Birikim

Emekliler İçin 5 Ek Gelir Önerisi

Erken emeklilik yaşayan insanlar sürekli işleyiş halinde oldukları için emeklilik sonrasında da çalışma isteğine bağlı olmaktadırlar. Bu durum kimi zaman boş durmayı sevmemek olarak görünse de birçok emekli ise erken yaşta emekliliğin tadını çıkarmak yerine ailesinin daha iyi bir yaşam çerçevesinde hayatını sürdürmeleri için çalışma mecburiyetinde olmaktadır. Eğer genç ve emekli biriyseniz, buna hitaben okuyan çocuklarınız var ve maaşınız size yetmiyor ise sizlere bu konumuzda emekliler için ek iş fikirleri kapsamında yer alan 5 farklı ek gelir önerilerini sunacağız.

Öncelikli olarak psikolojik olarak kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Emeklilerin bir kısmı kendini çevik hissederken, kimi emekliler ise “bu yaştan sonra ben ne yapabilirim, ihtiyar biri oldum” gibi deyimlerle kendini karamsarlığa itebiliyor. Kahvelerde veya farklı alanlarda vakit öldürmek yerine, ayrıca sağlık konusunda ciddi bir probleminiz yok ise ek gelir sağlamak için iş fırsatları kapsamında sizlerde ailenizin daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayabilirsiniz.

EMEKLİLER İÇİN EK GELİR ÖNERİLERİ

Özel Ders Vererek Para Kazanma

Eğitim alanından emekli olan biriyseniz sizin için ek gelir olarak en iyi yollardan biri özel ders vermektir. Uzun süre boyunca yapmış olduğunuz öğretmenlik deneyiminize hitaben bu mesleğinizi özel olarak icra edip gelir elde edebilirsiniz. Bu konuda özelliklede yabancı dil, resim veya müzikal alana dayalı bir eğitim geçmişiniz var ise hem kolay hem de iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Bakım/Onarım Atölyeleri

Türk erkekleri elektrik, tesisat ve benzeri alanlara dayalı onarım işlerini yapmayı severler. Hele de emekliyseniz bu iş faktörü hem zamanınızı boş yere harcamamanıza hem de gelir kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ufak işler üzerine tamiratları üstlenerek para kazanmak istiyorsanız emeklilik psikolojisinden kurtularak kendinizi ticarete adayın.

Zanaatkarlık

Türk insanının zanaat üzerine ünü dünyaca bilinmekte olup, özelliklede Türk motiflerinin günümüz Avrupa modasında giyim, mobilya, dekorasyon ve daha birçok alanda kullanıldığını söylemekte hem fayda var. Bu gurur tablosu her ne kadar ülkemizde görmezden gelinse de halen buna yatkın ve saygın insanların olduğunu biliyoruz. Bu tür işlere örnek verecek olursak ağaç oymacılığı, kil ile yapılmış vazolar, süs eşyaları, ağızlık imalı, kilim dokumacılığı, tabakalar ve benzeri birçok ürün yapımını el becerilerine dayanarak üretebilir ve satışını ister ufak bir dükkan açarak veya internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Hayvan sever biriyseniz ve aynı zamanda emekliliğin tadını hayvanlarla çıkarmak istiyorsanız bu işi ticarete çevirebilirsiniz. Evinizde veya bir bahçe inşa ederek çalışan kişilerin evcil hayvanlarına bakarak para kazanabilirsiniz. Bir yandan insanların küçük dostları olan hayvancıklara bakarken, öte yandan para kazanmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

El İşi Yaparak Para Kazanma

Hiçbir zaman popülerliğini kaybetmeyen el işleri ve hobiler üzerine ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için el becerinizin olması ve şayet sabırlı olmanız gerekiyor. Eğer boş vaktiniz var ve emekliyseniz el işleri yaparak gelir elde edip ailenizin daha iyi bir yaşam sürdürebilmesini sağlayabilirsiniz. Daha çok çocuk sahibi emeklilerin ilgisini çeken bu iş fikri oldukça kazançlı olmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu