Food

Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik işlemlerinin tamamlanmaya başlaması için öncelikle çalışan kişilerin emekli olabilmek için gereken şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir. Çalışan kişiler belirlenen sayıda günü, yaşı ve prim gününü doldurmuş olmaları akabinde emeklilik işlemlerine başlamak için başvuruda bulunabilir. Bu şartları sağlayan kişilerin emeklilik başvurusu için gereken evrakları tamamlamaları ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırmaları lazımdır. Akabinde kişilerin emeklilik işlemleri başlamış olur. Bu süreç içerisinde başvurularının durumunu merak eden başvuru sahipleri ise sorgulama işlemleri yaparak başvuru durumlarına dair bilgilendirme alabilmektedir.

Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Belgeler

emeklilik basvurusu icin gerekli belgeler

Emeklilik başvurusu esnasında talep edilen evraklar emekli olacağınız sigorta koluna göre değişiklikler gösterebilmektedir. Fakat bütün emeklilik türleri için ihtiyaç duyulan bazı kesin evraklar da söz konusudur. Bu evraklar hangi sigorta kolundan emekli olursanız olun sizden talep edilecektir. Söz konusu olan bu evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • Gelir belgesi muafiyetini gösteren belge,
 • Tahsis ve talep beyan belgesi,
 • İş akdinin sonlandığını gösteren belge.

Bağ-Kur Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

Bağ-Kur sigorta kolundan emekli olacak kişiler ise yukarıda yer alan belgeler haricinde şahsa ait olan talep dilekçesi de hazırlamalıdır. Bunun dışında eğer kişiler Bağ-Kur borçlarını yapılandırmışsa bu yapılandırmanın içerik belgesi ve yapılandırmaya ait olan karar belgesi de hazırlanmalıdır.

Emekli Sandığı Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

Kişi Emekli Sandığı’ndan emekli olacak ise yukarıda yer alan genel emeklilik işlemleri belgelerine ek olarak başka belgeler hazırlamakla da yükümlüdür. Emekli Sandığı’ndan emekli olacak kişilerin hazırlaması gereken diğer belgeler ise şöyledir:

 • T.C. kimlik kartı,
 • Son 6 aya ait olan üç adet fotoğraf,
 • Emekli maaşının hangi bankadan alınacağına dair dilekçe,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Erkekler için askerlik belgesi,
 • Memuriyete başlama tarihine dair olan mezuniyet belgesi,
 • Sigorta birleştirme işlemi söz konusuysa bu işlemin beyanı olan belge,
 • Sigorta ödemelerinin tümünü kapsayan belge.

Emeklilik işlemleri esnasında talep edilen belgelerin eksiksiz tamamlanması önem arz etmektedir. Zira bu belgelerin eksik ya da hatalı olması durumunda emeklilik işlemlerinin sekteye uğraması da söz konusudur.

Emekli Sandığı Emeklilik Başvurusunda Mezuniyet Belgesi Yoksa Ne Yapılır?

emeklilik sandigi emeklilik basvurusu

Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için mezuniyet belgesi şartı aranmaktadır. Bu mezuniyet belgesinin hazırlanan evraklar arasında olmaması durumunda kişilerin emeklilik başvuruları ilerlemez. Dolayısıyla emeklilik başvurusunda bulunacak kişilerin mezuniyet diplomasına sahip olması ve bunu hazırladığı emeklilik başvurusu belgelerinin arasında koyması gerekmektedir.

Kişi işe başladığı döneme ait mezuniyet belgesini bulamıyorsa kişinin yapması gereken Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Müdürlüğü’ne başvurmasıdır. Fakat başvurması gereken Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Müdürlüğü mutlaka kişinin mezun olduğu okulun bağlı olduğu İlçe Müdürlüğü olmalıdır. Bu müdürlüğe başvurarak yetkili kişilerden yeni mezuniyet diplomasını talep edebilmektedir. Bu konuda izlenebilecek diğer bir yöntem ise kişinin mezun olduğu okula müracaat etmesidir. Eğer kişinin mezun olduğu okul hâlâ aktif olarak eğitim vermeye devam ediyorsa kişiler okula başvuruda bulunarak yeni mezuniyet belgesini temin edebilir.

e-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu

Kişiler e-Devlet üzerinden de emekliliğe başvuru yapabilmektedir. Bunun için kişilerin e-Devlet sistemine üye olması gerekmektedir. e-Devlet üyeliği bulunmayan kişilerin PTT şubelerine müracaat ederek e-Devlet şifrelerini temin etmeleri mümkündür. e-Devlet şifresi temin edildikten sonra kişilerin izlemesi gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” hizmetine tıklamak gerekmektedir.
 • “Yeni Başvuru” seçeneğine tıkladıktan sonra bu alanda bulunan seçenekleri kendinize uygun olacak şekilde tamamlayın.
 • Tahsis Talep Türü seçeneğini işaretleyin.
 • Sigorta kolunuzu işaretleyin. (Eğer Bağ-Kur sigorta koluna mensupsanız Bağ-Kur numaranızı girmeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından “İlerle” seçeneği işaretlenmelidir.

Bu şekilde e-Devlet üzerinden emeklilik işlemlerini gerçekleştirmiş olacaksınız. Akabinde SGK yetkilileri sizinle iletişime geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu