Genel

Emeklilik Tahsis Numarası Ne İşe Yarar?

Emeklilik tahsis numarası verildiği zaman olarak emeklilik statüsünün kazanıldığı gün verilebilir. Emekli olma şartları sağlandığında yani yaş şartı, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartları yerine geldiğinde ve emeklilik için başvuru yapıldığında aylık bağlanma sürecinde sigortalıya emeklilik tahsis numarası verilmektedir.

BAĞKUR’ lulara BAĞKUR numarası, memurlara sicil numarası daha sonra emeklilik tahsis numarası yerine geçtiği için ayrı bir tahsis numarası verilmemektedir. Bu halde 4A’lılar emeklilik başvurusunu yaptıktan sonra tahsis numarasını alırken, 4B’liler ve 4C’liler tahsis numaralarını sicil numarası olarak aldıklarından başvuru yapmadan önce sadece emeklilik şartlarını sağlamaları durumunda sicil numaralarını emeklilik tahsis numarası olarak kullanabileceklerdir.

Emeklilik Tahsis Numarası Ne İşe Yaramaktadır?

emeklilik tahsis numarasi ne ise yaramaktadir

Emeklilik tahsis numarası işlevi SGK tarafından emekli maaşı bağlanan kişileri tek bir numarayla takip etmeyi sağlamasıdır. SGK tarafından emeklileri takip için verilen tahsis numarası bir nevi emeklilik numarası olarak da adlandırılabilir. Bu numaranın amacı emekli kişiyle ilgili işlemlerin SGK tarafından daha hızlı yapılmasını sağlamaktır. Emeklilik tahsis numarası sayesinde emekli maaşının ne zaman yatırılacağı da öğrenilebilmektedir.

Emeklilik Tahsis Numarası Nasıl Öğrenilir?

Emeklilik tahsis numarasını öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için öncelikle şifre gerekmektedir. Her vatandaşın kendine ait bir e-devlet şifresi bulunmakta ve bu şifre ancak PTT şubeleri aracılığıyla edinilmektedir. Herhangi bir PTT şubesine gidip e-devlet şifresi talebinde bulunmak şifreyi edinmek için yeterli olacaktır.

E-Devlet şifresi edindikten sonra şifreyle sisteme girerek hesabı aktifleştirmek ve yeni bir şifre koymak gerekmektedir. Bu işlemler halledildikten sonra e-devletin arama butonuna “emeklilik tahsis numarası sorgulama” yazılarak arama yapılmalıdır. Arama yapıldıktan sonra kişinin karşısına 4A emekli tahsis numarası sorgulama, 4B emekli tahsis numarası sorgulama ve 4C emekli tahsis numarası sorgulama gibi seçenekler çıkacaktır. Kişi kendine uygun seçeneği seçerek aramaya devam etmelidir.

Tahsis numarası sigorta koluna göre seçildikten sonra emekli sigortalının emeklilik tahsis numarası ekranda görülecektir. Bu şekilde emeklilik tahsis numarası öğrenilecektir. Anlatılan iki işlemle de emeklilik tahsis numarasının öğrenilememesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü aracılığıyla emekli sigortalı tahsis numarasını öğrenebilecektir.

Emeklilik Tahsis Numarası ile Emeklilik Maaşı Nasıl Öğrenilir?

Emeklilik tahsis numarasıyla emeklilik maaşının yatma zamanını öğrenme tamamen tahsis numarasının son hanesiyle alakalıdır. Emeklinin hangi sigorta kolundan emekli olduğuna göre emekli maaşını aldığı gün değişmektedir. Aynı zamanda emeklilik tahsis numarasının son hanesindeki rakama göre de emeklilik maaşının yattığı gün değişmektedir. Kişi ait olduğu sigorta kolunda hangi rakamda hangi gün maaş yattığını öğrendikten sonra tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşının yattığı günü öğrenebilecektir.

Emeklilik Maaşlarının Yatırılma Tarihleri Nasıldır?

emekli maaslari yatirilma tarihleri

Emeklilik maaşlarının yatırılma tarihleri yukarıda da bahsedildiği üzere emeklilik tahsis numarasının son hanesine göre belirlenmektedir. Buna göre 4A’dan emekli olanların emeklilik tahsis numarasına göre emeklilik maaşlarının yatırılma tarihler şöyledir:

 • Tahsis numarasının son hanesi 9 olanlar her ayın 17’sinde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 8 olanlar her ayın 22’sinde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 7 olanlar her ayın 18’inde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 6 olanlar her ayın 23’ünde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 5 olanlar her ayın 19’unda,
 • Tahsis numarasının son hanesi 4 olanlar her ayın 24’ünde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 3 olanlar her ayın 20’sinde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 2 olanlar her ayın 25’inde,
 • Tahsis numarasının son hanesi 1 olanlar her ayın 21’inde ve
 • Tahsis numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 26’sında emekli maaşı almaktadır.

4C’liler ise;

 • Tahsis numarasının son rakamları 00 ve 40 olanlar her ayın 1’inde,
 • 41-46 olanlar her ayın 2’sinde,
 • 47-49 olanlar her ayın 3’ünde,
 • 50-53 olanlar her ayın 4’ünd eve
 • 54-59 olanlar her ayın 5’inde emeklilik maaşı almaktadır.

4B’liler ise;

 • Tahsis numarasının son rakamı 5, 7, 9 olanlar her ayın 25’inde,
 • 1 ve 3 olanlar her ayın 26’sında,
 • 4, 6, 8 olanlar ayın 27’sinde ve
 • 0 ve 2 olanlar ayın 28’inde emeklilik maaşlarını almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu