Genel

Emeklinin Bayram İkramiyesine İcra ve Haciz Gelir mi?

Emeklinin bayram ikramiyesine haciz gelmesi kanunen mümkün değildir. Emeklilerin nafaka ve kurumsal şartlar dışında maaşlarına haciz konulması ya da kesinti yapılması da mümkün değildir. Bu durumlar ancak emekli kişinin onay verdiği borç ödemelerinde gerçekleşebilmektedir. Emeklinin bayram ikramiyesine icra gelmesi durumu yasaya aykırı olduğundan mahkeme tarafından müdahale gerektirir.

Çiftçiye gelen icrada hacze konu edilemeyecek eşyalar hakkında bilgiler yazımızdadır.

Emeklinin Maaşına Hangi Durumda Haciz Gelebilir?

Kanunen emeklinin onayı olamdığı sürece maaşına haciz gelmesi ya da maaştan kesinti yapılması mümkün değildir. Emeklinin maaşına haciz gelebilmesi durumu ancak maaşın herhangi bir borç karşılığında teminat olarak gösterilmesiyle olabilir. Bankadan kredi almak için başvuran kişi, emekli maaşını kredi için teminat olarak göstermişse ve kredinin ödenmediği durumda haczedileceğine dair belgeleri imzalamışsa emekli maaşına haciz mümkündür. Emekli kişiler bu belgeleri her zaman bilerek imzalamaz. Bu noktada özellikle bankaya kredi başvurusu yapılırken imzalanan tüm belgeler okunmalıdır. Emekli maaşının hacizli olduğu durumlarda bile, emeklinin bayram ikramiyesine icra gelmesi olanaksızdır. Böyle durumlarda haciz için kesilen miktar bayram ikramiyesi dahil edilmeden hesaplanır.

Çifte vatandaşlığı olanlar çifte emekli olabilir mi? Bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli Maaşına Haciz Gelmesi Durumunda Ne Olur?

Emekli kişilerin kendi onayladıkları durumlarda maaşlarına haciz gelebilmektedir. Ancak emekli maaşına koyulan hacizde maaşın tamamına el koymak mümkün değildir. Söz konusu borç, emekli maaşından kesilerek tahsil edilebilir. Emekli maaşı üzerinde haciz olması durumunda alacaklı her ay yatan maaşın en fazla 1/4’üne el koyabilmektedir. Kanunen haciz durumunda emeklilerden daha fazla kesilmesi yasaktır. Emekli maaşının çeyreğinden daha fazla bir kesinti yapılması durumunda mahkemeye başvuru yapılabilir. Yasaya aykırı olan durum mahkeme kararı ile düzeltilecektir.

Sitemizden çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Emekli Maaşının Hacizli Olması Durumunda Bayram İkramiyesinden Kesinti Yapılabilir Mi?

Emekli maaşının üzerinde hali hazırda haciz bulunması durumunda, bayram ikramiyesi yattığında haciz durumundan kaynaklı ikramiyeden kesinti yapılması mümkün değildir. Haciz için maaştan kesilecek miktar hesaplanırken bayram ikramiyesi dahil edilmez. Emekli maaaşı normal şartlarda her ay ne kadar yatıyorsa haciz için kesilecek para, bu miktara göre belirlenir. Emeklinin bayram ikramiyesine icra gelmesi durumunda yasa ihlali söz konusudur. Bu durumda emekli kişinin itiraz etme ya da dava açma hakkı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu