Genel

Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?

Emeklilik iptali şartları bireysel emeklilikler için geçerli olmakta ve sigortalının kendi isteğiyle emekliliğinin iptal edilmesi bireysek emeklilik sisteminde mümkün olmaktadır. Bireysel emeklilik, kişinin birikimlerinin %25 devlet katkısı ile desteklendiği bir sistemdir. Bu sistemden çıkış yapmak için öncelikle bireysel emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra 2 ay geçmiş olması gerekmektedir. İki ay geçmeden emeklilik iptali için gerçekleştirilemez.

Bireysel emeklilikten çıkmak için aranan tek şart bu sistemde iki ay bulunmuş olmaktır. Bu şart sağlandıktan sonra isteyen her bireysel emeklilik mensubu bireysel emeklilik ödemeleri yaptığı bankayla iletişime geçerek iptal işlemini yapabilecektir.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

emeklilik sartlari nelerdir

Emeklilik şartları üç tanedir. Bir sigortalının emekli olabilmesi için öncelikle kendi sigorta kolundaki sigortalılık süresini doldurması gerekmektedir. Sigortalılık süresini tamamlamış olan sigortalı mensup olduğu sigorta kolundaki yaş şartını da sağlıyorsa emekli olabilmek için sadece prim gün sayısını doldurması gerekmektedir. Bu üç şartın birinin bile eksik olması halinde sigortalı çalışan emekli olamayacaktır. Bu nedenle üç şartın hepsinin sağlanması gerekmektedir.

Emeklilik Maaşları Ne Kadar?

Emeklilik maaşları tutarları sigortalı çalışanın mensup olduğu sigorta koluna göre farklılık göstermektedir. 4A, 4B ve 4C sigorta kolunun her birine göre farklı emeklilik şartları ve farklı emeklilik maaşları bulunmaktadır. Bu sigorta kollarında emeklilik iptali yapılarak ödenen paranın iadesi de olmadığından sigortalı çalışanın prim borcunu tamamlaması ve ödediği prime göre emekli olması gerekmektedir. Ancak kişi prim borcunu tamamlamayarak emekli olma şansını da kaçırabilir.

Sigorta kollarına göre en düşük emeklilik maaşları şöyledir:

  • En düşük 4A’lı emeklinin maaşı 2.536 TL’dir.
  • En düşük 4B’li emeklinin maaşı 2.274 TL, tarım BAĞKUR’ lusunun ise 1.718 TL’dir.
  • En düşük 4C’li emeklinin maaşı ise 3.021 TL’dir.

Emeklilik Maaşları Nasıl Hesaplanır?

emeklilik maaslari nasil hesaplanir

Emeklilik maaşlarının hesaplanması her sigorta koluna göre farklılık göstermektedir. Üç sigorta koluna göre emeklilik maaşlarının hesaplanması şöyledir:

4A’lı olarak emekli olan birinin SGK emekli maaşı hesaplaması şu formülle yapılmaktadır;

“Gösterge rakamı X Aylık bağlama oranı X Katsayı = 4A emekli maaşı.”

Burada gösterge rakamı; kişinin yıllık ortalama kazancına göre hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken son 10 yılın kazancı değerlendirilmekte ve kişinin son 10 yıl boyunca edindiği kazanç 10’a bölünmekte ve yıllık ortalama kazancı bulunmaktadır. Bu hesaplamayla bulunan yıllık ortalama kazanç gösterge tablosu ile karşılaştırılarak en yakın değere göre gösterge rakamı belirlenmektedir.

Katsayı; belirli bir değerdir. Bu değer ise 12000’dir. Aylık bağlama oranı ise yine katsayı gibi belirlidir ve %60 oranında kabul edilmektedir. Bu şekilde 4A’lı olarak emekli olan birinin emekli maaşı hesaplanmakta ancak bir unsur daha göz önünde bulundurulmaktadır. Kanun değişimi nedeniyle 2000 ve 2008 yılları öncesi ve sonrasında emekli olanlara maaş durumu değişmekte ve hesaplama buna göre yapılmaktadır.

4B’li olarak emekli olanların emekli maaşı ise şu formülle hesaplanmaktadır:

“Ağırlıklı ortalama X Aylık bağlanma oranı = 4B emekli maaşı.”

Burada farklı olarak ağırlıklı ortalama terimi bulunmaktadır ve ağırlıklı ortalama büyüme hızı ve TÜFE rakamları ortalamasıyla bulunmaktadır.4C’li olarak emekli olanların emekli maaşları devlet tarafından hesaplanmakta ve kendilerine ait kanuna göre emekli maaşları belirlenmektedir.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Emekli maaşlarına yapılan zamlar şu şekildedir:

  • SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle 8,36 oranında zam yapılmıştır.
  • Memur emeklilerinin maaşlarına ise 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle 7,36 oranında zam yapılmıştır.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında emeklilik maaşlarına zam yapılmaktadır. SGK’ dan emekli olanlar emeklilik iptali yapamamakta ve yaş, prim ve sigortalılık süresi gibi şartları sağlayarak her yıl belli oranda yapılan zamlarla artış gösteren emeklilik aylıklarını almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu