MemurSgk - Ssk - Bağkur

Emekliye Bedava Ulaşım, Kaplıca, Kredi, Maaş 2021 Avantajları

Devletimiz her ne kadar emeklilik yaşını 65’e çıkarsa da, ölmez sağ kalırsak kimi olanaklar sağlıyor. Bunlar ücretsiz ulaşım, Sosyal Güvenlik Kurumu destekli kaplıca, emekli aylık maaşı alma, 65 yaş üzeri olanlar için çeşitli indirimler olarak devam ediyor. İşte emekliye sunulan avantajlar ve diğer fırsatlar haberimizde.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Şayet bir emeklinin 200 metrekareden daha küçük bir evi var ise ve sadece 1 tane evi bulunuyorsa vergiden muaf tutuluyorlar. Şayet bir emekliye bilmeden bu parayı ödemezse belediyelere müracaat edip 5 senelik geriye dönük olarak iade isteğinde bulunabilirler.

MAAŞ PROMOSYON ÖDEMELERİ

Emeklilerin cebini en çok rahatlatanlardan bir tanesi de promosyonlar. Maaşlarının yatırıldığı bankadan senelik ekstra para alabiliyorlar. Emekliler bankalarından ek gelir olarak promosyon ödemeleri alabilmektedir. SGK protokolüne göre 3 senelik 500 ila 750 Türk Lirası arasında bir gelir elde edebiliyor. Bunun için maaşları 3 sene boyunca taşıdıkları bankalardan almak kafi oluyor. Aylık maaş promosyon ödemeleri taahhüt şartı Korona virüs tedbirleri kapsamında geçici olarak kaldırılmıştır. TBB tarafınca yapılmış olan açıklamaya göre promosyon ödemeleri bankalara hesaplara direkt yatırılacak. 76 yaşından büyük emekliler aylıklarını talep etmeleri sebeple evlerinden ödeme alabilecekler.

EMEKLİLERE İŞYERİ AÇMA TEŞVİKLERİ

Emekli olan kimse evde oturmak yerine iş yeri açıp çalışmak isterse korkmasına gerek yoktur. Çünkü emekliler için teşvik bu alanda da geçerli olmaktadır. Bir emekliye aylık maaş bağlansa da kendisine bir iş yeri kurabilir esnaflık yapabilir. İşte bu aşamada kendisinden kesilen ortalama 650 liralık primi ödemek mecburiyetinde değil. Yalnızca bu da değil hazinenin yüzde 5 teşviki var ve aynı zamanda her personeli için 100 Türk Lirası eksik prim ödeme hakkı bulunmaktadır.

HACİZDEN MUAFLAR

Emeklilik unutmuş olduğu veya bilmediği bir konuda hacizden muaf olma durumudur. Kredi kartı kredi borcu veya senet gibi borcu olan emekli korkmasına gerek yoktur.  Çünkü emekli aylıklarına haciz konulamıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca haciz konulabiliyor. Şayet bir emeklinin emekli aylığına haciz konulmuşsa icra müdürlüğüne gidip itiraz etme hakları bulunmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 92 maddesine bakılarak emekli aylıklarına Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ve nafaka borcu haricinde kimse haciz getiremez. Ama emekliler bu konuda izin verirlerse şu demek oluyor ki muvafakat verirseniz, o vakit haciz gelir. Muvafakatı kaldırırsanız da haciz yine sona erer. Şu demek oluyor ki kanun gereğince emekli maaşlarına, sürekli iş göremezlik gelirlerine, Dul yetim aylık ve gelirlerine, yalnızca SGK alacakları için Sosyal Güvenlik Kurumu ve nafaka alacakları içinde boşanan eş ve çocuklar izinsiz icraya koyabilirler. Bunun dışındaki alacaklar için borçlu emekli dul yetimin izni olmadan asla kimse icra ve haciz konulamaz bu maaşlara. Normalde banka alacakları ya da gerçek ve tüzel bireylerin alacakları için emeklinin Yetimin aylığına haciz icra konulamamaktadır. Ama borçlunun emekli aylığından kesilsin şeklinde izni var ise o vakit haciz yapılabilir. Bunun haricinde haciz ya da icra yasaktır. Peki Emekli maaşım haczedilsin şeklinde izin verdikten sonrasında bundan caymak olanaklı mıdır? Bu soruya da yanıt Muhakkak evettir. Bu izinden de daima dönebilir muvaffakatınızı geri alabilirsiniz.

HACİZ KONUSUNDA AYRIM VAR MI?

Şu anda emekli maaşlarına haciz konulmuş olan böyle önceleri bir ayrım vardı. Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylığına haciz konulur, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olanların maaşına haciz söz konusu değildi. Sonraki zamanlarda bu ayrım giderildi. Eşitlik ilkesine dayanarak şimdi bütün emeklilerin maaşlarına haciz konulamamaktadır. Haciz yalnızca emekli SSK’nın şayet bir prim alacağı varsa ona konulabilir.  Bir de nafaka alacaklarına haciz konulabilir.  Emekli maaşına nafaka ve SSK prim borcu haricindeki borçlar için Emekli sandığı emeklileri aylıklarını haciz konulamaz.

EMEKLİ ULAŞIM AVANTAJLARI

65 yaş ve üstü emekliler şehirler arası demiryolu deniz kanalıyla Ulaşım ve otobüslerde %50 indirim hakkı vardır. Evi olmayan emekliler için TOKİ devreye girmektedir. Emeklilerin farkında olmadığı veya bilmediği bir başka avantaj saat TOKİ Konutlarıdır. TOKİ emekliler için yapmış olduğu projeler de ortalama % 25 konut ayırıyor. Şu demek oluyor ki bir emekli ortalama 300 350 Türk Lirası taksitle ev sahibi olabiliyor.

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENECEK Mİ?

Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile yükselecek. Bu formül özellikle düşük aylık alan emeklinin yüzünü güldürecek. Çalışmaya göre emekli aylıkları asgari ücretten daha az olamayacaktır. Ortalama 11 milyon SSK ve Bağkur emeklisinin yüzünü güldürecek bir çalışma gündeme geldi. En düşük emekli aylık maaşı asgari ücretle eşitlenecek. Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile yükselecek.

Bu formül özellikle düşük aylık maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Çalışmaya bakılarak emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak. Çalışmanın hayata geçmesiyle özellikle 2000 ve sonrasında emekli olan SSK’lı larla Bağkur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi anlamda zam yapılacak. Şu anda uygulanmakta olan net 2324, 70 tl asgari ücret emekli aylıklarının da tabanlı oluşturacak. Böylelikle bütün emekli maaşları 2021 yılından itibaren bin liranın üstünde olacak.

En düşük emekli aylığı 1500 Türk lirası Oldu

Covid-19 tebdirleri çerçevesinde emekli aylıkları da artırıldı. Ekonomi istikrar paketi dahilinde en düşük emekli aylığı alan 850 bin emeklinin maaşları 1500 Türk lirası’ ye yükseltildi.

Ayrıca 2021 Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödemesi de erken tarihe çekildi. Emeklilerin bayram ikramiyeleri Nisan ayında yatırılacak.

EMEKLİYE BEDAVA KAPLICA İMKANI SAĞLANACAK

SGK tarafınca rapor alarak başvuru meydana getiren emeklilerimizin kaplıca harcamaları karşılanmaktadır. Burada esas olan emekli kişinin kaplıca ihtiyacının olması ve bunun sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesidir.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası en çok emekli aylığı ve promosyon veren banka olarak biliniyor.  Bu bankalar emekli yurttaşlarımıza promosyon haricinde öncelik sırası, kredi imkanları gibi çoğu ek olarak hizmet sağlıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu