horozları ise 4 kilogramı bulmaktadır.

30-40 hafta arasında değişen bir kuluçka süresi vardır. Yapılmış olan araştırmalarda yumurta veriminin oldukça yüksek olduğu fark edilmiştir. Ortalama olarak senelik 260-280 tane yumurta üretimi yapabilmektedir. Yumurta renkleri kırmızı ve beyaz olmaktadır. Açık alanlarda yetiştirildiğinde yumurtlama miktarı da fazla olmaktadır. Et bakımından özellikle horozu tercih ediliyor. Geniş ortamda bakılırsa dayanıklılıkları artmaktadır. Sıcak aylarda kuluçkaya yarmaktadırlar. Hareketli lakin uysaldırlar.

Bölgesel faktörleri de göz önüne alarak, en fazla yumurtlayan tavuk cinslerinden herhangi birini seçerek organik tavuk yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu