Kredi

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2021 Güncel

Emeklimiz ev sahibi olsun diye, çoğu banka 2021 senesinde emekli maaşına karşılık konut kredisi vermeye devam etmektedir. Emeklilere En Uygun Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar 2021 senesinde yalnız çalışanlara değil, emeklilerimize de çeşitli kredi avantajları sunuyor. Gelir belgesini beyan  eden, nüfus cüzdanlarıyla müracaat meydana getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun olmasın her kişiye bankalar ev alabilmek için finansman desteği sağlamaktadır.

Emekli olmak mortgage için bir engel oluşturmamaktadır. Yeter ki geçmişe dönük bir kredi kartı ya da kredi borcu yüzünden kredi puanı düşüklüğü şeklinde engel taşınmasın. Gelirini beyan edebilen her insana verilmiş olan mortgage de teminat alınacak olan evin ipoteğidir. Aslına bakarsan adı üzerinde mortgage ipotekli konut kredisidir. Bu sebeple ipotek karşılığında emekli, çalışan fark etmez hepsi  konut kredisi alabilir. Bankalar kişinin kazancı yetmiyorsa bir kefil isteğinde de bulunmaktadır. Hükumet emeklilerimiz için, promosyon, faizsiz kredi, maaşa özel fark ödemeleri gibi çoğu kampanyaya imza attı ve 2021 senesinde da bu krediler verilmeye devam edecek.

Emeklilere Konut Kredisi Veriliyor mu?

Emekli maaşının limit  sınırını aşmayan krediye müracaat yapanların talepleri daima onaylanabilir. Bunun için maaşın kesinlikle konut kredisini kullanılabilir bir seviyede olması gereklidir. 5 bin Türk Lirası aile bütçesi olanların 2,500 liralık bir konut kredisi talep etmelerinde bankaların hiç bir tanesi bir sakınca görmez. Fakat zaten 2,500 Türk Lirası emekli aylık maaşı alıp birde bu maaşla konut kredisi isteğinde bulunursanız bankalar kesinlikle ya kefil veya ek bir teminat talep ederek krediyi kendilerini garanti aldıktan sonrasında bir ihtimal vereceklerdir.

Kimi bankalar emekliye kredi vermekten çekinir uzun vadeli ve fazla limitli kredilerin ödenmesinde bir mahzur görmedikleri müşterilerine vermekten de geri kalmazlar. Alınacak olan kredinin ödemelerinin emekli aylık maaşı ile ödenebilecek olması ve kredi puanının da geçerli olması ile emekliler mortgage alabilirler. Bankalar kredi verirken sadece gelir durumunuza bakmazlar bankalar için yaş haddi ve sahip olduğunun varlıklar da göz önünde bulundurulmaktadır. Bankalar bütün bu kriterleri değerlendirerek verecekleri kredi miktarını belirlerler. Kredi özgeçmişi, bireyin toplam kazancı (kiralar dahil), peşinat, taşınmaz malların özellikleri mortgage verilirken bankalar tarafınca kredi limitini belirlerken göz önüne alınmış olan kriterlerdir.

Günümüzün şartlarında her kişi emekli ikramiyesi ile bir ev satın almayı hayal eder. Ne yazık ki bundan sonra ev fiyatları dudak uçuklatmaktadır ve emeklilikteki alınmış olan toplu para ev almaya yetmemektedir. Uygun bir fiyattan ev bulamayanlar zorunlulukla da olsa bankaların kapılarını çalmaktadır.

Emekli ikramiyesinin bir ev satın almaya yetmeyeceğini farkında olan emekli olacak kişiler paralarını toplu halde krediyi kapatmak için kullanmak istediklerini bankaya belirtirlerse bankalar erken kapatma halinde ödeme planlarını ona bakarak ayarlarlar ve bankalardan kredi alabilmek düşünüldüğü şeklinde zor olmaz.

EMEKLİ MAAŞINA KONUT KREDİSİ

Emekli maaşının oldukça üzerinde bir kredi isteğinde ise müşterilerin mal varlıkları göz önüne alınır. Kişinin adına kayıtlı tarla, arsa, ev ,otomobil gibi varlıkları ipotek altına alınır. Genel anlamda ev kredilerinde satın alınacak olan evin ekspertiz değerinin % 75 ine kadar finansman sağlanır ama geri kalan %25 lik peşinat bölümü de emeklileri düşündürecektir.

Tamamına ev kredisi alamayacakları için % 25 lik peşinatı otomobillerini satarak da kapatabilirler yada birikmiş altın ya da dövizleri bozdururakta peşinatı bitirmek isteyeceklerdir. Ev  alabilmek günümüzde her insanın zorluk çektiği ve uzun vadeli bir borç yükü altına girerek ilerleyen zamanlarda mali durumunun göz önüne alınarak alınması gereken bir karardır. Ev fiyatları da almış başını giderken her insan fiyatlar daha yükselmemişken konut sahibi olmayı isteyeceklerdir. Bankaların bu mevzuda yardımları göz ardı edilmez. Ekspertiz değerinin % 75 ine kadar dahi olsa evin değerinin hemen hemen tamamına yakın bir kredi kullandırmaları emeklilerin son zamanlarında rahat etmelerini  sağlamaktadır. Emeklilik yaşının 65 olduğunu düşünürsek en azından kalan yaşamını kiralarda geçirmeyecek olmaları  ve çocuklarına bir ev bırakacak olmaları büyük bir avuntu olmaktadır.

EMEKLİYE KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR

Emeklilik ikramiyeleri bundan sonra bir ev satın alınacak kadar yüksek olmadığından dolayı emekli oluncaya kadar beklemenin de bir manası yoktur. Son iki üç sene içerisinde emekliliğinize yakın bir mortgage kredisi alarak kira sıkıntısından kurtulur ve kendi evinize daha öncesinden yerleşme şansı yakalayabilirsiniz.

Emeklilere promosyon veren bankaların bir başka olumlu yönleri de faizsiz kredi vermeleridir. Kredilerin emeklilere basitçe verilmesinin sebebi maaşını kendi bankasından almaları ve ödeme planlarına hakim olmalarıdır.

Derli toplu ve sabit bir kazancı olan emeklilere bankalar asla çekinmeden kredi vereceklerdir. Bankaların dikkat etmiş olduğu bütün özellikleri kendi bünyelerinde barındırmaları emeklileri cazip kılan bir faktördür. Bankaların bu açıdan emeklilere asla düşünmeksizin kredi vermesi konut kredisinde de bir güzellik yapacak oldukları anlamını taşır. Uzun vadeli kredilerde tek düşündüren yaş sınırı olabilir.Hızlı bir şekilde emekli olacak 65 yaşındaki kimseler ev kredisi alarak 10 sene sonrasında 75 yaşına geleceği düşünüldüğünde emeklilere yaş sınırı yönünden de bir engel olmayacaktır.

Bunun için bankaların konut kredilerine müracaat yapacak olan emeklilere kredi veren Ziraat bankasının mortgage ürünün inceleyebilirsiniz.

  • Halkbank,
  • Ziraat Bankası,
  • İş Bankası,
  • Akbank,
  • TEB,
  • INGBank
  • Garanti Bankası,
  • QNB Finansbank,
  • Denizbank Emeklilerimize konut kredisi vermektedir.

 

Ev alabilmek gibi bir hayaliniz var ise sizde makul faiz oranlarını veren bankalar ile görüşerek 120 aya varan vadeler ile ev sahibi olabilirsiniz. Faiz oranları ile alakalı güncel bir haber de Ziraat Bankası ve Halkbank’ tan geldi. Oluşan konut stokunun eritilmesi amacı ile sözleşmeli olunan inşaat firmalarından yapılacak olan konut alımlarında faiz oranı yüzde 0,98 olacaktır. %2 oranına aşan ayrıca yüzde 3′ leri gören faiz oranlarından sonra yapılmış olan bu indirim veli nimet niteliği taşımaktadır. Banka şubelerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

GÜNCEL 2021 yılı konut kredisi faiz oranları üzerinden ; Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı % 0,99, Yapı Kredi Bankası %1,09, Garanti Bankası vadelerine bakılarak %1,02 ila % 1,16 , Türk Ekonomi Bankası %0,99 gibi faiz oranları ile konut kredisi sağlamaktadır. Sizde bu bankalardan 2021 senesinde yapılmış olan faiz indirimlerinden faydalanarak ev sahibi olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu