Sgk - Ssk - Bağkur

Emekliye 2020 Yılında Promosyon Verilecek Mi?

Emekliler 2020 senesinde de promosyon ödemesi alıp almayacaklarını merak ediliyordu. Sonunda 1 Mart 2020 tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu ile T.C. Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol sonucunda emeklilere promosyon ödenmesine karar verildi. Yapılmış olan anlaşma sonucunda emekli maaşını taşıyan müşterilere özel bankalar, 1500 Türk Lirasına kadar emekli maaşı olan kişilere 500 Türk Lirası, 1500-2500 Türk Lirası arasında emekli aylık maaşı alanlar 625 Türk Lirası, 2500 Türk Lirası ve üzerinde aylık maaş alanlar ise 750 Türk Lirası tutarında promosyon ödemesi yapacak.

Koronavirüs toplantısından açıklanmış olan ekonomi paketinde emekliler için düzenlemeler yapıldı. Buna bakılırsa 18 Mart 2020 tarihinde açıklanan ekonomi paketinde emekliler ile ilgili olarak promosyon, ikramiye ve maaşlar ile ilgili olarak yer edinen maddeler;

  • En düşük emekli aylık maaşı 1.500 Türk lirası. olacak.
  • Emeklilerin bayram ikramiyeleri NİSAN ayı başlangıcında ödenecek.
  • Emekli promosyon ödemeleri için bankalara gitmek gerekmiyor. Ödemeler direk hesaplara yatırılacak.

Emekli Promosyon Açıklaması (BANKALAR BİRLİĞİ) Son Dakika

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafınca yapılmış olan açıklamaya göre promosyon ödemeleri taahhüt verme süresi 30.06.2020 tarihine kadar olan emekli kişilerden hiçbir onay verilmeksizin promosyon meblağlarının banka hesaplarına ödenmesine karar verilmiştir.

Banka promosyonlarında taahhüt koşulu kaldırılmıştır.

Promosyon Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

2007/21 sayılı genelgeye bakılırsa promosyon ödemesi sadece memurlara yapılıyordu. Genelgede emekli ibaresi geçmediği için bu olanaktan emekliler faydalanamıyordu. Ancak yapılmış olan düzenleme ile emeklilere de promosyon ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Şu demek oluyor ki bu bağlamda yapılmış olan ödemeler yasal bir dayanağa bağlanmış oldu. Bu nedenle bankalar ile protokol imzalandı. Yeni emekliler de bu olanaktan faydalanabiliyor. Ödemelerin yapılabilmesi için bireyin mevcut bankadan aylık maaş alması gerekmektedir. Maaşını bu bankaya taşıyanlar için ise 3 sene süre ile banka değiştirmemeleri koşulu konuluyor. Bu koşulu sağlayan emeklilere aylık maaş tutarlarına göre 500 Türk lirası, 625 Türk lirası, 750 Türk lirası olmak üzere ödemeler yapılıyor. Bu bankalar emeklilerin aylık maaş aldıkları bankaların yüzde 95,5 oranına denk gelmektedir. Ancak emekli maaşınızı taşıyarak siz de bu olanaktan faydalanabilirsiniz. Protokole bakılarak ödeme yapılan bankalar;

Promosyon Tutarları Neye Göre Belirleniyor?

Promosyon ödemelerinde belirleyici etken aylık maaş tutarlarıdır. Bu bağlamda 3′ lü bir grup oluşturulmuş ve tutarlara belli sınırlar çizilmiştir. Alt limit miktarı 500 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Eğer emeklinin aylık maaşı 1500 Türk lirası’ nin altında ise kendisine 500 Türk lirası promosyon ödemesi yapılacaktır. 1500 Türk lirası ile 2500 Türk lirası arasında olan kişilere 625 Türk lirası, maaşları 2500 Türk lirası’ nin üzerinde olan kişilere ise 750 Türk lirası ödeme yapılmaktadır. Ama özel bankaların ücretleri bu miktarlardan daha yüksek de olabilmektedir. Memurlar düzenli gelirleri olan kimseler oldukları için bankalar kendileri ile daha fazla muhatap olmaktadırlar. Bu senede kendilerine verilecek olan promosyon ödemeleri 1 senede yapılabilmektedir. Mesela Halk Bankası memurlara 1,5 yılda bir olmak suretiyle 750 Türk lirası promosyon ödemektedir.

Her Sene Ödenecek Mi?

Emeklilerin promosyon ödemeleri memurlarınki gibi olmamaktadır. Kendilerine 3 senelik süre ile ödeme yapılmaktadır. Bankalar ile imzaladıkları sözleşmelerde emekliler 3 sene süre ile aylık aldıkları bankayı değiştirmeyeceklerini taahhüt etmektedirler. Bu süre bittikten sonrasında emekliler ile banka arasında yeniden bir protokol imzalanacak. Yeni protokolde 2020 senesi 2023 senesi arasında emeklilere özel nakit hediye ödemelerini ne kadar olacağı sonunda kesinleşti. Ama ödemelerin sene içerisinde ödenecekleri zamanlar belli. Emekliler promosyon ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak yapılacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesine promosyon ödemelerinin yapılacak olduğu aylar;

  • 0-2 olan kişiler Mart ayında
  • 2-4 olan kişiler Nisan ayında
  • 6-8 olan kişiler Mayıs ayında promosyon alıyor. 

Emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı duyurulmadan önce katılım bankaları tarafınca bir takım kampanya çeşitleri başlatılmıştı. Maaşını taşıyana çeyrek altın şeklinde kampanyalar ile emeklilerin yüzleri gülmüştü. Daha öncesinde bu bankalar ile maaş taşıma mevzusunda anlaşma yapanlar ancak anlaşmaları bittiğinde kamu bankaları ile protokol imzalayabilecekler. Özel bankalar ile sözleşme yapanların ise anlaşmalarını kamu bankalarına taşımadan promosyon ödemesi alabilmelerinin önü açılmıştır.

Şartlar

İlgili Bakanlık bankalar ile imzaladığı protokol sonucunda herhangi bir şart koşulmasını ortadan kaldırdı. Sadece 3 sene süre ile maaşını bu bankalardan almayı taahhüt edenlere promosyon ödemesi yapılacaktır. Bankalar önceki senelerde promosyon ödemesi yapmak için otomatik ödeme talimatı vermek, kredi kartı almak, kredili mevduat hesabı açmak gibi koşullar koymaktaydı. Şu demek oluyor ki bankaların ürünlerinden herhangi birini satın almak gerekiyordu. Ancak emeklilere verilecek olan promosyon ödemelerinde bu hizmetlerden birini almaya gerek kalmamıştır. Emeklinin talebi sonucunda kendilerine hizmet sunulabilmektedir. Banka  kredi kartı alanlara, hesap açanlara veya otomatik ödeme talimatı verenlere fazladan bir promosyon ödemesi yapabilir.

Promosyon anlaşması yaparken sözleşmeyi güzel şekilde okuyun. Banka sözleşmede bu ürünler karşılığında da promosyon ödemesi yapılacak olduğunu taahhüt edebilir. Konu ile alakalı gerekli bilgiyi bireysel müşteri temsilcinizden alın. Şayet bu sözleşmeyi okumadan kabul etmeniz durumunda şikayet hakkınız da vardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikayette bulunacağınız gibi, Alo 170′ i arayarak bu çağrı hattı üstünden de şikayette bulunma imkanınız vardır. Kredi kartı hizmeti alan emeklilerden üyelik parası talep edilmeyecek. Bundan dolayı emekliler kredi kartını tercih edebilirler. Veya vadeli mevduat hesabı açarak hesap kullanım parası talep edilmemektedir. 750 Türk lirası olan promosyona ilave olarak 100-150 Türk lirası arasında da fatura tutarı kadar promosyon ödemesi yapılıyor. Bu şekilde promosyon ödemesi 1500 Türk lirası’ yi bulabiliyor.

Bankaların Kampanya çeşitleri

Bankaların 750 Türk lirası’ ye ilave olarak aylıklarını taşımaları koşulu ile ödedikleri ekstra promosyon ödemeleri de söz bahsi olabilmektedir. Bu bankalar;

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası memleketimizde en çok emekli müşterilerine hizmet vermektedir. Promosyon ödemesi talep edenlerin Ziraat Bankası’da sözleşme imzalamaları gerekiyor. Ayrıca maaşını 3 sene süre ile bankaya taşımayı taahhüt edenlere başka imkanlar da sunulacaktır. Promosyon ödemeleri nakit olarak ödenmektedir. Müracaatlar şubelerden, internet bankacılığından, çağrı merkezlerinden yapılmaktadır. PRO yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız ile beraber 4757′ ye SMS göndererek de müracaat yapılabilmektedir.

Denizbank

Denizbank emeklilere birçok olanak sunan bankalardan bir tanesidir. Aylıklarını 3 sene süre ile bu bankadan alacağını taahhüt eden emeklilere 1.000 Türk lirası’ ye kadar ödeme yapılabiliyor. Ödemeler aylık maaş miktarı dikkate alınarak yapılıyor.

  • Maaşları 1.500 Türk lirası ve altında olan kişilere 675 Türk lirası
  • 1.500 Türk lirası ve 2.500 Türk lirası olan kişilere 800 Türk lirası
  • 2.500 Türk lirası ve üstünde olan kişilere 1.000 Türk lirası ödeme yapılacaktır.
  • Bu ödemeler nakittir. Denizbank şubelerine başvurarak aylık maaş taşıma sözleşmesini imzalamanız kafi olacaktır. Bankanın emekli müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranları da oldukça düşüktür. Denizbank’ tan kredi almak istemekte olan emekliler için ise ekstra ücret, dosya harcı ve taahhüt şeklinde işlemlere ve ödemelere gerek duyulmayacaktır. Denizbank’a maaşınızı taşımak için dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Aylık maaş taşıma dilekçesini görüntülemek için tıklayınız.

PTT şubelerinden de aylığınızı 3 yıllığına taşıma sözü vererek promosyon ödemesi alabilirsiniz. Ayrıca PTT Aktifbank, Teb ve Denizbank ile anlaşmalıdır. Bu bankalara da başvurarak emeklilere verilecek olan promosyonlardan faydalanabilirsiniz. Sözleşme imzalayarak bu ödemeyi nakit olarak alma imkanınız vardır. Ayrıca PTT’ nin vermiş olduğu emekli kredisi de bulunmaktadır.

Fibabanka

Fibabanka‘ ya aylığını transfer eden kişilere banka tarafınca promosyon verilmektedir. Ayrıca kredi ve vadeli mevduat hesaplarında olanaklar sunulmaktadır. Banka sizden herhangi bir dosya masrafı ve hesap kullanım parası talep etmemektedir. Aylık maaş tutarınıza göre 500 Türk lirası ila 750 Türk lirası arasında promosyon vermektedir.

Akbank

Ödenecek en fazla promosyon tutarı 750 Türk lirası’ dir. Ek promosyon tutarları ise 200 Türk lirası, 225 Türk lirası ve 250 Türk lirası’dır. Toplamda 1.000 Türk lirası’na kadar emekli promosyon verilmektedir. 3 yıllığına emekli aylığını bankaya transfer edenler ödemelerden faydalanabilmektedir. Ayrıca bankanın sunmuş olduğu birçok avantaj da bulunmaktadır. Ücretsiz para transferi, emeklilere sunulan makul faiz oranları, öteki banka ATM’ lerinden ücret ödemeden para çekme gibi birçok olanak sunulmaktadır.

İNG Bank

İng Bank 750 Türk lirası promosyona ilave olarak, faturalarına otomatik ödeme talimatı veren kişilere ekstra ödeme yapan bankalardan bir tanesidir. 1 faturaya 50, 2 faturaya 150 Türk lirası ödenmektedir. 750 Türk lirası’ye varan promosyon ödemelerine ek, Turuncu ekstrayla 750 Türk lirası harcamalarına 50 Türk lirası değerinde nakit ek promosyon alabileceklerdir. 3 sene boyunca her ay 50 Türk lirası, 1.800 Türk lirası promosyon edecektir. Toplamda promosyon ödemeleri ise 2.550 Türk lirası olacaktır.

2020 senesinde da emeklilerin aylık maaş transferi yaparak bankalar ile anlaşmaları halinde kendilerine promosyon ödemesi yapılacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu