Genel

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekliliğini hesaplamak isteyen vatandaşların söz konusu olan hesaplamayı yapabilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Sigortalı çalışan, çalışmaya başladığı günden bu yana geçen süreyi ve yatırılan sigorta primlerini göz önünde bulundurarak emekli olacağı zamanı hesaplayabilmektedir. Sigortalı çalışan üç farklı türde emekli olabilmektedir. Bu türler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emeklilik,
  • Bağ-Kur üzerinden emeklilik,
  • Bireysel emeklilik sigortası (BES) üzerinden emeklilik.

Emekli olmak isteyen kişilerin yukarıdaki sigorta türlerinden en az bir tanesinde yatırılmış sigorta priminin bulunması gerekmektedir. Emeklilik hesaplama işlemi yapacak kişiler emeklilik hesaplama tablosu kullanabileceği gibi e-devlet üzerinden de emeklilik hesaplaması yapabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Şartları

sosyal guvenlik kurumu emeklilik sartlari

SGK üzerinden emekli olmak için karşılanması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösteren bu şartlar için ortak olan şart ise emekli olmak isteyen kişinin sigortalı olarak çalışıyor olmasıdır. Kişilerin sigortalı bir işe başlama tarihinden itibaren başlayan bu süreçte emeklilik yaşı gelindiğinde maaş alınabilmesi için belirli vakitlerde sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Yatırılan sigorta primi miktarı kişinin emekli olduğunda alacağı maaş miktarını doğrudan etkilemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik şartlarında kadınlar ve erkekler arasında değişkenlik gösteren çalışma günleri ve emeklilik yaşı aşağıdaki gibidir:

  • 09.1976 tarihinde ve öncesinde sigortalı işe başlayan sigortalı erkek çalışanların emekli maaşı alabilmeleri için geçen yaş 55 olup en az 5000 iş günü çalışmış olması gerekmektedir.
  • 09.1999 tarihinden sonra sigortalı işe başlayan erkek çalışanların emekli maaşı alabilmeleri için gereken yaş 60 olup en az 7000 gün çalışmış olması gerekmektedir.
  • 05.2008 tarihinde ve sonrasında sigortalı işe başlayan erkek çalışanların yaşlarının yeterli olması durumunda 5400 iş gününü tamamlamaları durumunda emekli olmaya hak kazanacaklardır.
  • 05.2008 tarihinde ve sonrasında sigortalı işe başlayan kadın çalışanlar için yaş 58 olup 7200 iş gününü tamamlaması şartı aranmaktadır.

Yukarıdaki şartları yerine getiren kadın ya da erkek çalışanların SGK üzerinden emekli olmaları mümkün olacaktır.

Emekli Olmama Ne Kadar Var?

Emekli olmaya kalan süre emeklilik hesaplama tablosu ya da e-devlet üzerinden görünebilmektedir. Emekli olmak isteyen bireylerin emekli olabilmeleri adına bazı artları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartların bir tanesinin yerine getirilemiyor olması bile kişinin emekli olmasına engel olacaktır. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Yaş,
  • Çalışılmış gün sayısı,
  • Ödenen sigorta primi.

Yukarıdaki şartları eksiksiz bir şekilde yerine getiren vatandaşların emekli olmaları mümkündür.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

bireysel emeklilik sistemi nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan ve kişilerin kendi isteğine bağlı olarak gerçekleştirilebilecek bir emeklilik sistemidir. Sabit emekli maaşının yanında ek bir gelir olarak kullanılabilen BES, emekli olmak isteyen kişiler için geleceklerine yapmış oldukları bir yatırımdır. Kişiler çalıştıkları süre zarfında BES üzerinden prim yatırabilir, yatırılan primi durdurabilir ya da tüm paralarını çekebilirler.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden emeklilik hesaplaması yapılabilmesi için öncelikle kişilerin e-devlet sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve şifre sorulmaktadır. Eğer şifreniz varsa T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapabilir ve emeklilik hesaplaması işlemine başlayabilirsiniz. Şifresi olmayan kullanıcıların ise PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilmeleri mümkündür. Eğer hesaplama yapmak isteyen kişi daha önce şifre almış ve unutmuşsa PTT şubesinden yeni şifresini 4 TL karşılığında tekrar alması gerekmektedir. Şifreleri ile sisteme giriş yapan kişilerin arama motoruna emeklilik hesaplama yazarak işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu