Genel

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emeklilik başvurusunun nasıl yapılacağı kısaca şöyle açıklanabilir: Emekli olmak isteyen sigortalılar primlerini ödemiş ve yaş şartını da sağlamışsa SGK’ya başvurarak emekli olabilecektir. SGK’ya yazılı başvuruda bulunmak gerekmektedir. SGK’ya yapılan emeklilik başvurusunda sigortalının primlerini ödediğini ve yaş şartını doldurduğunu belgeleyen evrakların da teslim edilmesi gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

emeklilik basvurusu icin gerekli evraklar nelerdir

Emeklilik başvurusu için gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş yerinden alınacak iş çıkış belgesi ya da 4B’liler için muhasebecisinden alınacak belge
 • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi (doldurulmuş halde)
 • Gelir belgesinden muafiyet belgesi

Bu evraklar tüm sigorta kolundaki emekliler için gerekmektedir. Ancak her sigorta kolunun kendine ait verilmesi gereken evrakları bulunmaktadır. 4B’liler bu belgelerin yanında emekli olacak kişiye ait tahsis talep belgesi, sigorta borçları olması halinde bu borçları yapılandırdığına dair belge de gerekmektedir. 4C’ li olarak emekli olanlar için ise ayrıca şu belgeler gerekmektedir:

 • Fotoğraflı ve mühürlü kimlik belgesi
 • Üç adet son altı ay içinde çekilmiş fotoğraf
 • Emekli maaşının alınacağı bankaya ilişkin dilekçe
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Erkekler için askerlik belgesi
 • Memuriyete başlama tarihine ilişkin mezuniyet belgesi
 • Sigorta türlerini birleştirilmesi gerçekleştirilmişse, birleştirmeyi beyan eden belge
 • Sigortaya ait tüm ödemelerin yapıldığına ilişkin belge

Tahsis ve Talep Belgesi Nedir?

Tahsis ve talep belgesinin tanımı şu şekilde yapılabilir: Tahsis talep belgesi, yeni adıyla gelir aylık ödenek talep belgesi SGK tarafından emeklilik şartlarını sağlayan kişilere emekli maaşı bağlanabilmesi için verilen zorunlu bir belgedir. Tahsis talep belgesi emeklilik başvurusu yapılırken kullanılmakta ve SGK’ya kesinlikle verilmesi gerekmektedir.

Sigorta Kollarına Ne Zaman Emekli Olunur?

sigorta kollarina ne zaman emekli olunur

Sigorta kollarına göre emekli olunacak zaman üç sigorta koluna mensup olan çalışanlar için de emeklilik zamanı üç unsura göre değişiklik göstermektedir:

 • Emeklilik zamanını belirleyen ilk unsur belirli bir süre boyunca sigortalı olmaktır. Bağlı bulunulan sigorta koluna göre şart koşulan sigortalılık süresi tamamlanmadığı sürece sigortalı emekli olmayacaktır.
 • Emeklilik zamanını belirleyen ikinci unsur prim doldurmaktır. Prim, sigortalının sigortalı olduğu süre boyunca aldığı maaştan SGK’ya aylık olarak ödediği miktardır. Prim her ne kadar aylık olarak ödense de prim hesabı günlük olarak yapılmaktadır.
 • Emeklilik zamanını belirleyen üçüncü unsur ise yaş şartıdır. Yaş şartı kadın çalışan ile erkek çalışan arasında farklılık göstermektedir. Kadın ve erkekler belli bir yaşa gelmeden emekli olamamaktadır. Ancak bu durumun istisnaları bulunmaktadır. Mesela kadınlarda doğum zamanı alınan izin günlerinin primleri ödendiğinde kadınlar daha erken yaşta emekli olabilmektedir.

Bu üç şart sağlanmadıkça sigortalıların emekli olmaları mümkün değildir. Bu şartlardan biri dahi var olmazsa sigortalılar emekli olamaz ve doğal olarak da emekli maaşı alamazlar.

Emeklilik Başvurusunun Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Emeklilik başvurusunun sonucu SGK’ nın kendi sitesinde ve e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. SGK’ nın kendi sitesi üzerinden emeklilik başvurusunun sonucunu öğrenmek için öncelikle SGK’ nın online sitesine girilmeli ve evrak arama bölümüne girilmelidir. Evrak arama bölümündeki “SGK evrak kaydı ve takibi” başlığı bulunarak buradan emeklilik başvurusunun dosyası aratılmalıdır Böylece başvuru evrakının durumu ve başvurunun süreci öğrenilebilecektir.

Emeklilik başvurusunun sonucunu öğrenmek için kullanılabilecek bir diğer yol olan e-devlet yolunda ise öncelikle e-devlet sistemine sigortalı kendi şifresiyle giriş yapmalıdır. E-Devlet şifresi bulunmayanlar herhangi bir PTT şubesinden kendi e-devlet şifrelerini edinebilirler. Edinilen şifre sisteme giriş yapılarak aktive edilmeli ardından ise sigortalı e-devlet sisteminde kendi sayfasına girmelidir.

Sigortalı e-devlet sistemine girdikten sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” sayfasına gitmelidir. Böylece gerekli bilgileri girerek emeklilik başvuru sonucuna ya da başvuru sürecinin durumuna ulaşabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu